پخش زنده مسابقات بسکتبال زنان برای اولین‌بار

ورزشی
پخش زنده مسابقات بسکتبال زنان برای اولین‌بار

روزنامه همشهری: فدراسیون بسکتبال برای نخستین‌بار مسابقات زنان را به‌شکل زنده و مستقیم پخش می‌کند.

بالاخره زنان راهی برای دیده‌شدن مسابقاتشان پیدا کردند. در ۲هفته گذشته ۱۲بازی‌ از لیگ برتر بسکتبال زنان انجام شده و همه این بازی‌ها پخش مستقیم شده‌اند. البته تلویزیون نقشی در پخش این بازی‌ها نداشته است. بازی‌ها به‌صورت اینترنتی و از اکانت آپارات فدراسیون به نمایش گذاشته می‌شود. سال گذشته گزارش رادیویی بسکتبال سروصدا به پا کرد ولی این بار برای نخستین‌بار است که تصویری از مسابقات داخلی زنان پخش می‌شود. طی چند دهه اخیر، خط قرمزهای صداوسیما اجازه نداده تصویری از مسابقات زنان که داخل ایران انجام می‌شود، روی آنتن زنده برود. تنها خاطره‌ای که بینندگان تلویزیون از تماشای مسابقات زنان دارند، به چند تصویر از بازی‌های المپیک۲۰۱۶ و بازی‌های آسیایی۲۰۱۸ محدود می‌شود. این تصویرها از مسابقات انفرادی بود؛ مسابقاتی که گرفتن مدال ورزشکار ایرانی قطعی به‌نظر می‌رسید.

از وقتی هم که استفاده از فضای مجازی در ایران همگانی شده، ورزشکاران زن از این فضا برای دیده‌شدن استفاده می‌کنند. یا خود ورزشکاران اخبار فعالیت‌هایشان را در صفحه اینستاگرامی به اشتراک می‌‌گذارند یا بعضی از صفحه‌های خبری ویدئوهایی را که با گوشی‌های همراه از مسابقات زنان گرفته می‌شود، به نمایش می‌گذارند. یکی از همین صفحات اینستاگرامی که اخبار فوتبال را پوشش می‌دهد، سال گذشته بعضی از بازی‌های لیگ فوتبال و فوتسال را گزارش کرد. اما پخش مسابقات لیگ بسکتبال زنان متفاوت است. این بازی‌ها بعد از هماهنگی با وزارت ورزش و صداوسیما پخش می‌شود.

شبنم کلاهی، دبیر فدراسیون بسکتبال در این‌باره به همشهری می‌گوید: «همانطور که وزارت ورزش پس از تأیید لباس بانوان بسکتبالیست برای حضور در تورنمنت‌های بین‌المللی از زنان حمایت کرد، در پخش مسابقات هم ما را همراهی کرد. هم آقای وزیر و هم خانم فرهادی‌زاد، معاونشان برای پخش مسابقات ما را تشویق و حمایت کرده‌اند.» به‌تازگی اگر سایتی بخواهد مسابقاتی را پخش کند، باید از صداوسیما مجوز بگیرد. کلاهی می‎گوید: «هر مجوزی که برای پخش مسابقات نیاز بوده، گرفته‌‌ایم.»

یکی از مشکلات همیشگی ورزش زنان دیده‌نشدن است. چون مسابقات از تلویزیون پخش نمی‌شود، اسپانسرها هم حاضر نیستند در لیگ‌‌های زنان تیمداری کنند. در پخش اینترنتی بازی‌های بسکتبال، باشگاه‌ها هم فرصت دیده‌شدن پیدا کرده‌اند. به گفته کلاهی، باشگاه‌ها در تبلیغات دور سالن سهم دارند. کلاهی می‌‌گوید: «هدف اصلی ما گسترش ورزش زنان است و سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها همه برای این هدف است. با پخش مستقیم بازی‌ها زحمات و توانایی‌های ۳گروه -ورزشکاران، مربیان و داوران- دیده می‌شود. با این دیده‌شدن، تیم‌های زنان می‌توانند اسپانسر جذب کنند.»

با اینکه مسابقات زنان آنلاین پخش می‌شود، اما تصاویر مسابقات آنها سیو نمی‌شود و کسانی که موقع انجام بازی تماشای آن را از دست می‌دهند، شانس دیگری برای تماشای بازی ندارند. کلاهی می‌گوید فیلم این بازی‌ها در فدراسیون نگهداری می‌شود و اگر باشگاهی بخواهد، می‌تواند آن را داشته باشد. افراد نزدیک به فدراسیون می‌گویند مسئولان نخواسته‌اند فیلم بازی روی سایت سیو شود.

بازدید اپلیکیشن 34 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

نمایی دیدنی از ورزشگاه آزادی در آستانه دربی ۹۴ نمایی دیدنی از ورزشگاه آزادی در آستانه دربی ۹۴
ورزشی
از ساعت ۱۶:۳۵ در دیدار معوقه هفته هشتم لیگ برتر فوتبال ایران دو تیم استقلال و پرسپولیس در ورزشگاه آزادی به میدان می‌روند. دربی ۹۴، دومین دربی متوالی‌ست که به واسطه شرایط کرونایی بدون حضور تماشاگران برگزار خواهد شد تا دیگری در حوالی ورزشگاه آزادی خبری از حضور پرشمار تماشاگران…...
گل کاشته متفاوت مسی به گرانادا را ببینید گل کاشته متفاوت مسی به گرانادا را ببینید
ورزشی
نیمه اول بازی تیم های گرانادا و بارسلونا با نتیجه ۳-۰ به سود شاگردان رونالد کومان به پایان رسید. مسی دو گل و گریزمان یک گل زدند. این گل دوم مسی است که از روی یک ضربه ایستگاهی و به شکلی کمتردیده شده به ثمر رسید....
چرا رئیس صنف چلوکبابی سرپرست تیم‌ملی والیبال شد؟ چرا رئیس صنف چلوکبابی سرپرست تیم‌ملی والیبال شد؟
ورزشی
رئیس فدراسیون والیبال در خصوص انتخاب پرحرف و حدیث سرپرست تیم ملی نوجوانان گفت: ما افتخار می‌کنیم در کشوری زندگی می‌کنیم که یک روز یک دستفروشی از قزوین معلم می‌شود و بعد هم رئیس‌جمهور این کشور، مانند آقای شهید رجایی. محمدرضا داورزنی، رئیس فدراسیون والیبال در رابطه با انتخاب رضا…...

پاسخ دهید