پادشاه جدید عمان چه کسی است؟

جهان
پادشاه جدید عمان چه کسی است؟
روزنامه «الوطن» عمان از انتصاب «هیثم بن طارق آل سعید» به عنوان پادشاه جدید عمان خبر داد.

الوطن در صفحه توئیتر خود اعلام کرد: «هیثم بن طارق آل سعید امروز در برابر پارلمان عمان به عنوان پادشاه جدید عمان سوگند یاد می‌کند.» شبکه الجزیره قطر و تعداد دیگری از رسانه‌های منطقه این خبر را تایید کردند اما هنوز خبرگزاری رسمی عمان و تلویزیون این کشور به طور رسمی آن را اعلام نکرده است. «هیثم بن طارق» ۶۶ ساله وزیر میراث و فرهنگ عمان و پسرعموی سلطان فقید این کشور است که از دو سال پیش از جمله گزینه‌های جانشینی پادشاهی عمان بود.

تلویزیون عمان سحرگاه امروز از در گذشت «قابوس بن سعید بن تیمور» پادشاه این کشور خبر داد.

دولت عمان به مناسبت در گذشت پادشاه این کشور سه روز عزای عمومی اعلام و روز شنبه را نیز در این کشور تعطیل کرد. پادشاه عمان که در سن ۷۹ سالگی در گذشت از سال ۱۹۷۰ میلادی و به مدت پنجاه سال در این کشور حکفرمایی کرد. پیش از اعلام خبر فوت پادشاه عمان ،‌ منابع خبری از استقرار گسترده ارتش و نیروی پلیس در خیابان‌های این کشور خبر داده بودند.

دیوان پادشاهی عمان خبر داد که مراسم خاکسپاری سلطان این کشور صبح روز شنبه انجام خواهد شد.

انتقال قدرت در عمان بر اساس ساختاری است که در سال ۱۹۹۶ تصویب شد که طی آن خاندان پادشاهی سه روز فرصت دارد جانشین سلطان قابوس را معین کند در غیر این صورت شورایی متشکل از رؤسای ارتش، دادگاه عالی و دو نماینده شورا نامه مهر و موم شده پادشاه را باز خواهند کرد که در آن به نام جانشین خود اشاره کرده است.

شورای عالی دفاع عمان هم به دنبال اعلام خبر درگذشت پادشاه این کشور، در جلسه‌ای از خاندان پادشاهی خواست تا با تشکیل جلسه‌ای جانشین پادشاه عمان را معین کنند.

دیدگاهتان را بنویسید