ولیعهد جدید کویت کیست؟

جهان
ولیعهد جدید کویت کیست؟

‌عباس بوصفوان در الاخبار نوشت: انتخاب مشعل الاحمد الجابر الصباح به عنوان ولیعهد جدید، نشان‌دهنده تمایل امیر جدید کویت، نواف احمد، به ادامه خط‌مشی امیر راحل، صباح الاحمد است. تصویر آینده شرایط کویت تا قبل از مشخص شدن ولیعهد، واضح نبود، چراکه ولیعهد نقش مهمی در ساختار سیاسی ایفا کرده و کمک زیادی به امیر جدید می‌کند.

به گزارش «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: پیش از آنکه وارد مسئله انتخاب مشعل به عنوان ولیعهد شویم، باید بدانیم که هویت رئیس پارلمان کویت و همچنین هویت سیاسی اعضای آن، در انتخابات دسامبر آینده مشخص می‌شود، علاوه‌بر اینکه کویت تا حد زیادی از ساکن جدید کاخ سفید نیز تاثیر می‌پذیرد؛ آنچه در ماه آینده و پس از برگزاری انتخابات آمریکا معلوم خواهد شد.

تمام این عوامل، به‌اضافه ابعاد منطقه‌ای و درگیری‌های داخل خاندان صباح، بر تصمیم امیر جدید کویت در انتخاب مشعل به عنوان ولیعهد اثرگذار بود؛ انتخابی که در بطن خود تناقض‌هایی دارد، از جمله آنکه، این گزینه برای کسانی که به دنبال استقرار و استمرار خط‌مشی امیر راحل کویت در دو سطح داخلی و خارجی هستند، قابل‌قبول است.

با فرض انتخاب یک ولیعهد جوان‌تر، احتمال ورود افکار جدید در دستگاه حکومتی کویت وجود داشت، اما به نظر می‌رسد امیر جدید این کشور که محافظه‌کار و محتاط است و کمتر سفر می‌کند، ترجیح می‌دهد وارد تغییرات تازه‌ای نشود که می‌تواند نتایج غافلگیرکننده‌ای در شرایط فعلی منطقه داشته باشد.

با وجود خوش‌بینی مخالفان در مورد اینکه امیر نواف، دست به اصلاحات سیاسی می‌زند، دیگران معتقدند که انتخاب مشعل حاکی از آن نیست که خاندان صباح به دنبال تغییر قواعد بازی باشد.بر این اساس، استقرار کنونی ادامه می‌یابد، اما در سایه درخواست معارضان کویتی از امیر جدید در مورد صدور حکم عفو در حق تعدادی از فعالان و نمایندگان پیشین در مسائل سیاسی، نوعی نگرانی همراه آن است.

*** نقش ایران و عراق پررنگ‌تر می‌شود
سناریو‌ها برای هر احتمالی مطرح است، اما بعد منطقه‌ای، می‌تواند امیر جدید را تشویق کند تا بر شیوه فعلی حکومت ادامه دهد، به این دلیل که عربستان و امارات که از پارلمان و آزادی روزنامه‌ها و تعدد کانال‌های تلویزیونی بیزارند، از انجام اصلاحات سیاسی خوشحال نمی‌شوند و اینگونه اصلاحات، باعث نارضایتی اسلام‌گرایان، لیبرال‌ها و چپ‌گرایان حزبی می‌شود.

وجود مشعل در منصب ولایت‌عهدی، این نظر را تقویت می‌کند که بی‌طرفی مثبتی که نظام حاکم در کویت پس از حمله عراق داشت، به‌عنوان خط‌مشی ثابتی در روابط خارجی کویت ادامه می‌یابد و ایران و عراق، نقش حیاتی در قدرت کویت برای دوری از ورود به گزینه‌های جنگی و تنش‌زایی عربستان و امارات در منطقه دارند، چراکه کویت به دنبال حفظ روابط مثبت با تمام طرف‌ها، به دور از بازی محورهاست.

علاوه‌براین، کویت منتظر مشخص شدن اعضای مجلس در هفته‌های آینده است و این بند، قطعا نقش مهمی در سرنوشت چهار سال آینده این کشور خواهد داشت. اعضای پارلمان، ۵۰ نفر هستند که با رأی‌گیری مخفی مشخص می‌شوند، مشروط به اینکه تعداد وزرا از آنچه امیر مشخص می‌کند، بیشتر نشود.

همچنین انتظار می‌رود که ویروس کرونا، تاثیر خود را بر انتخابات پیش‌رو در کویت نیز داشته باشد، اما شرایط سیاسی نگران‌کننده و عدم توافق بر سر لغو قانون «صدای واحد»، سوالاتی را در مورد هویت مجلس آینده کویت و میزان حضور قوای سیاسی در آن مطرح می‌کند.

بازدید اپلیکیشن 10 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

روابط کویت و ایران تقویت می‌شود؟ روابط کویت و ایران تقویت می‌شود؟
کاربران ویژه - سیاسی
روزنامه هفت صبح، مهسا مژدهی | یک: روز یکشنبه جواد ظریف راهی کویت شد تا با امیر جدید این کشور که به تازگی قدرت را در دست گرفته ملاقات کند. او در این سفر با مردم و دولت کویت به خاطر درگذشت شیخ صباح الاحمد الجابر همدردی کرد. پیش از…...
چه کسی جانشین امیر کویت می‌شود؟ چه کسی جانشین امیر کویت می‌شود؟
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح، مهسا مژدهی | یک: چهاردهمین مرد ثروتمند جهان در گذشت. امیر کویت در سال ۲۰۱۰ میلادی توسط روزنامه ایندیپندنت به عنوان یکی از ثروتمندان جهان انتخاب شده بود، دیروز در ۹۱ سالگی از دنیا رفت. او اخیرا در یک بیمارستان در کویت عمل جراحی داشت و اعلام…...
احلام: من در ماجرای پولشویی کویت دخالتی نداشتم احلام: من در ماجرای پولشویی کویت دخالتی نداشتم
اسلایدر
روزنامه هفت صبح | احلام، چهره اماراتی در نوشته‌ای اینستاگرامی گفته هیچ‌گونه تراکنش مالی غیرقانونی با شرکت بوتیقات که این روزها در کویت به پولشویی متهم شده و ۱۰ چهره شاخص اینستاگرامی این کشور را درگیر کرده، نداشته است. او البته گفته اصل بر برائت است و هنوز هیچ چیزی…...

پاسخ دهید