واکنش زاکانی به پرونده فساد میلیاردی در شهرداری

سیاسی
واکنش زاکانی به پرونده فساد میلیاردی در شهرداری

ایسنا نوشت: شهردار تهران، درباره جزئیات پرونده فساد ۲۰ هزار میلیاردی در شهرداری تهران، گفت: در راستای مبارزه با فساد ما حداقل ۲۰ هزار میلیارد تومان از امکانات شهر را به شهر برگردانده‌ایم و این ربطی به دوره ما نداشته است.

علیرضا زاکانی در حاشیه آیین «افتتاح تصفیه‌خانه خلیج‌فارس و افتتاح طرح‌های مدیریت منابع آب منطقه ۱۹» در قالب پویش شنبه‌های امید و افتخار، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره مطرح شدن فساد ۲۰ هزار میلیاردی در شهرداری تهران، اظهار کرد: ما فساد را سه دسته کرده‌ایم، در یک دسته از فساد تعبیر این بود که اصطلاحا افراد خردند و بردند و شهرداری متضرر شد که برای آن برنامه‌ای خاص ریختیم و حق و حقوق شهرداری را پیگیری کردیم. این امر ربطی به دوره ما ندارد و به ادوار مختلف دوره‌های گذشته مربوط است.

وی با بیان اینکه مورد فروشگاه”شهروند” یک نمونه از بازگشت حق و حقوق به شهر است، توضیح داد: لذا ما حداقل ۲۰ هزار میلیارد تومان از امکانات شهر را برگردانده‌ایم و ربطی به دوره ما نداشته است. در این بخش مجموعه‌هایی بودند که ما اینها را باز پس گرفتیم که عدد آنها امروز ۱۱۰ مجموعه است که بالای ۸ هزار یا ۹ هزار میلیارد پول این مجموعه ها است. این رقم غیر از آن ۲۰ هزار میلیارد است. سر فصل این امر باز است.

زاکانی با تاکید بر اینکه علاقه نداریم اینها را درفضای عمومی بازگو کنیم، با ذکر مثالی افزود: مثلا باملند اشتباهی بود در گذشته صورت گرفته بود و قرارداد نادرستی بسته شده بود که ما آن را خاتمه دادیم و صورت جلسه کردیم تا بازگردد. قیمت آن سال گذشته ۱۱ هزار تا ۱۲ هزار میلیارد بود و به قیمت امروز ۱۵ هزار یا ۱۶ هزار میلیارد است و این غیر از آن ۲۰ هزار میلیارد است. اما ما علاقه به توضیح اینها نداریم که خاطر مردم عزیز خدشه دار شود.

شهردار تهران معتقد است که سر فصل دوم فساد ناظر به سیستم معیوبی است که از دل آن آسیب بیرون میزد و یکی از کارهایی که در شهرداری تهران در این راستا انجام شد این است که نظارت فنی شهرداری سیستمی شد.

زاکانی تصریح کرد: یک پرونده دیگر نیز برای ادوار قبل بود که ما سال قبل آن را بررسی کردیم. در آن پرونده فرد ۷ میلیارد تومان پرداخت کرده بود اما در پایان کار ما بررسی کردیم که ۱۲۷ میلیارد است که کارشناس مربوطه ۱۲۰ میلیارد را حذف کرده و ۷ میلیارد را نوشته بود. ما آن را بروز کردیم. آن فرد ۸۴۰ میلیارد به شهرداری پول داد و پایان کار گرفت. این هم برای سالها قبل است و ربطی به ما ندارد و برای منطقه ۶ بود. ما به سمتی می‌رویم که قرادادهایمان را شفاف کنیم و کمیسیون ماده ۵ ما در سایت شفافیت است.

وی با بیان اینکه بخش سوم فساد در واقع خرده تخلفاتی است که اتفاق می‌افتد، توضیح داد: مثلا کسی که رشوه می‌گیرد که برای این کار پرسنل را آموزش داده‌ایم و کارها را سیستمی کرده‌ایم. یکی از مواردی که ما خودمان کشف کردیم مربوط به ۵ نفر بود که خودمان دنبال کردیم و با اینها برخورد شد. اینها را به دفتر ما انتساب می‌دادند که اشتباه بود. کسی که از دفتر ما دستگیر شده بود موضوعش فساد نبود بلکه از آن شبکه، خرید اسلحه کرده بود. دستگاه امنیتی دنبال کردند و موضوع فساد نبود. آنکه به او فروخته بود گفته بود این اسلحه است و مجوز آن را برایتان میگیریم به نوعی او به امید مجوز، اسلحه را گرفته بود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید