واکنش تند روسیه به اسکار گرفتن مخالفین پوتین

جهان
واکنش تند روسیه به اسکار گرفتن مخالفین پوتین

ایسنا نوشت: کاخ کرملین نسبت به اعطای جایزه اسکار به مستندی درباره الکسی ناوالنی چهره مخالف دولت روسیه واکنش نشان داد و آن را نشانی از سیاست‌بازی در هالیوود دانست.

کاخ کرملین اعلام کرد که اعطای جایزه اسکار به مستندی درباره الکسی ناوالنی، سیاستمدار مخالف روسی، نشان از سیاسی‌کاری هالیوود دارد.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در یک کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: «نمی‌توانم کیفیت مستند را قضاوت کنم، زیرا آن را تماشا نکرده‌ام. بنابراین، احتمالاً گفتن هر چیزی غیرمنطقی خواهد بود. اگرچه فیلم را تماشا نکرده‌ام، به جرات می‌توانم بگویم که عنصر خاصی از سیاسی شدن موضوع در این‌جا وجود دارد. هالیوود گاهی از سیاسی کردن کار خود دریغ نمی‌کند، بنابراین چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد.»

این مستند با نام «ناوالنی» به کارگردانی دنیل روهر که حول محور الکسی ناوالنی و وقایع مربوط به مسمومیت او در آگوست ۲۰۲۰ می‌چرخد، اسکار بهترین فیلم مستند بلند را به خانه برد.

این مستند بلند به دنبال تحقیقاتی توسط تیم ناوالنی به همراه گروه بلینگکت است و در آن نقاب مامورانی که برای مسموم کردن ناوالنی در سال ۲۰۲۰ فرستاده شده بودند آشکار می‌شود.

دنیل روهر، کارگردان این مستند پس از کسب اسکار، جایزه خود را به ناوالنی و به تمام زندانیان سیاسی در سراسر جهان تقدیم کرد و گفت: «الکسی، جهان پیام حیاتی شما را برای همه ما فراموش نکرده است: ما نباید از مخالفت با دیکتاتورها و اقتدارگرایی در هر جای دنیا، هراس داشته باشیم.»

اعطای جایزه اسکار بهترین مستند به «ناوالنی» با استقبال گروه‌های اپوزوسیون و مخالف دولت روسیه نیز همراه شده است. میخائیل خودورکوفسکی، سرمایه‌دار سابق نفت که با کرملین رودررو شده است، در توییتی نوشت: «به همکاران برای اسکار فیلم ناوالنی تبریک می‌گویم! امیدوارم این به الکسی کمک کند که زنده بماند.»

میخائیل فیشمن، روزنامه‌نگار و فیلمساز لیبرال محبوب روسی، ناوالنی را یک قهرمان توصیف کرد و خواستار آزادی او شد و گفت: «ناوالنی به این دلیل که یک قهرمان است و به این دلیل که هنوز روزی که از زندان آزاد می‌شود فرا نرسیده اسکار دریافت کرد. اما آن روز قطعا فرا خواهد رسید. آزادی برای ناوالنی! آزادی برای همه ما!»

دیدگاهتان را بنویسید