دانلود اپلیکیشن هفت صبح

واکنش اصغر فرهادی نسبت به حواشی و اتهامات

فرهنگی
واکنش اصغر فرهادی نسبت به حواشی و اتهامات

اصغر فرهادی سرانجام نسبت به حواشی اخیر در باره خودش و فیلمش واکنش نشان داد و بیانیه صادر کرد. در این بیانیه آمده است: «در تمام سال‌های گذشته بنا بر این داشتم که از ورود به هر حاشیه‌ای پرهیز کنم و همواره تمرکزم بر نوشتن و فیلم ساختن باشد. تصورم بر این بود که پاسخ بسیاری از حاشیه‌ها، تهمت‌ها و تخریب‌ها در حاصل کارم داده می‌شود و نیاز به توضیحی نیست. اما این سکوت، برخی را بر آن داشته تا یکسویه هرآنچه را در ذهن بافته‌اند بروز دهند، با این اطمینان که فرهادی ورود نخواهد کرد و پاسخی هم نخواهد داد. بهانه‌ی این نوشته اظهارنظر فردی است که او را نمی‌شناسم و من را هم‌زمان منتسب به حکومت و خارج از کشور کرده است. خیلی صریح و روشن بگویم: من از شما بیزارم! چگونه من را منتسب به حکومتی می‌کنید که بار‌ها پیغام فرستاده: «بهتر است فرهادی به ایران بازنگردد.» من نه هیچ‌گاه کوچکترین قرابتی با منش و تفکر واپسگرای شما داشته ام و نه سر سوزنی به گزافه‌گویی‌هایتان در پوشش حمایت و تعریف و تمجید نیاز دارم. شما که سال‌ها براى فرار از پذیرش مسئولیت خود سعى در جا انداختن واژه‌ى «سیاه‌نمایى» در کنار تک‌تک فیلم‌های من کردید و شگفت که در سوى مقابلتان همین تلاش براى متهم کردن من به سفیدنمایى در جریان است! اگر تا به حال از آزار‌هایی که برای من پیش آورده اید سخن به میان نیاورده ام تنها به این دلیل بوده که نخواسته ام راهم را جز با کارم که به آن ایمان دارم پیش ببرم؛ هرگز گمان نکنید که از سر همراهی با شما بوده است.»

او همچنین به معرفی «قهرمان» به عنوان نماینده ایران در اسکار اشاره کرده: «اگر معرفی فیلم من از سوی ایران برای مراسم اسکار شما را به این نتیجه رسانده که من زیر سایه‌ی پرچم شما هستم، صراحتا اعلام می‌کنم که هیچ مشکلی با لغو این تصمیم ندارم. دیگر برایم سرنوشت فیلمی که با جان و دل ساخته ام، مهم نیست؛ چه در ایران، چه در بیرون از ایران. این فیلم ساخته شده است و اگر جانی داشته باشد می‌ماند، اگر نه، فراموش می‌شود.»

فرهادی درباره برخی برداشت‌های از عملکردش و ادامه کار در ایران نوشت: «متاسفم که تلاشم برای ماندن در ایران، ساخت فیلم در ایران و نمایش آن در ایران، این تعبیر را با خود همراه دارد که او در حال یک بازی دوسویه است. من همواره با تمام وجودم نوشته ام و فیلم ساخته ام. کسانی که از نزدیک مرا عشق و امید به سمت دلسردی برود، تعدادی با نشر خاطره‌های تحریف شده و جعلی، عده‌ای دیگر با تهمت و ادعا‌های خلاف واقع، برخی هم با انتساب من به حکومت.»

اصغر فرهادی این روزها با اتهام کپی کردن فیلمنامه فیلم قهرمان روبروست و از سوی جناح های مختلف و حتی مخالف سیاسی مورد نقد قرار می گیرد.

بازدید اپلیکیشن 66 , بازدید سایت 1

نظرات کاربران

  1. آقای فرهادی، شما لطفا همان برای خارج از ایران، از قَطَر گرفته تا … فیلم بسازید. ما در حسرت یک موضع‌گیری برضد اعمال آمریکا و اسرائیل از طرف شما مانده‌ایم. نکند با این کار اسکار می‌پرد؟

پاسخ دهید