واکنش‌ها به توافق ایران و عربستان؛ از بایدن تا لبنان!

سیاسی
واکنش‌ها به توافق ایران و عربستان؛ از بایدن تا لبنان!

خبر مهم امروز دنیای سیاست، توافق ایران و عربستان بود. توافقی برای از سر گرفتن روابط پس از چند سال. این خبر در تمام دنیا بازتاب داشت. مهم ترین واکنش ها به آشتی ایران و عربستان را بخوانید:

سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد که آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل از توافق میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی استقبال می کند. استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل روز جمعه به وقت محلی در جمع خبرنگاران گفت: دبیرکل سازمان ملل از چین به خاطر میزبانی مذاکرات میان ایران و عربستان قدردانی می کند. دبیرکل همچنین از نقش سایر کشورها از جمله عمان و عراق در این زمینه قدردانی می کند. روابط حسن همجواری و همسایگی میان ایران و عربستان برای  ثبات منطقه خلیج فارس حیاتی است.

عبدالله بوحبیب وزیر امور خارجه و اتباع خارجی در دولت موقت لبنان ضمن استقبال از بیانیه سه جانبه چین، عربستان و ایران در توئیتر خود نوشت: لبنان در تاریخ خود همواره بهای اختلافات منطقه ای را پرداخته است و از این رو، امیدوار است این اقدام به تقویت ارکان امنیت و ثبات در منطقه و تحکیم همکاری‌های مثبت و سازنده کمک کند تا کشورهای منطقه، ملت‌های آنها و جهان نیز از منافع آن بهره مند شوند.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا گفت: «سعودی ها ما را در جریان این مذاکراتی که داشتند قرار داده بودند اما ما مستقیماً در این مذاکرات نقش نداشتیم. ما از هرگونه تلاش برای کمک به پایان جنگ در یمن و کاهش تنش ها در خاورمیانه استقبال می کنیم.»

سیدحسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان گفت: «نزدیک شدن روابط ایران و عربستان در راستای منافع کشورها و ملت های منطقه است. در صورتی که روند نزدیک شدن روابط بین ایران و عربستان در مسیر طبیعی خود پیش برود می تواند افقهای تازه ای فراروی منطقه و همچنین لبنان ترسیم کند.»

وزارت خارجه عراق در بیانیه ای اعلام کرد که از توافق اخیر بین تهران و ریاض استقبال می کند؛ توافقی که بر اساس آن صفحه جدیدی از روابط دیپلماتیک بین دو کشور آغاز می شود. بیانیه وزارت خارجه عراق می افزاید: «تلاش‌های دولت عراق در این زمینه، از طریق میزبانی بغداد از چند دور گفت‌وگو بین دو طرف و پایگاه محکمی که برای گفت‌وگوها از طریق سلطان نشین عمان و جمهوری خلق چین تا لحظه رسیدن به توافق ایجاد شد، بر تکامل روابط بین دو طرف تاثیر خواهد گذاشت و انگیزه ای کیفی به همکاری کشورهای منطقه با هدف ایجاد چارچوبی خواهد بخشید که آرزوهای همه طرف ها را برآورده و مرحله جدیدی را آغاز می کند.»

پایگاه خبری شبکه «جیو نیوز» پاکستان هم نوشت: «با توافق تهران و ریاض برای عادی سازی روابط یک‌ تحول چشمگیر در منطقه خاورمیانه رقم خورد.»

دیدگاهتان را بنویسید