هوش مالی چیست؟ (راهکارهای تقویت آن)

اقتصادی
هوش مالی چیست؟ (راهکارهای تقویت آن)

رپورتاژ آگهی| هوش مالی یا آی‌کیو مالی به معنای توانایی به دست آوردن و مدیریت ثروت است که با درک مفهوم پول از سمت فرد صورت می‌گیرد. هوش مالی بر اساس یک دسته‌بندی شش طبقه‌ای سنجیده می‌شود. در حقیقت مفهوم هوش مالی که با نام FIQ هم شناخته می‌شود موارد درک، کنترل، آمادگی و اعتمادی که فرد در امور مالی به خودش دارد را ارزیابی می‌کند. هر چه فرد آگاه‌تر باشد و کنترل بیش‌تری روی منابع مالی خود داشته باشد، FIQ بالاتری دارد. هوش مالی بالاتر به شما کمک می‌کند تا فقط در امروز نمانید و برای زندگی آینده خود هم برنامه‌ای داشته باشید. وب سایت آموزش بازارهای مالی بیتکورس یکی از گزینه‌های خوب برای بالا بردن هوش مالی است.

همان طور که می‌دانید تورم باعث شده تا در طول زمان پول ارزش خوود را از دست بدهد. اگر شما در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که نوسانات تورم بسیار بالا است، تقویت هوش مالی در جهت بهبود زندگی و مهار نسبی تورم بسیار ضروری است. اگر می‌خواهید یک میلیون شما در سال آینده به اندازه امروز ارزشمند باشد، باید بازده آن را دریافت کنید. اگر از هر مقدار پول بازده دریافت کنید، آن مبلغ در آینده ارزش بیش‌تری خواهد داشت و اگر پول را بدون بازده نگه دارید، سال آینده ارزش آن نصف خواهد شد. به همین دلیل است که یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه می‌تواند از لحاظ تاریخی با موفقیت همراه باشد و اثر تورم را تا حدودی از بین ببرد. 

ضریب هوشی مالی چقدر در زندگی ما مهم است؟

ضریب هوشی مالی بر تصمیمات اساسی شما در مورد پول تاثیر می‌گذارد. هوش مالی به شما کمک می‌کند بدانید چه زمانی سرمایه‌گذاری یا پس‌انداز کنید و نحوه درآمد و خرج کردن شما چگونه باشد. با صرف زمان مناسب برای درک شرایط مالی می‌توانید به اهداف پولی خود در هر مرحله از زندگی دست بیابید.

Img 3644
Img 3644

اهمیت هوش مالی

هوش مالی برای موفقیت شما حیاتی است. هوش مالی به شما کمک می‌کند که پول‌ها و جریان‌های نقدی را ردیابی کنید. با تقویت هوش مالی می‌توانید الگوها را شناسایی کنید و بدانید در کجا هزینه را کاهش یا تغییر دهید تا به میزان ثروت‌تان افزوده شود.

رابطه شما با پول یکی دیگر از مواردی است که با موفقیت‌تان رابطه مستقیم دارد. افراد ثروتمند با افزایش هوش مالی خود، پول را به صورت موثر کنترل می‌کنند.

مدیریت پول

هنگامی که شما بتوانید تصویر و شرایط مالی خود را درک کنید، می‌توانید مدیریت عاقلانه پول را آغاز کنید و سپس بیاموزید که چگونه یک برنامه مالی که با تغییرات زندگی شما سازگار است ایجاد کنید. یکی دیگر از عوامل مهمی که در زمینه مدیریت پول می‌تواند به شما کمک کند، دانستن درباره خود پول است. اطلاع در مورد چیستی پول می‌تواند باعث بهبود مدیریت پول شود. برای اطلاع بیش‌تر در مورد این موضوع، پیشنهاد می‌شود این مقاله را مطالعه کنید.

در ادامه چند مورد برای آسان کردن این روند توضیح داده می‌شود.

تشخیص عوامل استرس‌زا پول

پیش از ایجاد عادت‌های مالی خوب باید بتوانید وضعیت مالی خود را به صورت واضح ببینید. انجام این کار هنگامی که به ترس‌های مرتبط با پول و عوامل استرس‌زا پایبند هستید، سخت به نظر می‌رسد. زمانی را به بررسی استرس‌های مالی خود اختصاص دهید تا بفهمید دقیقا چه چیزی باعث اضطراب و نگرانی‌تان می‌شود. رفع مشکل هنگامی که حتی مشکل را نمی‌شناسید سخت است.

بودجه خود را بسازید

برای ایجاد یک بودجه ماهانه زمانی اختصاص دهید و به آن پایبند بمانید. مخصوصا اگر در ابتدا کارتان هستید، تعیین بودجه اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کند. خرج ضروری ماهانه را کنار بگذارید و قسمتی از باقی‌مانده آن را برای پس‌انداز کنار بگذارید.

مدیریت بدهی

برنامه‌ریزی برای بازپرداخت بدهی‌ها یکی از گام‌های مهم این برنامه است. به یاد داشته باشید همه بدهی‌ها بدهی‌های بد نیستند بلکه می‌توانند به عنوان یک سرمایه‌گذاری در آینده در نظر گرفته می‌شوند و به شما در ایجاد یک سابقه اعتباری خوب کمک می‌کند.

ایجاد یک طرح پس‌انداز

هنگامی که اجزای ضروری بودجه خود را آماده کردید، می‌توانید به پس‌انداز کردن پول فکر کنید. برای شروع با یک مبلغ کم شروع کنید. این مبلغ به میزان درآمد شما بستگی دارد. در وضعیت نوسان یا پیش‌آمد هزینه‌های ضروری می‌توانید از محل این پس‌انداز استفاده کنید. می‌توانید حساب‌های پس‌اندازتان را با نام اهداف‌تان نام‌گذاری کنید تا کنار گذاشتن هزینه‌ها آسان‌تر شود.

عاقلانه خرج کنید

جلوگیری از خرج‌های بیهوده و انتخاب‌های آگاهانه بهترین راه برای مدیریت پول است. پیش از خرید هر چیز از خود سوال کنید آیا این محصول ارزش خریدن را دارد؟ آیا باعث بهبود زندگی‌ام می‌شود؟

ایجاد یک برنامه بازنشستگی

اگر چه دوران بازنشستگی دور به نظر می‌رسد و ایجاد یک برنامه برای حفظ سرمایه در دوران بازنشستگی ممکن است سخت به نظر برسد، اما هنگامی که شروع کردید، به یک عادت تبدیل می‌شود که مدت زیادی نتیجه می‌دهد. این کار باعث می‌شود در دوران بازنشستگی از خود تشکر کنید.

اصول سرمایه‌گذاری را بیاموزید

سرمایه‌گذاری پول باعث می‌شود به جای این که شما برای -به دست اوردن- پول تلاش کنید، پول‌تان برای شما کار کرده و خلق ارزش کند. اگر مقداری از درآمد شما اضافی است، بهتر است یک سرمایه‌گذاری را شروع کنید. پول خود را افزایش دهید و در دراز مدت بدون تلاش اضافی ثروت بسازید.

چرا باید به فکر رشد هوش مالی باشیم؟

اگر می‌خواهید در شرایط اقتصادی فعلی ثروتمندتر شوید، بهتر است به فکر رشد و افزایش هوش مالی خود بیفتید. با توجه به این که این هوش، نوعی مهارت به حساب می‌آید و اکتسابی است، به راحتی می‌توانید آن را رشد دهید و در مسائل مالی و تصمیم‌های مالی بهتر و هوشمندانه‌تر عمل کنید.

واقعیت این است که حتی اگر منبع مالی خوبی داشته باشید با وضعیت نوسان دلار و تورم، روز به روز شاهد کاهش قدرت خرید خواهید بود. در این جا یادگیری بازارهای مالی اهمیت پیدا می‌کند. مخصوصا بازارهای مالی خارجی مانند فارکس می‌توانند سرمایه شما را تا میزان قابل توجهی رشد دهند. اما مسئله اصلی، ورود به این بازارها است. اگر بدون دانش کافی وارد بازارهای مالی شده و شروع به سرمایه‌گذاری کنید، ممکن است همان سرمایه را هم از دست بدهید.

Img 3643

آکادمی بیتکورس یک مجموعه مالی است که به شما کمک می‌کند از صفر تا صد بازارهای مالی را یاد بگیرید. این مجموعه که توسط متخصصین باتجربه تشکیل شده است، قصد دارد علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران را در این مسیر همراهی کرده و تجربه‌ای شیرین از سودآوری برای آن‌ها ایجاد کند. اگر به بازارهای مالی علاقه دارید، می‌توانید از وب سایت (bitcourse.net) بازدید کنید. این سایت حاوی دوره‌ها و بلاگ‌های کاربردی است که می‌توانید از آن‌ها به صورت رایگان بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید