دانلود اپلیکیشن هفت صبح

همین حالا وقت‌ خرید ‌سهام است

اسلایدر
همین حالا وقت‌ خرید ‌سهام  است

عقب‌نشینی مداوم بورس در هفته‌های اخیر خیلی‌‌ها را به‌فکر فروش سهم‌ها و خارج شدن از بازار سرمایه‌ انداخته است. بعضی‌ها که حرفه‌ای به‌حساب می‌آیند از این وضعیت بیشترین بهره را به‌نفع خودشان می‌برند. ایرنا به نقل از یک کارشناس بازار سرمایه می‌نویسد: بسیاری از سهم‌ها در بازار با توجه به اصلاح اخیر قیمت‌ها به کف کانال رسیدند، به همین دلیل می‌توانند گزینه‌ای مناسب برای خرید باشند و تا پایان امسال سود بالایی نصیب سهامداران کنند. به‌گفته عرفان هودی بورس از مرداد‌ماه روزهای نزولی زیادی را تجربه و زمینه ترس سهامداران حاضر در بازار را فراهم کرد.

*** تحلیل شرایط بازار بورس
مهمترین موضوعی که باید در مورد سیر خروج پول سهامداران حقیقی از بازار بررسی شود، علت این اتفاق است؛ در ابتدا اعلام شده بود که قرار است یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به‌منظور حمایت از معاملات بورس به صندوق تثبیت بازار سرمایه منتقل شود در حالی که تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده است.

برخی از سیاست‌گذاری‌های اشتباه مانند قیمت‌گذاری محصولات فولادی در بورس کالا، زمینه به‌ هم‌ریختگی روند معاملات بازار را فراهم کرد که اجرای آن پس از ایجاد حاشیه‌های فراوان لغو شد. در کنار قیمت‌گذاری دستوری فولاد، خبر افزایش نرخ سود بانکی مطرح و شایعات آن قوت گرفت، این دو موضوع از جمله عواملی بودند که باعث ریزش بازار شدند. البته این مسایل، بهانه‌ای برای ریزش بازار بودند و علت اصلی ریزش بازار، بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران به بازار سرمایه است.

*** مقایسه وضعیت فعلی بورس با گذشته
عرفان هودی معتقد است به لحاظ نموداری، روند کنونی معاملات بورس همسو با روند سال ۹۲ است؛ در آن سال شاهد سیر صعودی بورس بودیم اما از اواخر نیمه دوم سال ۹۲ شاخص بورس ریزشی را تجربه کرد و بعد از آن وارد دوران رکود شد. اکنون نمی‌توان اعلام کرد که بعد از روند نزولی بازار، مانند سال ۹۲ شاهد دوران رکود در بازار خواهیم بود یا خیر، صعود بازار در زمان روند افزایشی شاخص بورس بسیار تند بود .

بارها اعلام کردیم که سهامداران باید با تحلیل بیشتری در این بازار برای سرمایه‌گذاری اقدام کنند. این کارشناس با بیان اینکه روزهای آینده، زمانی مناسب برای خرید سهام در بازار به صورت بلندمدت است، می‌گوید بسیاری از سهم‌ها در بازار با توجه به اصلاح اخیر قیمت‌ها به کف کانال رسیدند، به‌همین دلیل می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای خرید باشند چون به‌نظر می‌رسد تا پایان سال، سود بالایی را در اختیار سهامداران قرار دهند.

*** توصیه‌هایی برای سرمایه‌گذاران بورس
احتمال اینکه تا سال آینده سهامداران به اندازه نرخ تورم سود کسب کنند بسیار زیاد است به‌همین دلیل عرفان هودی می‌گوید اکنون کلیت بازار منفی است اما در برخی از روزها شاهد روند صعودی شاخص بورس در بازار خواهیم بود. اکنون همه فعالیت‌های اقتصادی در نرخ دلار و خرید و فروش خودرو و مسکن در انتظار تحولات مربوط به سیاست خارجی است، به همین دلیل بازار سرمایه همسو با دیگر بازارها در حرکت است.

گاهی قوانینی در بازار اعمال می‌شود اما ضمانت اجرایی ندارد، علت آن ناشی از ضعف‌های موجود در سازمان بورس است که نهاد قانونگذار و نهاد ناظر یکی است. در ابتدا قانونی اعمال شد که از ۱۵مهر ماه باید فعالیت بازارگردان‌ها در بازار شکل بگیرد اما اکنون بعد از گذشت حدود ۲۰روز هنوز بازارگردان‌ها در بازار فعالیتی ندارند، اگر به‌دنبال بهبود فعالیت بازار هستیم باید هرچه زودتر بازارگردان‌ها در بازار فعال شوند.

بر قانون بازارگردان باید به‌شکل ویژه‌تر نظارت شود و دو نهاد قانونگذار و نهاد نظارت از یکدیگر جدا شوند و بهتر است قوه قضائیه به عنوان نهاد ناظر اجرای صحیح قانون جدید به بازار ورود کند. قانون عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت سهام در بازار است، اما اگر به هر دلیلی روند معمول عرضه و تقاضا و به دنبال آن وضعیت معمول در قیمت سهم دچار آشفتگی شود، وجود یک بازارگردان در بازار ضروری خواهد شد.

بازار ممکن است به‌خاطر تاثیر هیجان‌های ناشی از اخبار سیاسی و اقتصادی دچار نوسان شود و زمانی که تعادل بازار به دلیل وجود چنین عواملی، به‌هم‌ریخته شود، دیگر بورس بازار چندان قابل اعتمادی برای سرمایه‌گذاری نخواهد بود، به همین دلیل بازارگردان کمک به حفظ تعادل نسبی در بازار خواهد کرد. سازمان بورس اوراق بهادار مسئول ایجاد بازارگردان برای سهم‌های پرنوسان و پرتقاضا در بازار است.

زیرا گاهی به دلیل هیجان‌های موجود در بازار، صف‌های خرید و فروش بدون مبنای اقتصادی ایجاد می‌شود و روند عادی معامله‌ها را با مشکل مواجه می‌کند. بر اساس قانون، بازارگردان، معامله‌گری است که با اخذ مجوزهای لازم با تعهد به افزایش نقدشوندگی، تنظیم عرضه و تقاضای اوراق بهادار معین و محدود کردن دامنه نوسان قیمت آن‌ها به دادوستد اوراق می‌پردازد. بازارگردان‌ها تلاش می‌کنند تا از بر هم خوردن تعادل در معامله‌ها جلوگیری کنند.

بازدید اپلیکیشن 64 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید