همه‌چیز درباره جنجال تلفظ اشتباه anytime و anywhere

سیاسی
همه‌چیز درباره جنجال تلفظ اشتباه anytime و anywhere

علی خضریان نماینده مجلس روبروی دوربین نشسته و دو کلمه معمول انگلیسی را اشتباه تلفظ می‌کند. این اتفاق بازتاب‌های زیادی در فضای مجازی داشته است.

عصر ایران می‌نویسد: زبان است دیگر، گاهی نمی‌چرخد. اشتباه می‌کند؛ مثلا آروم نمی‌گیریم را نمی‌گیگیریم. برخی اشتباه‌ها اما اتفاقی نیست. این که نماینده‌ای [علی خضریان]دو کلمه ساده انگلیسی «anytime & anywhere» را « آنی تایم، آنی وِر» تلفظ می‌کند، نشان می‌دهد این نماینده جوان پارلمان، تا به حال این دو کلمه را ندیده، نخوانده و نشنیده است. همین الان این دو کلمه وارد ادبیات فارسی شده است و خیلی‌ها در مکالمات روزمره خود از آن استفاده می‌کنند و این که جناب نماینده این چنین آنها را تلفظ می‌کند، بسی جای تعجب دارد.

«آنی تایم، آنی وِر» فقط یک اشتباه نیست!

با مرور از این جنس اشتباهات، پی به این مسئله می‌بریم که ندانستن در برخی مسؤولان ما یک اپیدمی است. وقتی نماینده‌ای در مجلس دهم، مشهورترین موزه دنیا یعنی لوور را ««لووُر، لووِر، لووووور و لوبر» می‌خواند یا عضو شورای شهری در شیراز ونیز ایتالیا را متعلق به سوئیس می‌داند، باید هم ماموران آژانس بین‌المللی اتمی « آنی تایم ، آنی وِر» به ایران سر بزنند!

وقتی کریمی قدوسی که چند دوره‌ای هم نماینده است؛ ان‌پی‌تی یا معاهده منع اشاعه سلاح هسته‌ای (N.P.T) را به اشتباه (MPT) می‌نویسد، تو خود حدیث مفصل بخوان ازین مجمل.

دلیل این ندانستن‌ها ساده است.

۱-این افراد کتاب نمی‌خوانند. قطعا کسی که کتاب خوانده است حداقل یکبار هم که شده نام این موزه و آن شهر و برخی کلمات انگلیسی دیده است.

۲-این افراد به اینترنت سر نمی‌زنند. در اینترنت بارها و بارها چنین کلماتی قابل مشاهده هستند.

۳-این افراد فیلم نمی‎بیند. در فیلم‌های و سریال‌های داخلی و خارجی به کرات از این کلمات استفاده شده است.

۴-این افراد مشورت نمی‌کنند. به هر دلیلی برخی مسؤولان کشور، کتاب نمی‌خوانند، به اینترنت سر نمی‌زنند و فیلم نمی‌بییند. به نظر می‌رسد آنها قبل از اینکه حرفی را بزنند یا متنی را بخوانند با کسی مشورت نمی‌کنند و از آنها نظر نمی‌خواهند.

باور کنیم این اشتباهات لپی، لفظی یا حاصل اشتباه و خستگی نیست. این‌ها حاصل ندانستن است.

مسؤولان کشور در هر رده‌ای باید بیشتر از مردم عادی بخوانند، ببیند و بشنوند. امروز مردم به ویژه نسل جوان در دریایی اطلاعات غوطه ور هستند و گام‌های بلندی را به سوی کسب دانش و فضیلت برداشته‌اند. نمی‌شود کسی که وظیفه اداره کشور را به عهده دارد از نظر اطلاعات از مردم خود عقب باشد.

اداره کشور، مائده آسمانی نیست که به یک انسان برسد و او با خوردن آن بتواند به همه امور مسلط باشد. تنها راه، خواندن و استفاده از تجریبات دیگران است. این اشتباهات شاید از مردم عادی پذیرفتنی باشد اما از کسی که سرنوشت، آینده و ثروت ما دست آنهاست، قابل قبول نیست.

در نهایت باید به یک نکته دیگر هم اشاره کرد. سعی نکنیم در کلام و گفتار خود از کلمه و یا نامی که نمی‌دانیم چیست و به کجا تعلق دارد، استفاده کنیم. به کار بردن کلمات قلمبه سلمبه در بیان آدمی، به معنای سواد و با کلاس بودن نیست.

بازدید اپلیکیشن 148 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

ماجرای فیلترینگ اینستاگرام و احضار آذری‌جهرمی ماجرای فیلترینگ اینستاگرام و احضار آذری‌جهرمی
کاربران ویژه - سیاسی
روزنامه هفت صبح، نگین‌باقری | صبح روز چهارشنبه ابتکار عمل در دست رسانه‌های دولت بود که نظر افکار عمومی را به سمت تلاش قوه‌قضائیه برای فیلترکردن و مسدود کردن اینستاگرام جلب کردند و سپس تلاش قوه‌قضائیه که تا حدی در پاسخ به این اتفاق نقش خود را کمرنگ‌تر جلوه می‌داد‌.…...
فائزه هاشمی: ترامپ رای می‌آورد، برای ایران بهتر بود فائزه هاشمی: ترامپ رای می‌آورد، برای ایران بهتر بود
سیاسی
پایگاه خبری انصاف نیوز با فائزه هاشمی، فعال سیاسی و دختر آیت الله هاشمی رفسنجانی درباره مسائل روز ایران و رخدادهای آمریکا گفتگو کرده است. فائزه هاشمی: * (درباره‌ی اتفاقات آمریکا): برای من این جالب است که تلویزیون‌های خودمان را هم گوش می‌دهم می‌گویند دموکراسی در آمریکا مُرد و همه‌ی…...
وضعیت جسمانی آیت‌الله مصباح یزدی وخیم شد وضعیت جسمانی آیت‌الله مصباح یزدی وخیم شد
سیاسی
در خلال روند درمانی آیت الله مصباح یزدی، حال ایشان رو به وخامت گذاشته است. دفتر آیت الله مصباح یزدی اعلام کرد: در خلال روند درمانی آیت الله مصباح یزدی، حال ایشان رو به وخامت گذاشته است. لذا از تمامی مؤمنین خواستاریم با تضرع به درگاه خداوند متعال و توسل…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید