دانلود اپلیکیشن هفت صبح

هفت سوال درباره پرونده جنجالی خانواده خرم‌دین‌ها

حوادث
هفت سوال درباره پرونده جنجالی خانواده خرم‌دین‌ها

سردار محمد قنبری رییس پلیس اگاهی تهران به هفت سوال خبرگزاری ایرنا درباره پرونده قتل خانواده خرم‌دین‌ها پاسخ داده است:

*** سوال شماره یک: بررسی صفحه اخبار حوادث این القاء را به وجود می آورد که گویی میزان قتل های خانوادگی رو به افزایش است. این موضوع صحت دارد؟

جواب: خیر! آمارهای ما حاکی از افزایش قتل های خانوادگی نیست! قتل خانوادگی داریم اما اینکه بگوییم زیاد شده، خیر! این گونه نیست. بازتاب رسانه ای، پرداختن به این دست پرونده ها در شبکه های اجتماعی و اطلاع رسانی به مردم این القاء و شائبه را به وجود می آورد که قتل های خانوادگی زیاد شده است در حالی که بنده قویا این ادعا را رد می کنم.

*** سوال شماره دو: چرا پرونده های جنایی چون پرونده قتل ” بابک خرمدین” چنین بازتاب گسترده ای دارد؟

جواب: از آنجایی که مقتول از چهره های هنری و آشنا برای جامعه هنرمندان و اهالی رسانه بوده بنابراین رسانه‌ها به این پرونده قتل، ورود گسترده ای داشتند و شاهد بازتاب وسیع این جنایت در رسانه ها و شبکه‌های مجازی بودیم. چندی پیش، در یکی از استان ها، فردی دختر هفت ساله خود را با ساتور به ۴۰ قسمت تقسیم کرده بود در حالی که بازتاب رسانه ای نداشت؛ گویی اخبار مربوط به پرونده هایی جنایی تهران نسبت به سایر استان ها بازتاب گسترده تری دارد!

*** سوال شماره سه: چرا بعد از اینکه مفقودی داماد به پلیس گزارش می‌شود و بعد از چند روز ادعا می‌شود داماد به خارج از کشور رفته است پلیس تحقیقات بیشتری برای صحت و سقم ماجرا انجام نداده است؟

جواب: در بحث مفقودی داماد خانواده پرونده تشکیل شده بود اما خانواده به آن صورت پیگیر نبودند. نمی‌شود هر موضوع مفقودی را به “قتل” تعمیم داد. هرچند در زمان اعلام مفقودی داماد خانواده این اظهارات هم مبنی بر اینکه دامادشان با ماشین مسافر قاچاق به یکی از مرزها برده است، مطرح شده است… اما باید تمام اعترافات آنها “صحت سنجی” شود، چراکه داماد، خواهرزاده آقای قاتل است و در حال حاضر فقط مادرش در قید حیات است و باید تمامی ابعاد ماجرا بررسی شود

*** سوال شماره چهار: آیا پلیس در پرونده خرم‌دین‌ها کوتاهی کرده است؟

جواب: پلیس با چند قطعه از یک جسد شده مواجه شد و از روی یک تکه از جسد هویت آن شناسایی شده است و این بیانگر “هوشمندی” و “توانمندی” پلیس است؛ از طریق بانک های اطلاعاتی کمتر از دو ساعت هویت جسد مشخص شد؛ با هویت جسد منزل شناسایی شد، در داخل منزل خونی که شسته شده بود و پاک کرده بودند، پلیس با ابزارهای دقیق نگری توانست آثار خونی را کشف کندو در عرض ۶ ساعت قاتل را شناسایی کرد.

*** سوال شماره پنج: آیا پس از ورود پلیس، قاتلان به قتل ” بابک خرمدین ” اعتراف کردند؟

جواب: پاسخ داد: خیر! در ابتدا خانواده مقتول اعلام کردند از مقتول خبر ندارند، قاتلان در مواجهه اولیه با پلیس منکر قتل شدند و از قضیه اظهار بی اطلاعی کردند و پس از اینکه پلیس تشخیص داد که ” بابک ” در داخل خانه به قتل رسیده است و پدر و مادرش وقتی با دلایل پلیس مبنی بر قتل مواجه شدند لب به اعتراف گشودند. در واقع، پدر و مادر مرحوم بابک خرمدین در مواجهه با دلایل پلیس اقرار به قتل کردند، اگر بنا بود که پیش از مستندات پلیس لب به اعتراف بگشایند در رابطه با قتل داماد و دخترشان نزد پلیس می‌آمدند و طی این سال ها اعتراف می کردند

*** سوال شماره شش: ممکن است علاوه بر این سه قتل که قاتلان اعتراف کرده اند، در این پرونده موضوع قتل دیگری در کار باشد که تاکنون مشخص نشده است؟

جواب: حدس اولیه ما نیز این بود اما پس از بررسی های فنی، باید بگویم تاکنون دلایلی مبنی بر وقوع قتل دیگر توسط این افراد وجود ندارد. پدر “بابک” هنوز اعتقاد دارد اگر زمان به عقب برگردد، باز همین جنایت را تکرار می کرد یعنی به قدری خودش را از نظر روانی اشباع کرده که اقدامات خود را توجیه می کند که این موضوع از دیدگاه روانشناختی قابل بررسی است

*** سوال شماره هفت: آیا همسر قاتل تحت فشار از طرف فرد قاتل دست به این جنایات زده است یا خیر؟

جواب: مادر خانواده در اعترافات خود به مشارکت بر قتل اقرار کرده است. به هر حال به نظر می رسد مادر خانواده در تمام مراحل زندگی تابع همسر خود بوده و از او اطاعت می کرده است.

بازدید اپلیکیشن 69 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید