هشدار وقوع سیلاب در شمال خوزستان

اجتماعی
هشدار وقوع سیلاب در شمال خوزستان

سازمان آب و برق خوزستان اعلام کرد که با پایش حجم آب‌های ورودی به مخزن سد دز از ۴۸ ساعت آینده به‌صورت پلکانی و تدریجی دبی خروجی از سد دز به ۲۰۰۰ مترمکعب رسیده و احتمال افزایش آن نیز محتمل خواهد بود. این سازمان طی اطلاعیه‌ای فوری نسبت به وقوع سیلاب در حوضه آبریز دز هشدار داد.

متن این اطلاعیه بدین شرح است: “با پایش حجم آب‌های ورودی به مخزن سد دز از ۴۸ ساعت آینده به‌صورت پلکانی و تدریجی دبی خروجی از سد دز به ۲۰۰۰ مترمکعب رسیده و احتمال افزایش آن نیز محتمل خواهد بود؛ از آنجایی‌که لازم است طبق دستورالعمل‌ها و قوانین ایمنی سیلاب محتمل پیشِ‌رو خروجی‌های آب از سد دز افزایش یابد و به‌صورت پلکانی به بیش از ۲۰۰۰ مترمکعب بر ثانیه برسد، افزایش خروجی به‌میزان فوق‌الذکر احتمال وقوع خسارات قابل توجه در پایین‌دست این سد را به‌شدت افزایش می‌دهد.

لذا با هشدار مجدد انجام اقدامات لازم متناسب با شرایط سیلابی مورد تأکید است و باید دستگاه‌های اجرایی مرتبط ضمن آمادگی کامل، برنامه‌ریزی لازم برای روبه‌رو شدن با شرایط سیلابی پیشِ‌رو را داشته باشند، همچنین موارد زیر توصیه جدی می‌گردد:

۱ ــ آمادگی برای افزایش دبی از سد دز و اطلاع‌رسانی به مردم مستقر در مناطق حاشیه رودخانه دز

۲ ــ آمادگی و برنامه‌ریزی اضطراری و از پیش طراحی‌شده برای تخلیه بازه‌های پرخطر و سیلابی مناطق مسکونی شهری و روستایی مسیر رودخانه دز و تعیین نقاط مطمئن و تمهیدات لازم برای این منظور

۳ ــ تحکیم سیل‌بندها و رفع موانع احتمالی در مناطق پرخطر توسط دستگاه‌های مسئول./خبرگزاری تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید