هذیان‌گویی از علایم جدید ابتلا به کرونای شدید

سلامت و زندگی
هذیان‌گویی از علایم جدید ابتلا به کرونای شدید

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا هذیان‌گویی را یکی از علایم جدید در شدیدترین موارد ابتلا به کرونا عنوان کرد و گفت: این عارضه به خصوص در سالمندان بیشتر مشاهده می شود و آنها با این عارضه سردرگمی و توهمات شدید را تجربه می‌کنند.

دکتر مسعود مردانی، متخصص بیماری های عفونی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هذیان گویی اصطلاحی است که طیف گسترده ای از مسایل شناختی مانند گیجی، از دست دادن حافظه، مشکلات در تمرکز، تغییرات ناگهانی خلق و خوی، و مشکلات خوابیدن را در بر می گیرد.

وی اظهار داشت: ویروس کرونا بیماری هزار چهره است که با تغییر جهش های متفاوت، علایم مختلفی را در ۹ ماه گذشته از خود نشان داده است به طوری که در اوایل شیوع این بیماری مبتلایان دچار سردرد و مشکلات ریوی می شدند، اما به مرور، دردهای عضلانی، علایم گوارشی، سکته های مغزی و قلبی نیز اضافه شد و اکنون شاهد هذیان گویی مبتلایان هستیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به شرایط مبتلایان به کرونا اشاره کرد و ادامه داد: در موج سوم شیوع کرونا وضعیت مبتلایان به این بیماری خوب نیست، افزایش شمار فوتی های ناشی از این ویروس به هیچ وجه قابل قبول نیست و مردم باید شرایط بد این ایام را به درستی لمس کرده و پروتکل های بهداشتی را به طور کامل رعایت کنند.

مردانی خاطرنشان کرد: وضعیت بستری های ناشی از بیماران کرونایی در کشور رو به بالا است، توجه به مسایل بهداشت فردی و اجتماعی از جمله استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و حضور نیافتن در مکان های شلوغ به جز در موارد ضروری می تواند ما را در کنترل این بیماری کمک کند.

وی با بیان این که آحاد مردم نقش بسیار موثری را در کنترل و مهار کرونا دارند، از مردم خواست شرایط کنونی را درک کرده و کادر درمانی را که بسیار زحمتکش و پُر تلاش هستند، با رعایت پروتکل های بهداشتی یاری دهند.

این متخصص بیماری های عفونی تاکید کرد: دوری از تجمعات و دورهمی های خانوادگی می تواند آمار شیوع کرونا را در کشور کاهش دهد.

بازدید اپلیکیشن 19 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

آخرین وضعیت هفت دریافت‌کننده واکسن ایرانی کرونا آخرین وضعیت هفت دریافت‌کننده واکسن ایرانی کرونا
دانش و فناوری
دکتر مینو محرز مسئول ارزیابی علمی واکسن کرونای تولید ایران گفت: در ۷ داوطلبی که واکسن کرونای ایرانی دریافت کردند، هیچ عارضه‌ای مشاهده نشده است....
علائم جدید ابتلا به بیماری کرونا را بشناسید علائم جدید ابتلا به بیماری کرونا را بشناسید
سلامت و زندگی
با گذشت بیش از ۱۰ ماه از شیوع بیماری کووید-۱۹ در جهان و کشورمان، علائم جدیدی از این بیماری مشخص شده است. علائم جدیدتر کروناویروس شامل سکسکه و گیجی است. همچنین رنگ پریدگی صورت و لب، سرخی بیش از اندازه لب، احساس بوی ناخوشایند، اختلالات شنوایی، اختلالات خواب، التهاب ملتحمه…...
ببینید/ایران چه انتخاب‌هایی برای خرید واکسن کرونا دارد ببینید/ایران چه انتخاب‌هایی برای خرید واکسن کرونا دارد
سلامت و زندگی
معلوم نیست که قرار است مردم واکسن وارداتی بزنند یا این‌که تا تولید واکسن داخلی که هنوز هیچ‌ اطلاعاتی از آن در دست نیست، صبر کنند. عصر ایران؛ حسن حسینی ــ خرید واکسن کرونا در ایران به یک معما تبدیل شده‌است. معلوم نیست که قرار است مردم واکسن وارداتی بزنند…...

پاسخ دهید