نمایش آنلاین خروج مثل نتفلیکس…

فرهنگی
نمایش آنلاین خروج مثل نتفلیکس…

روزنامه هفت صبح| اکران آنلاین «خروج» به هردلیلی که باشد حادثه‌ای بزرگ در صنعت سینمای ایران است. تصمیم مهم اوج و حاتمی‌کیا در عرضه آنلاین فیلم «خروج» هرچند به‌خاطر شرایط حاکم بر کشور و تعطیلی سینما‌ها اتخاذ شده است اما در بطن خود حاوی یک موقعیت‌سنجی مناسب است که می‌تواند خواهی‌نخواهی چندین‌گام شرایط توزیع فیلم در سینمای ایران را دگرگون کند.

کاری که در دنیا با برند نتفلیکس شناخته می‌شود و حالا در ایران هم این شیوه پیگیری شده است. یادمان باشد نمایش‌های آنلاین نتفلیکس هم در ابتدا پذیرفته‌شده نبود. اما حالا کار به جایی رسیده که برخی سالن‌های سینما هم مشتری نمایش‌های آنلاین نتفلیکس شده‌اند!

تا قبل از نتفلیکس فیلم‌ها تنها در صورتی برای اکران در سالن‌های زنجیره‌ای بزرگ سینما در آمریکا پذیرفته می‌شدند که حداقل ۹۰روز بین اکران و عرضه DVD/اینترنتی فیلم فاصله باشد. نتفلیکس این مقررات را برهم زد و پس از اکران محدود، فیلم‌هایش را برای ده‌ها‌میلیون مشترک اینترنتی عرضه کرد.

در‌حالی‌که فیلمسازانی مانند اسپیلبرگ علیه تضعیف اکران سینمایی توسط نتفلیکس موضع‌گیری کردند، فیلمسازان صاحب‌نامی ‌مانند برادران کوئن، آلفونسو کوارن و مارتین اسکورسیزی با نتفلیکس همکاری کردند. حتی فیلم «روما» محصول نتفلیکس چهارجایزه اسکار برنده شد.

البته نتفلیکس برای جلب رضایت این کارگردان‌ها، فیلم‌هایشان را برای چندهفته در سالن‌های کوچک‌تر یا سالن‌های اجاره‌ای اختصاصی اکران می‌کرد. اما درآمد اصلی در عرضه اینترنتی همزمانِ جهانی بود. دیگر بین اکران آمریکا و اکران در سایر نقاط جهان فاصله و واسطه‌ای نبود.

هرچند این تصمیم متأثر از شرایط کرونایی فعلی است، باید دید آیا عرضه مستقیم اینترنتی فیلم‌های سینمایی، مناسبات اقتصادی سینمای ایران را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد یا خیر. اما شکی نیست که شرکت‌های عرضه اینترنتی فیلم و سریال از این اتفاق بسیار بسیار خوشحال خواهند شد. و پیشاهنگی این ماجرا به اسم اوج و حاتمی‌کیا ثبت خواهد شد.

بازدید اپلیکیشن 28 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

خاطراتی جالب از دوران بازیگری فرامرز قریبیان خاطراتی جالب از دوران بازیگری فرامرز قریبیان
کاربران ویژه - فرهنگی
روزنامه هفت صبح، احمد رنجبر | «مرد بارانی» در شرایطی به فرامرز قریبیان پیشنهاد شد که چندسالی نقش خوب بازی نکرده بود. ابوالحسن داودی برای شخصیت دکتر بارانی چندهفته‌ای با خسرو شکیبایی تمرین می‌کند اما تداخل فیلمبرداری با «میکس» داریوش مهرجویی اجازه همکاری نمی‌دهد. قریبیان جای شکیبایی را می‌گیرد؛ یک…...
مزایا و معایب اکران آنلاین؛ شوک مفید به سینمای ایران مزایا و معایب اکران آنلاین؛ شوک مفید به سینمای ایران
کاربران ویژه - فرهنگی
روزنامه هفت صبح| شواهد نشان می دهد اکران آنلاین خروج دستاوردهای کمی نداشته است. آنگونه که فیلیمو اعلام کرده فروش اکران آنلاین خروج در پایان چهار روز اول از یک میلیارد عبور کرده است. این یک اتفاق مهم است آن هم در مورد فیلمی که قاچاقچی‌ها از همان روز اول…...
هم قیصر سیاسی است هم خروج هم قیصر سیاسی است هم خروج
کاربران ویژه - فرهنگی
روزنامه هفت صبح، احمد رنجبر| روایت خواندنی حامد عنقا از مسیری که سینمای سیاسی در ایران سپری کرده است؛ در هر دهه شاهد چه فیلم‌های مهم و ماندگاری بوده‌ایم؟ هر کارگردان تحت تاثیر چه اتفاقی فیلمی ‌با رگه‌های سیاسی ساخته است؟ بر اساس عکس‌ها، تیزرها، خلاصه‌داستان و نیز شنیده‌ها، «آقازاده»…...

پاسخ دهید