۱۵ درصد مردان و ۳۰ درصد زنان ایرانی چاق هستند

اجتماعی
۱۵ درصد مردان و ۳۰ درصد زنان ایرانی چاق هستند
کارشناس ورزش همگانی: براساس آخرین آمار‌ها حدود ۱۵ درصد مردان و نزدیک به ۳۰ درصد زنان ایرانی چاق هستند و این زنگ خطر جدی است از این منظر که چاقی مادر بسیاری از بیماری‌های غیرواگیر محسوب می‌شود.

نقش ورزش در پیشگیری از چاقی

رضا شجیع در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: مسئولان وزارت و جوانان به خصوص دبیرخانه سلامت این وزارت خانه به دنبال تدوین و اجرای سیاست‌هایی است که بتواند نقش ورزش در پیشگیری از چاقی و همچنین در بهبود و کاهش وزن افراد چاق را اجرایی کند و امیدواریم با این برنامه‌هایی که پیش بینی شده با همکاری انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران موثر باشد و بتواند مخاطب بیشتری را شامل شود.

رئیس دبیرخانه سلامت وزارت ورزش و جوانان در خصوص برنامه‌هایی که قرار است برای پیشگیری و بهبود وضع افراد چاق اجرا شود، گفت: یکی از برنامه‌هایی که با همکاری وزارت بهداشت پیش بینی شده نقش ورزش در درمان افراد چاق است که از طریق کلینیک‌های چاقی که در سراسر کشور در حال توسعه است.

وی افزود: تفاهم نامه‌ای را با فدراسیون شنا با هدف پررنگتر کردن نقش این رشته در مهار چاقی بین عموم منعقد کرده ایم، همچنین دوره‌های آموزشی در راستای سبک زندگی فعال از طریق فدراسیون ورزش‌های همگانی پیش بینی شده است و به زودی در سراسر کشور اجرا خواهد شد.

رئیس دبیرخانه سلامت وزارت ورزش و جوانان در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید اجرای این برنامه‌ها چند درصد مردم ایران را تحت پوش قرار دهد؟ گفت: در حال حاضر مهمترین موضوعی که وجود دارد گرایش به روش‌های تهاجمی مثل جراحی برای درمان چاقی است، متاسفانه جمعیت کمی به موضوع استفاده از ورزش بعنوان مهارگر یا عاملی برای کاهش وزن روی می‌آورند، از این رو باید برنامه ریزی فرهنگی روی موضوع استفاده از روش‌ها و خدمات ورزشی بری رفع این مشکل صورت بگیرد، همچنین باید برنامه ریزی شود تا این امکانات ارزانتر در دسترس عموم مردم قرار بگیرد.

شجیع یادآورشد: امیدواریم با اهداف و سیاست‌هایی که به سمت بازاریابی اجتماعی و اصطلاحا به سمت نیاز‌های مخاطبان در حال حرکت است بتوانیم جمعیت مخاطب بیشتری را تحت پوشش قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید