دانلود اپلیکیشن هفت صبح

نتیجه دومین دادگاه حادثه پلاسکو: هیچ‌کس گردن نگرفت

اجتماعی
نتیجه دومین دادگاه حادثه پلاسکو: هیچ‌کس گردن نگرفت

به‌تازگی دادگاهی برای رسیدگی به پرونده جنجالی فرو ریختن ساختمان پلاسکو تشکیل شده است که جلسه دوم آن روز بیست‌وسوم آبان‌ماه برگزار شد. در این جلسه خانواده شهدای آتش‌نشان خواستار مشخص شدن مقصران و مسببان حادثه ساختمان پلاسکو شدند.

خبرآنلاین نوشت: ۱۶ آتش‌نشان در آن حادثه جان خود را از دست دادند تا شهدای راه خدمت لقب بگیرند، اما حالا با گذشت حدود پنج سال از تراژدی پلاسکو، همچنان پرسش‌های زیادی درباره آن حادثه وجود دارد، همچنین به‌تازگی دادگاهی با درخواست خانواده شهدای آتش‌نشان برگزار شده تا مقصران این حادثه مشخص شوند. همسر یکی از آتش‌نشانان درباره جلسه دادگاه برگزار شده به خبرآنلاین می‌گوید: «در جلسه دادگاه ارگان‌هایی که حضور داشتند همه طلب‌کار بودند، انگار که خود شهدا مقصر فرو ریختن پلاسکو هستند.»

این‌که چه‌کسی مقصر اصلی آتش‌سوزی، فروریختن ساختمان و مرگ تعدادی از آتش‌نشان است هنوز کسی نمی‌داند. در متن گزارش نهایی هیأت ویژه گزارش ملی بررسی حادثه پلاسکو که در فروردین سال ۹۶ منتشر شد علت آتش سوزی، در حدی که جمع آوری اطلاعات برای هیات امکان پذیر بوده‌، اتصال برق (و احتمالا نشت همزمان گاز از ‏کپسول گاز) اعلام شده است. در نتیجه‌گیری این گزارش آمده که «بررسی‌ها اگرچه نشان‌دهنده کاستی‌هایی در قوانین، تجهیزات، آموزش‌های حرفه‌ای سازمان‌های مرتبط با ایمنی، کمبودهایی در زمینه استانداردها و نقصان‌هایی در بسیاری ملاحظات فنی است. اما شواهد نشان می‌دهد اگر حداقل‌هایی از استانداردهای ایمنی رعایت شده بود و ایمنی به معنای واقعی فراموش و ترک نشده نبود، حادثه پلاسکو رخ نمی‌داد یا حداقل منجر به فروریزی ساختمان و کشته شدن افراد نمی‌شد.»

شاید همین دلایل گفته شده سبب شد که خانواده شهدای آتش‌نشان حادثه پلاسکو برای بررسی مقصران و مسببان این حادثه اقدام به شکایت کنند؛ شکایتی که منجر به تشکیل جلسه‌ای در شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کارکنان دولت شد. در همین‌باره، میثم سلطانی، برادر آتش‌نشان حسین سلطانی که جان خود را در حادثه پلاسکو از دست داد به خبرآنلاین می‌گوید: ما خانواده‌ها در دادگاه حضور پیدا کردیم و ارگان‌هایی که دادگاه خواسته بود هم حضور داشتند. وقتی دادگاه از این ارگان‌ها خواست از خودشان دفاع کنند متاسفانه آن‌ها هرکدام با بند و تبصره‌ای اعلام کردند ما مقصر نیستیم. طوری‌که خود قاضی گفت اگر هیچکس مقصر نیست پس چه کسی مقصر است؟ من به نمایندگی از خانواده‌ها گفتم این ارگان‌ها معتقدند مقصر حادثه نیستند پس احتمالاً خود شهدای آتش‌نشان مقصر بودند. به آن‌ها گفتم شما که دارید به ناحق دفاع می‌کنید همه شما مقصر هستید، هرکسی در این دادگاه صحبت کرد گفت ما مقصر نیستیم و این جای تاسف دارد، انگار همه بی‌تقصرند، شاید مردم مقصر هستند.»

مینا احمدزاده، همسر علی امینی از دیگر شهدای آتش‌نشان حادثه پلاسکو به خبرآنلاین می‌گوید: «خواسته اصلی ما از دادگاه این است که مقصر اصلی حادثه پلاسکو مشخص شود، در حالیکه در این پنج سال هیچ مقصری معرفی نشده است. در جلسه دادگاه ارگان‌هایی که حضور داشتند همه طلب‌کار بودند، انگار که خود شهدا مقصر فرو ریختن پلاسکو هستند. من خودم همان اول شکایت کردم و گفتم دیه نمی‌خواهم من قصاص می‌خواهم، اما گفتند چون مقصر یک نفر نیست نمی‌شود قصاص کرد. بنابراین اعلام کردم من اشد مجازات را برای مقصر حادثه می‌خواهم. همه این موارد را در شکایت خودم نوشته‌ام.»

به خانواده‌های آتش‌نشانان دیه پرداخت شد یا بیمه؟

آن‌طورکه برادر یکی از آتش‌نشانان به خبرآنلاین می‌گوید سال ۱۳۹۶ از طریق بیمه مبلغ ۱۹۰ میلیون از طرف آتش‌نشانی به این خانواده‌ها پرداخت شد. سلطانی معتقد است این پول همان بیمه‌ای است که به همه تعلق می‌گیرد و ارتباطی با دیه ندارد. او می‌گوید: «اگر دیه‌ای آن موقع به خانواده‌ها دادند مربوط به بیمه‌ مسئولیت بوده است و هر کارمندی این بیمه را دارد. اما آن‌ها بیمه را به‌عنوان دیه به ما پرداخت کردند، درحالی‌که دیه زمانی تعلق می‌گیرد که مقصر حادثه‌ مشخص شده باشد. وقتی هنوز مقصری اعلام نشده چطور می‌شود دیه پرداخت شود، وقتی مقصری مشخص شد دیه در همان سال پرداخت می‌شود. ضمن این‌که دیه را به حساب دولتی واریز می‌کنند و خود دادگاه به خانواده‌ها آن را پرداخت می‌کند. اما همان روزهای حادثه که خانواده‌ها در حال و هوای خودشان نبودند زرنگی کردند و از خانواده‌ها امضا گرفتند که دیه پرداخت شده است.»

مینا احمدزاده هم می گوید: «اگر می‌خواستند دیه پرداخت کنند باید اول دادگاه تشکیل می‌شد و بعد از مشخص شدن مقصر، آن ارگان باید پول را به حساب دادگاه واریز می‌کرد و خود دادگاه مبلغ دیه را به نفرات ذی نفع پرداخت می‌کرد. اصلاً ممکن نیست دیه را در دفتر بیمه آن هم به صورت چک پرداخت کنند و بگویند این دیه شما است. به ما گفتند بیمه است اما در آن حال و روزی که داشتیم از ما برای دریافت دیه امضا گرفتند، درحالی که من بعداً هم شکایت کردم و گفتم دیه نمی‌خواهم من فقط درخواست اشد مجازات دارم.»

آن‌طورکه به‌نظر می‌رسد جلسات این دادگاه ادامه دارد و باید دید در آینده آیا مقصری برای حادثه ساختمان پلاسکو معرفی می‌شود؟

منبع: خبرآنلاین

بازدید اپلیکیشن 16 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید