نتایج بهت‌آور حضور نظامی آمریکا در هشت کشور دنیا

جهان
نتایج بهت‌آور حضور نظامی آمریکا در هشت کشور دنیا

دست‌کم ۳۷میلیون تن در هشت کشور مختلف در نتیجه دخالت نظامی آمریکا آواره و بی‌خانمان شده‌‌اند؛ این درحالی است که جمعیت ایالت کالیفرنیا آمریکا ۳۹.۵ میلیون نفر و جمعیت کانادا ۳۷.۵۹ میلیون نفر برآورد می‌شود.

موسسه روابط عمومی و بین المللی وایتسون در دانشگاه براون تلاش کرده با بررسی وضعیت مردم در هشت کشور افغانستان، پاکستان، عراق، سوریه، لیبی، یمن، سومالی و فیلیپین متوجه شده با وجود ادعای آمریکا درباره مبارزه با تروریسم این مردم عادی هستند که بیشتر آسیب دیده‌اند.

در افغانستان، به طور کلی حدود ۵.۳ میلیون تن از سال ۲۰۰۱ میلادی آواره شده‌اند اگرچه این آمار شدیدا مورد اختلاف است چرا که محققان به این نتیجه رسیده‌اند که ۲.۱ میلیون افغان از سال ۲۰۰۱ میلادی از این کشور فرار کرده‌اند اما آنها همچنین اسناد و مدارکی بدست آورده‌اند که ۲.۴ میلیون تن تنها بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۹ میلادی از افغانستان فرار کرده‌اند. ۳.۲ میلیون تن دیگر از افغان‌ها در داخل کشور آواره و بی‌خانمان شده‌اند. با این حال این محققان تاکید کردند که جنگ و ناآرامی‌های داخلی در افغانستان بدون وقفه از اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی ادامه داشته است.

در پاکستان، جنگ آمریکا در نزدیکی مرز افغانستان باعث آوارگی و بی‌خانمانی ۳.۷ میلیون تن شده از جمله ۳۶۰ هزار پناهجو در خارج از کشور و ۱.۵۶ میلیون در حومه مناطق مرزی.

در همین حال در لیبی جایی که آمریکا از سرنگونی معمر قذافی، رهبر دیرینه این کشور در سال ۲۰۱۱ میلادی حمایت کرد، دست‌کم ۱.۲ میلیون تن در چهارچوب آنچه که مرکز نظارت بر بی‌خانمانی داخلی آن را “فروپاشی دولت محرک آوارگی گسترده” خوانده آواره و بی‌خانمان شده‌اند. در این گزارش آمده است، در ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی ۴۵۱ هزار تن همچنان در داخل کشور آواره و بی‌خانمان بوده‌اند و جنگ داخلی این کشور همچنان ادامه دارد.

و اما عراق با ۹.۲ میلیون تن آواره به خاطر چندین جنگ، بالاترین آمار آوارگان را دارد. در مارس ۲۰۰۳ میلادی، آمریکا حمله وسیعی را به عراق برای سرنگونی صدام به راه انداخت و جنگ وحشیانه ضد شورشی که پس از آن درگرفت تا سال ۲۰۰۷ میلادی حدود ۴.۷ میلیون تن را آواره و بی‌خانمان کرد. اگرچه جنگ آمریکا در عراق به طور رسمی در سال ۲۰۱۱ میلادی پایان یافت، اما این جنگ تنها سه سال بعد در سال ۲۰۱۴ میلادی هنگامی که داعش ظهور کرد، مجددا درگرفت و آمریکا بار دیگر در عملیات جنگی گسترده در بین‌النهرین مشارکت کرد. تا سال ۲۰۲۰، ۶۵۰ هزار عراقی همچنان در خارج از کشور پناهنده هستند و ۱.۴ میلیون تن در داخل کشور آواره و بی‌خانمان شده‌اند.

در سوریه جایی که داعش ابتدا خلافت خودخوانده خود را در بحبوحه جنگ داخلی که از سال ۲۰۱۱ میلادی آغاز شده بود، تاسیس کرد، آمریکا طی سال‌های اخیر در سطوح مختلف در این درگیری‌ها مشارکت داشته است. این گزارش در تحلیل‌هایش بسیار ناقص بوده و تنها به پنج استانی که نیروهای آمریکایی در میدان‌های جنگ مبارزه کردند یعنی حلب، حسکه، رقه، دیرالزور و حمص و تنها از سال ۲۰۱۷ میلادی نگاهی داشته است.

با این معیارها، ۷.۱ میلیون تن آواره شده‌اند از جمله ۴۷۰ هزار تن که در داخل این کشور بی‌خانمان شده‌اند. با این حال، ۲۲۰ هزار تن از آنها از اکتبر سال ۲۰۱۹ میلادی هنگامی که ترکیه به شرق سوریه حمله کرد و ۲۲۰ هزار کرد را از خانه‌هایشان بیرون کرد آواره شده‌اند و ۱۷ هزار و ۹۰۰ تن از آنها برای بدست آوردن امنیت وارد عراق شده‌اند.

با این حال، این گزارش تاکید دارد که اگر از معیار متفاوتی استفاده می‌شد آغاز عملیات آمریکا برای مسلح کردن مخالفان سوری در سال ۲۰۱۳ میلادی، تعداد افراد آواره به بیش از ۴۴ تا ۵۱ میلیون تن افزایش می‌یافت.

در سومالی جایی که آمریکا دهه‌ها جنگ راه انداخته یا از جنگ‌ها حمایت کرده، عملا تمامی مردم سومالی یک بار در زندگی‌شان به خاطر خشونت‌ها آواره و بی‌خانمان شده‌اند. از یک جمعیت ۱۵ میلیون نفری، تقریبا ۴.۲ میلیون تن به خاطر عملیات‌های آمریکا آواره شده‌اند از جمله ۸۰ هزار پناهجو و ۳.۴ میلیون تن که در داخل کشور آواره و بی‌خانمان شده‌اند.

یمن نیز همانند سومالی دهه‌ها شاهد جنگ بوده است. آمریکا در سال ۲۰۰۲ میلادی حملات هوایی در یمن را آغاز کرد و القاعده در شبه‌جزیره عربی را تحت تعقیب قرار داد اما در سال ۲۰۱۵ میلادی هنگامی که عربستان و چند تن از متحدانش از جمله آمریکا جنگی را علیه حوثی‌های یمن به راه انداختند، اوضاع به شدت وخیم شد.

در جنگ کنونی یمن که در آن جنگنده‌های سعودی، اماراتی و مراکشی این کشور را بمباران کرده و از شبه‌نظامیان در یمن و همچنین نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور سرنگون شده این کشور حمایت کرده‌اند، ۴.۴ میلیون تن آواره شده‌اند. تنها در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۴۰۰ هزار تن دیگر آواره و بی‌خانمان شدند. براساس گزارش دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل از سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۰۰ هزار یمنی در عملیات‌های جنگی کشته شده و ۱۳۰ هزار تن دیگر بر اثر گرسنگی و بیماری جان خود را از دست دادند.

فیلیپین تنها کشور در این لیست است که در جنوب غربی آسیا یا شمال و شرق آفریقا قرار ندارد. با این حال، عملیات نظامی تحت حمایت آمریکا در میندانائو علیه گروه‌هایی چون “جبهه آزادی‌بخش مورو”، ابوسیاف و گروه “موت” حدود ۱.۷ میلیون فیلیپینی را آواره و بی‌خانمان کرده که تقریبا همه آنها در داخل این کشور آواره شده‌اند.

نویسندگان این گزارش می‌گویند: در مستندسازی آوارگی ناشی از جنگ‌های آمریکا پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی، ما نمی‌گوییم که دولت واشنگتن یا آمریکا تنها مسئول این آوارگی است. تشخیص علت هرگز به این آسانی نیست. تشخیص علت همیشه شامل کثرت مبارزان و دیگر عوامل پرقدرت، قرن‌ها تاریخ و نیروهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است. حتی در ساده‌ترین موارد شرایط موجود پیش از فقر، تغییرات محیط زیست، جنگ‌های اولیه و دیگر انواع خشونت‌ها این مساله را که چه کسی آواره شده و چه کسی نه را شکل می‌دهند.

بازدید اپلیکیشن 40 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

لحظه ساقط شدن جنگنده آذربایجان در جنگ قره‌باغ لحظه ساقط شدن جنگنده آذربایجان در جنگ قره‌باغ
جهان
بامداد امروز یک جنگنده ارتش آذربایجان، توسط پدافند هوایی ارمنستان بر فراز شهر استپاناکرت ساقط شد. لحظه دلهره‌آور این نبرد را می‌بینید....
اظهارات پزشک آمریکایی درباره روند درمان ترامپ اظهارات پزشک آمریکایی درباره روند درمان ترامپ
جهان
یک پزشک آمریکایی در مرکز درمان لانگون دانشگاه نیویورک با اشاره به دارویی که برای بیماری کرونای رئیس‌جمهور این کشور در نظر گرفته وضعیت او در بیمارستان را مثبت ارزیابی کرد. دکتر «مارک سیگل»، پزشک مرکز درمانی لانگون دانشگاه نیویورک که برای وبگاه فاکس نیوز در مورد مسائل درمانی و…...
ترامپ و بایدن در اولین مناظره انتخاباتی چه گفتند؟ ترامپ و بایدن در اولین مناظره انتخاباتی چه گفتند؟
جهان
نخستین مناظره انتخاباتی دونالد ترامپ و جو بایدن نامزدهای جمهوری خواه و دموکرات انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا با حاشیه هایی همراه بود؛ اخم های ترامپ، لبخندهای معنادار بایدن به رقیب جمهوریخواهش و مزاحمت های مکرر ترامپ برای بایدن با هدف برهم زدن تمرکز او از جمله حاشیه های این مناظره بود.…...

پاسخ دهید