ناگفته‌های پرونده پزشکی امام خمینی

سیاسی
ناگفته‌های پرونده پزشکی امام خمینی

ادعای مطرح شده درباره علت رحلت امام خمینی در روزهای گذشته حرف و حدیث‌هایی به‌وجود آورد. ادعای ترور به طور جدی تکذیب شد و صلاحیت راوی زیر سوال رفت. باشگاه خبرنگاران جوان امروز برش‌هایی از ماجرای آن روز و علت وفات امام را بازخوانی کرد.

شماره یک | علت اصلی درگذشت امام خمینی ایست قلبی ایشان اعلام شد اما بنا به گفته محمد حسین خوشنویس عضو گروه پرستاری، او در یک ماهه آخر حیات به سرطان معده مبتلا شده بود و در زمان دومین مرتبه از تزریق داروی شیمی درمانی، دچار سکته وسیع قلبی شد و درگذشت. پزشک آیت الله خمینی گفته است که سرطان معده او از انواع نادر و بسیار تهاجمی بود و همین موضوع باعث شد که در فاصله کوتاهی وضعیت “بحرانی” شود. حسن عارفی در توضیح وضعیت پزشکی آیت الله خمینی می گوید “متاسفانه بیماری امام به شدت تهاجمی بود و در نتیجه در کمتر از دو هفته پس از تشخیص، سرطان به اعضای دیگر بدن او از جمله خون و ریه ها، کبد نیز هجوم برد.”

شماره دو | آقای عارفی که پیش از این کتابی به نام طبیب دل ها منتشر کرده می‌گوید درباره شیوه درمانی آیت الله خمینی اختلاف نظرهایی وجود داشته اما سرانجام با توجه به وضعیت بحرانی با موافقت احمد خمینی و سران وقت سه قوه (آیت الله خامنه ای رئیس جمهور، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس و عبدالکریم موسوی اردبیلی، رئیس قوه قضائیه) تصمیم به عمل جراحی گرفته شد.

شماره سه | محمدعلی خوشنویس، عضو تیم پرستاری می‌گوید، پس از دوبار عمل جراحی و افزایش مجدد سلول های سرطانی، استفاده از داروی ضدسرطان و شیمی درمانی آغاز شد اما “پس از دریافت دومین دوز درمانی، ایشان به انفارکتوس وسیع سطح قدامی قلب و ادم [ورم] حاد ریه مبتلا شدند که بلافاصله عملیات احیای قلب آغاز شد اما این اقدامات با توجه به از دست رفتن سایز وسیعی از عضله قلب” منجر به درگذشت او در دقایق پایانی روز ۱۳ خرداد ۱۳۶۸ شد. خبر درگذشت آیت الله خمینی روز چهاردهم خرداد منتشر شد.

شماره چهار |  آقای عارفی درباره شیوه درمان بیماری سرطان آیت الله خمینی که منجر به مرگ او شد، گفته است که این شیوه بهترین اقدام در آن روز بود و از ۲۳ سال پیش تاکنون هم در شیوه درمان این بیماری تحول تازه ای رخ نداده است. محمدعلی خوشنویس، هم می‌گوید بخش عمده مراقبت ها از امام خمینی مربوط به نارسایی و عارضه قلبی او بود و بروز سرطان، آنها را دچار شوکه کرد.

شماره پنج | براساس گزارش ها، آیت الله خمینی از زمان ورود به ایران پس از ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ و استقرارش در قم بارها دچار حملات و عوارض قلبی شده بود به طوری که سرانجام سوم بهمن ۱۳۵۸ از قم با آمبولانس به تهران منتقل و در بیمارستان قلب بستری شد. عارضه قلبی آیت الله خمینی منجر به اقامت دائمی او در تهران شد.  با توجه به شرایط وخیم جسمی او، سپاه پاسداران بدون اطلاع آیت الله خمینی بیمارستان کوچک مجهزی در نزدیکی جماران که محل اقامت رهبر ایران تاسیس کرد که به گفته پزشکانش یک بار در ششم فرودین ۱۳۶۵ او را از مرگ حتمی نجات داد.

شماره شش | به گفته محمد علی خوشنویس در ششم فرودین ۱۳۶۵ آیت الله خمینی دچار ایست قلبی و ایست تنفسی به مدت دو تا سه دقیقه شد. پزشکان حاضر بر بالین او می گویند برای دقایقی علائم حیاتی مشاهده نشد اما با انتقال او به بیمارستانی که در کنار منزلش در جماران ساخته شده بود، نجات پیدا کرد. در این زمان جنگ ایران و عراق، هنوز در جریان بود. تردید در وضعیت سلامت آیت الله خمینی در جریان این ایست قلب به حدی جدی بود که به اکبر هاشمی رفسنجانی، فرمانده جنگ و رئیس وقت مجلس که در سفر خوزستان بوده و به آیت الله علی خامنه ای که در خارج از تهران به سر می برده با تلفن اطلاع داده شد که به پایتخت بازگردند. بعد از این ایست قلبی با توصیه پزشکان برای آیت الله خمینی باتری داخلی قلب کارگذاشته شد اما به گفته پزشکانش این موضوع به صورت محرمانه باقی ماند و به طور عمومی اعلام نشد.

شماره هفت | به گفته یکی از اعضای گروه پرستاران آیت خمینی، برای کنترل سلامت قلب بنیانگذار انقلاب اسلامی یک تیم پزشکی متبحر شامل دو پزشک و چند پرستار متخصص در امور سی سی یو به صورت تمام وقت و ۲۴ ساعته در یکی از اتاق های طبقه اول منزل او حضور داشتند. به توصیه احمد خمینی هم، در گوشه و کنار منزل، زنگ هایی نصب شده بود تا آیت الله خمینی در صورت احساس ناراحتی با فشار دادن آن، گروه پزشکی را مطلع کند.

شماره هشت | بر اساس گفته های تیم پزشکی آیت الله خمینی، پس از تشخیص ابتلای رهبر ایران به بیماری سرطان معده، آزمایش های مربوط به او بدون نام و عنوان برای شماری از متخصصان داخلی و پزشکان خارجی ارسال شده اما تشخیص همه آنها، منطبق با تشخیص تیم پزشکی مخصوص رهبر ایران بود.

 

 

بازدید اپلیکیشن 91 , بازدید سایت 4

پاسخ دهید