ناوالنیِ از مرگ رسته به روسیه باز می‌گردد

جهان
ناوالنیِ از مرگ رسته به روسیه باز می‌گردد

الکساندر ناوالنی،‌ مهمترین رهبر اپوزیسیون دولت روسیه،‌ با انتشار عکسی تازه در اینستاگرامش از بهبود نسبی خود خبر داد.او زیر این عکس که او را در کنار اعضای خانواده‌اش نشان می‌دهد، نوشت: «سلام. ناوالنی هستم. دلم برای همه‌تان تنگ شده.» و ادامه داد: «هنوز توان کار کردن ندارم. اما کل دیروز را توانستم بدون دستگاه نفس بکشم.» سخنگوی الکسی ناوالنی با تأیید بهبود نسبی وی اعلام کرد که او قصد دارد به روسیه بازگردد.

آقای ناوالنی که جدی‌ترین مخالف ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به‌شمار می‌رود، ماه گذشته در پروازی که از مسکو به تومسک می‌رفت دچار مسمومیت شدید شد و به‌ کما رفت. او سپس برای درمان به برلین انتقال یافت و آزمایش‌‌ها در آلمان نشان داد که وی با گاز اعصاب «نوویچوک» مسموم شده است و اندکی بعد، دو آزمایشگاه مستقل دیگر در فرانسه و سوئد نیز همین نتیجه را تأیید کردند.

پیش از این، علاوه‌بر رهبران آلمان و فرانسه، سازمان ملل متحد و وزرای خارجه گروه هفت نیز جداگانه خواستار تحقیقات کامل و بی‌طرفانه در این زمینه و مشخص شدن مسئول حمله به آقای ناوالنی شده‌اند.
از سوی دیگر،‌ برلین اعلام کرده که مسمومیت آقای ناوالنی با هدف کشتن وی صورت گرفته و تهدید کرده که اگر مسکو در این پرونده توضیحات روشن ارائه نکند، آلمان از پروژه مشترک انتقال گاز روسیه به اروپا کنار خواهد کشید.

کرملین که پس از انتشار خبر مسمومیت این مخالف سرسخت دولت برای وی آرزوی سلامتی کرده بود، هرگونه اتهام دخالت در این ماجرا را «پوچ و بی‌اساس» خوانده است.اخیرا مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا ،گفته بود که مسئولان بلندپایه روسیه در طراحی و سازماندهی عملیات مسموم کردن الکسی ناوالنی نقش داشته‌اند.

این ادعای پمپئو که برای نخستین‌بار انگشت اتهام را مستقیم به سوی کرملین نشانه می‌رود، فشار بین‌المللی به مسکو در ماجرای مسمومیت سرسخت‌ترین چهره مخالفت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را افزایش خواهد داد.پمپئو شامگاه چهارشنبه گذشته در گفت‌وگویی با یک شبکه رادیویی در ایالات متحده گفت: «وقتی افراد می‌بینند که تلاش‌هایی برای مسموم کردن یک ناراضی انجام شده و می‌پذیرند که به احتمال زیاد این اقدام از جانب مسئولان بلندپایه روس تدارک دیده شده، فکر می‌کنم که این مسئله برای مردم روسیه اصلا خوب نیست.»

وزیر خارجه آمریکا بار دیگر تاکید کرد که واشنگتن و متحدان اروپایی‌اش مصرانه خواهان آن هستند که مقامات روسیه، «مسئولانه عمل کرده و عاملان اصلی مسموم کردن الکسی ناوالنی را شناسایی و محاکمه کنند.»پمپئو همچنین با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها از جانب خود برای شناسایی مجرمان اصلی تلاش خواهند کرد، یادآور شد: «این همان چیزی است که ما بررسی و ارزیابی می‌کنیم تا مطمئن شویم هرآنچه برای جلوگیری از تکرار وقوع چنین حوادثی لازم است را انجام داده‌ایم.»

این در حالی است که ترامپ میل نداشت در مورد وضعیت سلامتی ناوالنی نظر بدهد. وقتی از او در این خصوص سوال شد، او جواب خاصی نداد که در رسانه‌ها به معنای حمایت از پوتین و جدی نگرفتن ماجرا از سوی رئیس‌جمهور آمریکا تعبیر شد.آلکسی ناوالنی کارزاری سراسری را برای معرفی نامزدهای مخالف دولت در انتخابات محلی به‌راه انداخته و تاکنون بارها دستگیر شده یا مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفته است.

او پیش از این یکبار هم به جرم فساد مالی دستگیر شد، اما گفت که ماجرا سیاسی بوده است. مخالفان پوتین می‌گویند که او نخستین عضو اپوزیسیون نیست که دچار مسمومیت می‌شود. پیوتر ورزیلف و ولادمیر کارامورتزا که هر دو از کنشگران مخالف دولتند نیز به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۵ به ‌علت مسمومیت‌های مشابهی راهی بیمارستان شدند.

بازدید اپلیکیشن 18 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

در قرقیزستان چه خبر است؟ در قرقیزستان چه خبر است؟
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح | یک: بعد از اینکه بلاروس از کشورهای نزدیک به روسیه دچار مشکلات داخلی شد حالا نوبت به قرقیزستان است تا به دردسرهای پوتین اضافه کند. به تازگی قرقیزستان نتایج انتخابات بحث برانگیز پارلمانی این کشور را باطل کرد. معترضان به نتایج انتخابات از دوشنبه شب به…...
چرا ترامپ از پوتین می‌ترسد؟ چرا ترامپ از پوتین می‌ترسد؟
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح | پرونده دخالت احتمالی روسیه در انتخابات سابق آمریکا، این روز‌ها باردیگر مطرح شده و موجی از کتاب‌ها در خصوص شک و تردید در مورد رابطه بین دونالد ترامپ و همتای روسی‌اش منتشر شده است. اهمیت اطلاعات و اشاره‌های جدید از این جهت است که از زبان…...
معمای واکسن روسیه و دختران پوتین معمای واکسن روسیه و دختران پوتین
کاربران ویژه - سلامت و زندگی
روزنامه هفت صبح | یک: به فاصله چندروز از اعلام رسمی ساختن واکسن کرونا توسط روسیه، کارایی و اثربخشی آن به محل مناقشه تبدیل شده. دیروز خبری منتشر شد مبنی بر اینکه پروفسور الکساندر چوچالین، رئیس شورای اخلاق پزشکی روسیه در اعتراض به اعلام زودهنگام ساخت واکسن بدون انجام آزمایش‌های…...

پاسخ دهید