ناامیدی از برقراری آتش‌بس در ناگورنو-قره‌باغ

جهان
ناامیدی از برقراری آتش‌بس در ناگورنو-قره‌باغ

آتش‌بس در قره‌باغ به جایی نرسیده و حالا هر کدام از طرفین به دنبال پیدا کردن متحدانی برای خود هستند.نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان رسما از ولادیمیر پوتین، رئیس‌‌جمهور روسیه خواست تا رایزنی‌ها درباره تأمین امنیت ارمنستان را در میانه درگیری‌های ناگورنو-قره‌باغ آغاز کند.این خبر که روز شنبه از سوی وزارت خارجه ارمنستان اعلام شد، گمانه زنی‌ها درباره احتمال تشدید درگیری‌ها در این منطقه را تقویت می‌کند.

نامه پاشینیان برای آقای پوتین پس از آن فرستاده شد که مذاکرات روز جمعه ارمنستان و آذربایجان در ژنو بدون توافق بر سر آتش‌بس پایان یافت و پس از آن نیز در سراسر جمعه شب و بامداد شنبه نبرد میان نیروهای دو طرف ادامه داشت.در بیانیه وزارت خارجه ارمنستان آمده است: «نخست‌وزیر ارمنستان از رئیس‌جمهور روسیه خواسته است که مشاوره‌های فوری را با هدف تعیین نوع و میزان کمک‌هایی که فدراسیون روسیه می‌تواند برای تأمین امنیت ارمنستان ارائه دهد، آغاز کند.»

دور جدید درگیری‌ها میان آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره‌باغ از ۲۷‌سپتامبر آغاز شده و تا‌کنون بیش از ۱۲۰۰ کشته در دو سوی جبهه برجای گذاشته است؛ اعتقاد بر این است که تعداد واقعی کشته‌ها بسیار بیشتر از این رقم است.روسیه در ارمنستان پایگاه نظامی دارد و با این کشور پیمان دفاعی بسته است.

اگرچه پیش از این کرملین اعلام کرده بود پیمان دفاعی مسکو-ایروان، به منطقه جدا شده قره‌باغ گسترش نمی‌یابد، اما اکنون پاشینیان در نامه خود خطاب به پوتین اعلام کرده که این درگیری‌ها به مرزهای ارمنستان بسیار نزدیک شده است و دیگر اینکه ترکیه به عنوان متحد اصلی آذربایجان در مناقشه قره‌باغ، در درگیری‌های جدید از باکو حمایت می‌کند.

آمریکا با میانجیگری ترکیه در مناقشه قره‌باغ مخالفت کرده و گفته است این کشور نمی‌تواند به عنوان نیروی حافظ صلح هم عمل کند. پاسخ مثبت روسیه: بر تعهدات خود در قبال ارمنستان پایبندیم
وزارت خارجه روسیه در پاسخ به این درخواست، عصر جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در صورت گسترش درگیری‌ها به درون خاک ارمنستان، مسکو همه کمک‌های لازم را مطابق با معاهده دوستی، همکاری و کمک متقابل دو کشور، به ارمنستان ارائه خواهد داد.»

در بخش دیگری از بیانیه آمده است: «ما تعهدات فدراسیون روسیه در قبال متحد خود جمهوری ارمنستان را، از جمله تعهدات ناشی از پیمان دوستی، همکاری و کمک متقابل که در ۲۹ آگوست ۱۹۹۷ میان دو کشور امضا شده، تایید می‌کنیم.»‌وزارت خارجه روسیه همچنین اعلام می‌کند: «ما یک ‌بار دیگر از طرفین درگیری ناگورنو-‌قره‌باغ می‌خواهیم که بر سر یک آتش بس فوری، تنش‌زدایی و بازگشت به مذاکرات اساسی برای دستیابی به یک توافق صلح‌آمیز مطابق با اصول توافقنامه وزیران خارجه روسیه، آذربایجان و ارمنستان که پیش از این در ۱۰ اکتبر در مسکو حاصل شده بود، رفتار کنند.»

آمریکا با میانجیگری ترکیه در مناقشه قره‌باغ مخالفت کرده و گفته است این کشور نمی‌تواند به عنوان نیروی حافظ صلح هم عمل کند.رابرت سی. اوبراین، مشاور امنیت ملی آمریکا گفته است که بدون سازش از سوی دو کشور، جنگ ادامه خواهد داشت.مشاور امنیت ملی آمریکا بر ضرورت استقرار نیروهای حافظ صلح تاکید کرده اما گفته است این نیروها نباید از اعضای گروه مینسک (روسیه، آمریکا و فرانسه که اعضای اصلی آن هستند) و کشورهای همسایه ارمنستان و جمهوری آذربایجان باشند. او گفته است نیروهایی از کشورهای اسکاندیناوی باید در این عملیات حضور داشته باشند.

بازدید اپلیکیشن 20 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

چراغ سبز ارمنستان ‌برای تاجران ‌ایرانی چراغ سبز ارمنستان ‌برای تاجران ‌ایرانی
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، فاطمه‌رجبی | ‌دیروز ارسال یک نامه از طرف معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت به معاون توسعه صادرات کالا و خدمات وزارت صمت، توانست توجه را به خودش جلب کند.در این نامه نوشته شده بود: «طبق اطلاعات واصله از وزارت امور خارجه، کشور ارمنستان اعلام کرده…...
چرا ترکیه بعد‌از ۱۰۰‌سال دوباره به قره‌باغ بازگشت؟ چرا ترکیه بعد‌از ۱۰۰‌سال دوباره به قره‌باغ بازگشت؟
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح | ترکیه و آذربایجان از زمان پایان جنگ جهانی اول تا امروز، همیشه روابط خوب و حسنه‌ای با یکدیگر نداشته‌اند. برخلاف این روزها که دو سیاستمدار، به عنوان حامی یکدیگر ظاهر شده‌اند، تا چندی قبل الهام علی‌اف و اردوغان مدام با یکدیگر درگیر بوده‌اند.میدل ایست آی نوشت:…...
بحران در ایروان؛ ادامه اعتراضات ‌به‌‌ پاشینیان بحران در ایروان؛ ادامه اعتراضات ‌به‌‌ پاشینیان
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح، مهسا مژدهی | یک: بعد از امضای توافق آتش‌بس میان آذربایجان و ارمنستان و روسیه، مردم در ایروان از عملکرد نیکول پاشینیان خشمگینند و معتقدند که دولت باید صبوری بیشتری به خرج می‌داد تا آنها به جنگ با آذربایجان بروند و از مناطق تحت تصرف، دفاع کنند.…...

پاسخ دهید