ناآرامی‌های عراق چه ربطی به ایران دارد؟

سیاسی
ناآرامی‌های عراق چه ربطی به ایران دارد؟

اخباری درباره حمله به کنسولگری ایران در کربلا و حتی آتش زدن دیوار این ساختمان منتشر شده بود. منابع نظامی عراقی و سرکنسول ایران در این باره توضیح داده‌اند.

سرتیپ احمد زوینی یک فرمانده نظامی عراقی در فیلمی که دیشب منتشر شده از جلوی ساختمان کنسولگری وضعیت را تشریح کرده است. به‌گفته او نیروهای امنیتی در اطراف ساختمان کنسولگری ایران هستند و مشکل امنیتی وجود ندارد. حتی در برخی خیابان های کربلا که عده ای لاستیک آتش زده بودند، حالا تردد جریان دارد.

این اظهارات در حالی بیان می شود که رسانه های نزدیک به عربستان سعودی از صدمه و آتش گرفتن دیوار ساختمان کنسولگری ایران در کربلا خبرسازی می کنند. فرمانده عملیات کربلا تاکید کرد که امنیت در این استان و ثبات اطراف ساختمان کنسولگری ایران پایدار و اوضاع تحت کنترل کامل است.

مجتبی کریمی سرکنسول ایران در کربلا طی گفت و گو با ایرنا هرگونه تعرض به ساختمان سفارت حتی در حد صدمه کوچک یا آتش گرفتن دیوار آن را کذب محض خواند.

ناآرامی محدود در برخی مناطق کربلا پس از ترور ساعاتی پیش “ایهاب الوزنی” از فعالان اجتماعی این استان آغاز شد. “محمد العیسی” نویسنده و روزنامه نگار عراقی در یادداشتی نوشت که اولین و مهمترین متهم ترور ایهاب الوزنی، موساد اسراییل است چراکه بیشترین بهره برداری را از آن می کند. او در این یادداشت که در برخی رسانه های عراق منتشر شد؛ آورده است که رژیم صهیونیستی از پیروزی های جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات اخیر وین بشدت ناراحت و درصدد بر هم زدن اوضاع است.

به گفته او، رژیم غاصب صهیونیستی تصور می کند با دست زدن به این گونه عملیات ترور در کشورهایی که نظام سیاسی آن نزدیک به ایران است، می تواند بر روند مذاکرات هسته ای در وین اثر بگذارد.
برخی صاحب نظران عراق معتقدند که موساد توانسته است از طریق برخی عوامل خود برخی ناآرامی های اخیر عراق را طراحی و اجرا کند. در عین حال محمد العیسی نویسنده و روزنامه نگار عراقی، دیگر متهم احتمالی پرونده ترور این فعال اجتماعی عراق را گروه تروریستی داعش دانسته و افزوده است که داعش می خواهد آرامش عمومی استان های مرکز و جنوب عراق را برهم بریزد.

سرکنسولگری ایران در کربلا ترور ایهاب الوزنی را محکوم کرده است.

هسته های مخفی داعش طی ۲۴ ساعت گذشته در برخی مناطق عراق از جمله کربلا عملیات ایذایی و درگیری نظامی داشتند.

گفتنی است چندی پیش “علی المیالی” معاون استاندار کربلا از برنامه ترور برخی شخصیت ها در این استان با هدف ایجاد آشوب سخن گفته بود. علی المیالی در این مصاحبه عنوان داشت که عوامل متخاصم قصد داشتند سرکنسول ایران در کربلا را مقابل مقر کنسولگری با قناسه (تک تیرانداز) و ساختمان کنسولگری را با آرپی جی هدف قرار دهند. او با یادآوری این که ترور سرکنسول ایران در کربلا فقط بخشی از پروژه آنها بوده است، اظهار کرد : قصد این گروه که با کشورها و کنسولگری های متعددی از کشورهای منطقه ارتباط داشتند، ایجاد نافرمانی مدنی و شورش در کربلا بوده است.

وی تاکید کرد که این گروه با کشورها و کنسولگری های متعددی از جمله ترکیه و امارات ارتباط داشته‌اند.

علی المیالی در همین ارتباط به تلویزیون العهد عراق هم گفت: برنامه های این گروه محدود به کربلا نبود، بلکه متهمان بدنبال ایجاد نافرمانی مدنی و رخنه در اعتراضات مردمی در سراسر استان کربلا بوده و در این راستا با کشورها و کنسولگری های متعددی از جمله ترکیه و امارات ارتباط داشته‌اند. او با اشاره به فعالیت جاسوسی این افراد بیان داشت که متهمان برای اجرای طرح شورش و کودتا با فردی به نام “علی” برای توطئه ترور در امارات تماس داشته و کارت‌های بانکی سوریه، امارات، آمریکا و سیم‌کارت تلفن همراه را نزد خود داشتند.

المیالی سرکرده این گروه را شخصی با تابعیت آمریکایی – لبنانی معرفی کرد که بیشتر برنامه‌های مزبور را وی برعهده داشته است. همچنین ساعتی پیش خبرنگار تلویزیون الفرات عراق در استان دیوانیه ترور شد که خبرهای ضد و نقیضی از زنده بودن وی بازتاب یافته است.

منبع: خبرگزاریر ایرنا

بازدید اپلیکیشن 75 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید