می‌خواهم فرزندخوانده داشته باشم، چه کنم؟

اجتماعی
می‌خواهم فرزندخوانده داشته باشم، چه کنم؟

روزنامه هفت صبح، مصطفی آرانی | این هفته به یک سوال مطرح شده توسط مخاطبین روزنامه و چهار سوال مطرح شده توسط مخاطبین سایت دادراه پاسخ خواهیم داد:
سوال یک: سلام. از وکیل طرف مقابل چگونه می‌شود شکایت کرد؟

پاسخ: اگر وکیل مرتکب جرم عمومی شده و به‌طور مثال به شما توهین کرده است، با مراجعه به دفتر خدمات قضایی از او شکایت کنید اما اگر شکایت از او مربوط به امور مربوط به شغل اوست، با مراجعه به کانون وکلا می‌توانید از او شکایت کنید.

سوال دو: می‌خواهم از بهزیستی فرزندخوانده بگیرم ولی در دوران مجردی‌ام چند سابقه خرید و فروش و مصرف مواد مخدر داشتم. الان ۸ سال از آن دوران می‌گذرد و سالم زندگی می‌کنم. با این سوابق بعد از ۸ سال برای فرزندخواندگی به مشکل می‌خورم؟ چه کنم؟

پاسخ: طبق قواعد بهزیستی زوجینی که می‌خواهند یک کودک را به فرزندخواندگی بگیرند نباید دارای محکومیت جزایی موثر به علت ارتکاب جرایم عمدی باشند. شما در حال حاضر محکومیت جزایی موثر ندارید و واجد شرایط فرزندخواندگی هستید.

سوال سه: در شرکتی کار می‌کردم. دی ماه گذشته اخراج شدم و برای گرفتن بیمه بیکاری اقدام کردم و دوماه بیمه بیکاری دریافت کردم. با این حال از اول بهمن‌ماه در همان شرکت مجددا مشغول به کار شدم. اما متاسفانه آخر ماه تعدیل نیرو دارند و من هم جزو نیروهای تعدیلی هستم. بیمه بیکاری مجددا به من تعلق می‌گیرد یا خیر؟

پاسخ: بله. به نسبتی که حق بیمه پرداخت کردید، واجد شرایط دریافت بیمه بیکاری هستید و در این زمینه تعداد دفعات گرفتن بیمه بیکاری و فاصله بین آن مهم نیست.

سوال چهار: من برای ثبت اظهارنامه مالیاتی در یک کافی‌نت مجبور شدم عکس اسکن کارت ملی‌ام را به آن‌ها بدهم تا بتوانند برایم اظهارنامه رد کنند. می‌خواستم ببینم چه کاری می‌توانم انجام دهم که با اسکن جلو و پشت کارت ملی نتوانند سوءاستفاده کنند و در واقع پیشگیری کنم؟

پاسخ: نگرانی شما بیهوده است چرا که با اسکن یا پرینت کارت ملی، بدون دسترسی به باقی اسناد شما، نمی‌توان سوء‌استفاده‌ای انجام داد. با این حال می‌توانید به کافی‌نت مراجعه کنید و از آن‌ها بخواهید که این اسکن را پاک کنند.

سوال پنج: به‌تازگی از همسرم جدا شدم و مهریه‌اش را به‌صورت اقساطی پرداخت می‌کنم. یک واحد آپارتمان به‌صورت ۳دانگ ۳دانگ داریم. بنده هیچ‌گونه ملکی هم ندارم و تنها دارایی من همین ۳دانگ از آپارتمان است. برای تهیه ملک و یک سرپناه برای خودم، آیا می‌توانم دادخواست فروش ملک را بدهم؟ آیا راهکار قانونی وجود دارد که پس از فروش ملک مشاع، پول فروش ملک به حساب من نیاید که زوجه بابت مهریه توقیف نکند؟ به‌عنوان مثال آیا می‌شود من خانه‌ای را قولنامه کنم و به دادگاه ارائه بدهم و پول فروش مال مشاع را به حساب فروشنده خانه که من قولنامه کردم واریز کنیم؟

پاسخ: در حال حاضر این ملک قابل توقیف نیست ولی در صورتی‌که آن را به پول تبدیل کنید، قابل توقیف خواهد بود و راهی هم برای اینکه پول مستقیم به حساب شما بیاید نخواهد بود. بنابراین در صورتی که ملک را بفروشید باید ابتدا مهریه همسرتان را بدهید و سپس برای خرید یا اجاره یک ملک اقدام کنید.

‌هر هفته در‌ روزهای دوشنبه‌ آخرین تحولات حقوقی را که شهروندان به آن نیاز دارند گزارش‌ می‌کنیم و به پرسش‌های حقوقی شما پاسخ می‌دهیم. در صورتی که سوالی دارید، آن را به ایمیل pr@7sobh.com یا پیامک ۰۹۲۰۲۰۰۱۷۰۷ ارسال کنید .

بازدید اپلیکیشن 18 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید