می‌توان بدون اجازه پدر ازدواج کرد؟

اجتماعی
می‌توان بدون اجازه پدر ازدواج کرد؟

روزنامه هفت صبح، مصطفی آرانی| پاسخ به سوالاتی در مورد مهریه و نسبت آن با ارث و صلاحیت گشت نیروی انتظامی .این هفته ‌ به چهار سوال مطرح شده در سایت دادراه می‌پردازیم:

سوال یک: گفته شده یکی از شروط ازدواج بدون اذن پدر باکره نبودن است. من از دفاتر ازدواج سوال کردم. انتظارداشتم گواهی پزشکی برای ثابت کردن باکره نبودن و ازدواج کافی باشد اما گفتند نمی‌شود. باید چه کنم؟

پاسخ: شما قانونا حق دارید که از دفترخانه‌ها ثبت این عقد را بخواهید ولی به دلیل دردسرهایی که دارد؛ این درخواست مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد. باید به دفاتر مختلف مراجعه کنید و در صورتی که قبول نکردند می‌توانید به دادگاه مراجعه کنید و درخواست صدور دستور برای ثبت این سند را بدهید.

سوال دو: خانه‌ای در شهرستان داریم که به نام پدرم است که فوت کردند. دو دانگ آن خانه مهریه مادر بنده است. خواهر و برادر ناتنی دارم که با مهریه مادر بنده مخالفت می‌کنند. برای گرفتن مهریه مادرم باید چکار کنم؟

پاسخ: مخالفت ایشان با مهریه از نظر قانونی محلی از اعراب ندارد و در صورتی که سندی داشته باشید که این دو دانگ به عنوان مهریه به مادرتان منتقل شده یا اینکه مهریه مادرتان هنوز وصول نشده است؛ می‌توانید آن را مطالبه کنید.

سوال سه: من و دختری همدیگر را دوست داریم. حدود 6 سال است که با هم در ارتباطیم. من 25 و او نیز 21 سال سن دارد می‌خواهیم با هم ازدواج کنیم ولی خانواده او به شدت ناراضی هستند. برای بار اول مادرم زنگ زد و با لحن بدی او را رد کردند. برای بار دوم خودم زنگ زدم ولی باز هم فایده‌ای نداشت. تصمیم به فرار گرفتیم. می‌خواستم ببینم خانواده او به خصوص پدرش می‌تواند از من شکایت کنند؟ آیا برای ما مجازاتی تعیین می‌شود؟ آیا می‌توانیم بدون اجازه خانواده اقدام به ازدواج کنیم؟

پاسخ: فرار از منزل توسط آن دختر فی ذاته جرم نیست هرچند که کار خطرناکی است ولی در مورد شما امکان شکایت به جرم آدم ربایی وجود دارد و امکان مجازات شما به این عنوان هم وجود دارد. از سوی دیگر ازدواج در این صورت قانونا ممکن نیست.

سوال چهار: آیا نیروی انتظامی یا گشت انتظامی یک منطقه حق این را دارد که ساعت 2 شب، از فردی که داخل خودرو نشسته و در حال مکالمه با تلفن است بپرسد که با چه کسی صحبت می‌کردی و اینکه به‌زور بخواهد با فرد پشت خط صحبت کند و تهدید کند چرا در این زمان باهم صحبت می‌کنید؟

پاسخ: خیر چنین حقی ندارد. در صورتی که نام ماموران را می‌دانید هم از طریق سامانه بازرسی ناجا به شماره 197 و هم از طریق دادسرای نظامی امکان شکایت دارید.

دوشنبه هر هفته ‌ به پرسش‌های حقوقی شهروندان پاسخ می‌دهیم. شما هم می‌توانید سوالات خود را به دو نشانی الکترونیکی زیر یا پیامک 09202001707 ارسال کنید:
PR@7Sobh.com
mo.masjedi@gmail.com

نظرات کاربران

  1. ببخشید در صورتی که دختر و پسر با هم فرار کنند هیچ اتهامی مبنی بر آدم ربایی به پسر وارد نیست و در صورتی که پدر دختر بنا به دلایل بیهوده و نامعقول از این امر جلوگیری کند از طرف خود دادگاه حکم به ازدواج داده می شود لطفا کمی اطلاعات به روز در اختیار قرار دهید

دیدگاهتان را بنویسید