منظومه‌ای تلخ‌ و زیبا

فرهنگی
منظومه‌ای تلخ‌ و زیبا

روزنامه هفت‌صبح، آرش خوشخو | درباره آتابای ساخته نیکی کریمی ‌که شگفتی جشنواره بود . ‌فیلمی عاشقانه و تلخ. نه از آن نوع تلخی که در سینمای معاصر ایران می‌بینیم. یک تلخی خاص و قدیمی. جا افتاده و مردافکن.‌ آتابای فیلمی برای بزرگسالان است‌. برای جان‌های پخته‌، برای تماشاگرانی که از سن نوجوانی عبور کرده‌اند و حالا دنبال یک معجون مردافکن هستند.

نیکی کریمی کارگردان و فیلمنامه نویسش هادی‌حجازی‌فر این معجون را برای شما در نظر گرفته‌اند. برای اینکه در حس خودویرانگری مردان بالغ غرق بشوید‌. برای اینکه نفسی تازه کنید و به ضرباهنگ شگفت‌انگیز طبیعت، ‌ماه و آب و باد و‌ آتش دل بسپرید. برای اینکه در حسرت‌ها و افسوس‌هایتان غوطه بخورید و سپس با خودتان آشتی کنید.

آتابای فیلم چشم‌نوازی است و از معدود فیلم‌های جشنواره که برای دیدنش لازم نیست کوتاه بیایی‌. لازم نیست به فیلم ارفاق کنی و یا نوجوان درونت را فعال کنی. فیلم روایت آتابای است‌. مردی که از دنیا و تقدیر زخم خورده و حالا در بازیگوشی سرنوشت در سر راه کنار آمدن و سازش قرار گرفته است. می‌اندیشد که بالاخره زندگی به او لبخند زده‌.اما …

کارگردانی نیکی کریمی پر از جزئیات شگفت‌انگیز است. از میان کارهای قبلی نیکی کریمی یک شب را دوست داشتم اما حالا آتابای نشان می‌دهد که سبک شاعرانه و پرجزئیات و سختگیرانه او به چه نوع متنی احتیاج داشته است. فیلمی که گاه کیارستمی را به یاد می‌آورد و باد ما را خواهد برد‌‌،‌گاه درخت گلابی مهرجویی و گاه کارهای نوری بیلگه جیلان .

اما در نهایت فیلم روی پای خود می‌ایستد. فیلمی که حساسیت‌ها و نگاه بصری نیکی کریمی را با خود به همراه دارد. در واقع اگر آتابای فیلم موثری است بخش بزرگی ازآن به دلیل شیوه کارگردانی نیکی کریمی است‌. او با حساسیتی قابل توجه همه نگاه‌ها و واکنش‌ها را به تماشاگر عرضه می‌کند.

وسواس او در انتقال واکنش‌ها‌،‌ شیمی قدرتمندی را بین بازیگر‌ها شکل می‌دهد. چه بین دو رفیق قدیمی (آتابای و یحیی ) و چه بین آتابای و پدرش و خواهرزاده‌اش و چه بین او و سیما. متن شاعرانه و همزمان ویرانگرانه هادی حجازی‌فر این سبک بصری فیلم را تکمیل می‌کند. فیلم پر است از این دوتایی‌های زیبا. وقتی که رابطه آتابای و پدرش با یک پاکت سیگار بهمن شکل می‌گیرد.

تمهیدی موثر که انگار از وسط یک شاهکار ادبی به پرده سینما منتقل شده است. یا در جایی دیگر وقتی زن که در صندلی عقب ماشین نشسته است با چشمانی نیمه باز ازآینه راننده به آتابای نگاه می‌کند. آتابای چشمش به او می‌افتد و سپس نگاهش را می‌دزدد. باردیگر به آینه نگاه می‌کند و می‌بیند نگاه زن همچنان خیره و سمج و خسته به او دوخته شده است. باز هم نگاهش را می‌دزدد. برای بارسوم نگاه می‌کند و این بار نگاهش را از نگاه خیره زن نمی‌دزدد. موسیقی اوج می‌گیرد.

دوربین کریمی با ذکاوت و دقت به فیلم هارمونی می‌بخشد و در انتهای فیلم آن را در ذهن تماشاگر مانند یک متن پیوسته و پیراسته شکل می‌دهد. آتابای فیلم بی‌نقصی نیست. شاید برخی صحنه‌ها را بشود کوتاه کرد تا ضربه صحنه‌های مهم‌تر از بین نروند اما آتابای از کم نقص‌ترین فیلم‌های جشنواره امسال است.

شاید تنها فیلمی که دوست دارم یک بار دیگر در سالنی تاریک به دور از چشم کنجکاو دیگران بنشینم و در تم عاشقانه و شاعرانه و به غایت بدبینانه‌اش غرق بشوم. با آتابای حالا یک مدعی جدی برای کسب جوایز اصلی جشنواره پا پیش گذاشته است. نیکی کریمی‌، ‌هادی حجازی‌فر‌،‌ جواد عزتی و سحر دولتشاهی که به رغم نقش کوتاهش درجه یک و فوق‌العاده است.

بازدید اپلیکیشن 67 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

برنده‌‌ها و بازنده‌های نوروز ۹۹ تلویزیون برنده‌‌ها و بازنده‌های نوروز ۹۹ تلویزیون
کاربران ویژه - فرهنگی
روزنامه هفت صبح| همه می‌دانیم که امسال اکثر برنامه‌های تلویزیون تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا با محدودیت‌ها و مشکلات فراوانی در تولید روبه‌رو بود. بنابراین طبیعی است که هرکدام از آنها با ضعف‌هایی روبه‌رو باشد. بدون در نظر گرفتن این ضعف‌ها که ناشی از کمبودها بوده، باز هم مثل سالهای…...
سعید راد مانع از سیمرغ جواد عزتی شد؟ سعید راد مانع از سیمرغ جواد عزتی شد؟
کاربران ویژه - فرهنگی
روزنامه هفت صبح، احمد رنجبر | پیگیری هفت صبح از شایعه‌هایی که می‌گوید سعید راد، عضو هیات داوری جشنواره فیلم فجر اجازه نداده است سیمرغ به جواد عزتی تعلق بگیرد. این بازیگر حاضر به توضیح نیست تا شائبه‌ها ادامه داشته باشد. شایعه‌ها در دقایق پایانی جشنواره فجر به گوش رسید:…...
درخشان‌هایی که‌ در جشنواره فجر دیده‌ نشدند درخشان‌هایی که‌ در جشنواره فجر دیده‌ نشدند
کاربران ویژه - فرهنگی
روزنامه هفت صبح، مرجان فاطمی | بازیگرانی که در جشنواره امسال خوش درخشیدند اما از فهرست نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول و مکمل مرد و زن جا ماندند. دوشنبه شب فهرست نامزدهای بهترین بازیگران نقش اول و مکمل مرد و زن منتشر شد. ما هم مثل اکثر آنهایی که فیلم‌های…...

پاسخ دهید