مناقشه بر سر واکسن‌کرونا؛ جنگ جهانی دیگری در راه است؟

سیاسی
مناقشه بر سر واکسن‌کرونا؛ جنگ جهانی دیگری در راه است؟

دولت آمریکا رسما اعلام کرده از ارسال واکسن‌های خریداری شده توسط کانادا و مکزیک خودداری خواهد کرد؛ ایتالیا نیز از ارسال واکسن به استرالیا منصرف شده؛ آیا جنگ جدیدی بر سر واکسن کرونا در راه است؟

دبیر مطبوعاتی کاخ سفید، جن ساکی، در نشست خبری اخیر خود تاکید کرد رئیس جمهور ایالات متحده تصریح دارد که بر اطمینان از دسترسی واکسن برای هر آمریکایی متمرکز است. بر همین اساس پولتیکو از تصمیم بایدن بر رد درخواست رئیس جمهور مکزیک، همسایه جنوبی، برای دریافت واکسن کرونا خبر داد. بایدن و لوپز اوبرادور قرار ملاقاتی مجازی با تاکید بر همکاری پایدار بین دو کشور داشتند.

ساکی اعلام کرد که بایدن درخواست ارسال واکسن ایالات متحده به مکزیک را، در صورت مطرح شدن، رد خواهد کرد. وی گام بعدی را بهبود اقتصادی دانست و گفت در صورت حصول اطمینان از اینکه همسایگان آمریکا، مکزیک و کانادا، به خوبی همه‌گیری را مدیریت کرده باشند می‌توانیم مرزهای خود را باز کنیم اما در حال حاضر تمرکز دولت بر اطمینان از واکسیناسیون هر آمریکایی است.

این در حالیست که سازمان غذا و دارو مجوز استفاده اضطراری از واکسن جانسون و جانسون، سومین واکسن آمریکا پس از واکسن‌های فایزر و مدرنا را صادر کرده و تولیدکنندگان دارو از دستیابی ایالات متحده به ۳ میلیون دوز  واکسن در روز تا ماه آینده، آوریل، خبر دادند. اتحادیه اروپا نیز با جمعیتی حدود ۴۵۰ میلیون نفر برای شرکت آکسفورد ممنوعیت صادرات ایجاد کرده است. ان‌بی‌سی نوشت این اقدام اتحادیه که به درخواست ایتالیا صورت گرفت مقامات استرالیا را به شدت نا امید کرده است.

اروپا برای دریافت ۲ میلیارد دوز واکسن کرونا با شش شرکت قرار داد دارد که ۴۰۰ میلیون آن به عهده آکسفور است و از این میزان تنها ۳۳ میلیون دوز تامین شده که موجبات خشم مقامات اروپایی به خصوص ایتالیا را فراهم کرده است. در همین راستا، ایتالیا اولین کشوری بود که از سیستم کنترل صادرات که اخیرا توسط اتحادیه اروپا وضع شده استفاده کرد و جلوی ارسال ۲۵۰ هزار دوز واکسن آسترازنکا به استرالیا را گرفت. سایمون بیرمنگام، وزیر دارایی استرالیا، با ابراز تاسف از این اقدام اتحادیه گفت: «در حال حاضر جهان به قلمروئی عجیب تبدیل شده و جای شگفتی نیست اگر برخی کشورها کتاب قانون را پاره می‌کنند.»

استرالیا در حال رایزنی با اتحادیه برای رفع مسدودیت صدور واکسن است اما این وضعیت یادآور روزهای آغازین شیوع بیماری و تلاش کشورها برای حفظ ذخایر ماسک و لوازم بهداشتی خود است.

با اینکه یک سال است جهان درگیر این بیماری شده اما به نظر نمی‌رسد بلوغی در سطح روابط بین‌المللی انسانی ایجاد شده باشد و همچنان منافع فردی هر کشور بر مصالح بشری مقدم است. نکته‌ای که در دیدار پاپ و آیت‌الله سیستانی نیز مورد تاکید قرار گرفت.

بازدید اپلیکیشن 49 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

آذری جهرمی: دستورالعمل دارند که مرا بایکوت کنند آذری جهرمی: دستورالعمل دارند که مرا بایکوت کنند
سیاسی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: «صداوسیما و رسانه‌های دست‌ راستی دستورالعمل دارند که مرا بایکوت کنند. حتی خبر دستاوردهای مثبت ما را هم که در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری است، پخش نمی‌کنند.» گزیده گفت‌وگوی محمدجواد آذری‌ جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با سالنامه اعتماد را در ادامه…...
آخرین اخبار از علت حادثه در مجتمع نطنز آخرین اخبار از علت حادثه در مجتمع نطنز
سیاسی
سرپرست گروه فنی بررسی حادثه در نطنز گفت: اخباری که از سوی برخی رسانه‌های خارجی در خصوص علت حادثه امروز در مجتمع غنی‌سازی نطنز منتشر شده صرفا فضاسازی رسانه‌ای است و پایه و اساس واقعی ندارد. نور نیوز: اولین اظهارنظر سرپرست گروه فنی بررسی حادثه سایت نطنز اعلام شد: سرپرست…...
سرقت سهمیه واکسن پاکبانان توسط مدیران آبادانی سرقت سهمیه واکسن پاکبانان توسط مدیران آبادانی
سیاسی
ایلنا نوشت: رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان گفت: تعدادی از مدیران شهرداری و اعضای شورای این شهر با قرار دادن نام خود در لیست پاکبانان دریافت کننده واکسن کرونا، از سهمیه واکسن آن‌ها استفاده کردند. شکرالله سلمان زاده با اعلام این خبر، اظهار کرد: تزریق واکسن کرونا بر اساس دستورالعمل‌های…...

نظرات کاربران

  1. فیلم شوالیه تاریکی صحنه ای دارد که دو گروه توسط ژوکر به گروگان گرفته شده اند و به هر گروه گفته می شود دیگری را نابود کند تا خود باقی بماند. هدف برملا کردن ذات بشر است که در شرایط سخت به چیزی به غیر از بقای خود نمی اندیشد.

پاسخ دهید