ممنوعیت ضبط و پخش اعترافات متهمان در صدا و سیما

اجتماعی
ممنوعیت ضبط و پخش اعترافات متهمان در صدا و سیما

طرح «ممنوعیت ضبط و پخش اعترافات اشخاص از صدا و سیما و دیگر رسانه‌ها» با قید دو فوریت تقدیم مجلس شد.

به گزارش عصر ایران، امروز طرح دو فوریتی «ممنوعیت ضبط و پخش اعترافات اشخاص از صدا و سیما و دیگر رسانه‌ها» با امضای جمعی از نمایندگان برای بررسی و در دستور کار قرار گرفتن توسط محمود صادقی نماینده مردم تهران، به هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ارائه شد.
بنا به این گزارش در مقدمه طرح و ذکر دلایل توجیهی آن آمده است: «به موجب اصل ۳۹ قانون اساسی “هتک حرمت و حیثیت کسی که به حکم قانون دستگیر، بازداشت، زندانی یا تبعید شده به هر صورت که باشد ممنوع و موجب مجازات است”. بر این اساس مراجع قضایی و ضابطان دادگستری مکلف اند حرمت و حیثیت اشخاصی را که به هر نحو در مظان اتهام و مورد بازجویی و تحقیق قرار گرفته اند رعایت کنند. متاسفانه گاه دیده می شود صدا و سیمای جمهوری اسلامی مبادرت به پخش اعترافات اشخاصی می‌کند که در مظان اتهام یا بازجویی قرار گرفته اند که چه بسا پس از تحقیقات بیشتر و رسیدگی قضایی بی گناهی آنها ثابت می شود.

این امر علاوه بر این که موجب هتک حیثیت اشخاص می شود، به اعتماد عمومی و اعتبار دستگاه های حکومتی نزد افکار عمومی آسیب جدی وارد می سازد.

طرح حاضر به منظور پیشگیری و مقابله با این اقدام، ضبط و پخش اعترافات ممنوع و برای آن متناسب با مقررات جزایی در موارد مشابه ضمانت اجرای کیفری مقرر شده است.

به گزارش عصر ایران در متن این طرح آمده است: «ضبط اعترافات اشخاص و پخش آن از صدا و سیمای جمهوری اسلامی و دیگر رسانه های گروهی در هر مرحله از مراحل تعقیب و تحقیقات مقدماتی ممنوع است و مرتکب اعم از تهیه کننده و پخش کننده علاوه بر الزام به اعاده حیثیت از متهم به حبس از ۶ ماه تا ۳ سال محکوم خواهد شد».

«در صورتی که عمل ضبط یا پخش توسط یا به دستور مقامات یا ماموران وابسته به نهاد ها و دستگاه های حکومتی انجام شده باشد مقام یا مامور مذکور علاوه بر مجازات فوق به انفصال از خدمت و محرومیت از یک تا ۵ سال از مشاغل حکومتی محکوم خواهد شد».

بازدید اپلیکیشن 41 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

ویدیو/  اعلام رسمی تعداد قربانیان کرونایی از کادر درمان ویدیو/ اعلام رسمی تعداد قربانیان کرونایی از کادر درمان
اجتماعی
معاون پرستاری وزارت بهداشت اعلام کرد ۱۹۹ نفر از پرسنل سلامت کشور در طول دوران مبارزه با کرونا به شهادت رسیده اند....
خطوط شلوغ هستند؛ از پیام‌رسان‌ها استفاده کنید خطوط شلوغ هستند؛ از پیام‌رسان‌ها استفاده کنید
اجتماعی
محمد جواد آذری جهرمی با انتشار توییتی از مردم خواست از ظرفیت پیام رسان ها برای برقراری تماس صوتی استفاده کنند. وی در این پیام می‌گوید: 📌 به خاطر وقوع زلزله، ترافیک تماسهای صوتی شهر تهران چندین برابر شده است. 📌لطفا برای آزادسازی کانالهای صوتی، از امکان تماس با پیام‌رسانها…...
چرا این روزها بسته‌های پستی اینقدر دیر می‌رسند؟ چرا این روزها بسته‌های پستی اینقدر دیر می‌رسند؟
اجتماعی
روزنامه هفت صبح | برای آزادسازی سهام عدالت یا دریافت وام یک‌میلیون تومانی که دولت برای جبران خسارت خانواده‌ها درنظر گرفته بود، سرپرست خانوار یا صاحب سهام باید سیمکارت داشته باشد؛ بعد از شلوغ‌شدن دفاتر پیشخوان دولت، اپراتورها اعلام کردند که متقاضیانی که سیمکارت ندارند، می‌توانند درخواستشان را اینترنتی ثبت…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید