مقایسه قیمت دلار در شش ماه اول امسال با شش ماه اول پارسال

اقتصادی
مقایسه قیمت دلار در شش ماه اول امسال با شش ماه اول پارسال

قیمت دلار بازار آزاد از روزهای ابتدایی سال جاری تا کنون حدود 20 درصد رشد داشته است. این در حالی است که قیمت این ارز در بازه زمانی شش ماه نخست سال گذشته تنها حدود 11 درصد رشد را ثبت کرده بود.

از روزهای ابتدایی سال جاری تاکنون نرخ دلار غیررسمی در معاملات بازار ارز تهران تحرکات افزایشی قابل توجهی را تجربه کرد. بر اساس بررسی‌های به‌عمل آمده از روند قیمت این ارز در روزهای پایانی اسفند ماه سال گذشته نرخ هر برگ اسکناس آمریکایی در روز 27 اسفند سال 1400 در رقمی معادل 26 هزار و 250 تومان معامله شد. این در حالی است که آخرین نرخ ثبت شده در شهریور برابر با 31 هزار و 520 تومان بوده است. با توجه به ارقام مذکور نرخ رشد دلار غیررسمی از ابتدای سال جاری تاکنون برابر با 07/ 20 درصد بوده است. از سوی دیگر با بررسی عدد مذکور با شاخص بازدهی دلار در 6 ماه نخست سال گذشته مشاهده می‌شود که دلار در مدت مشابه حدود 9 درصد رشد بیشتری را ثبت کرده است.
عمده نوسانات مشاهده شده در نرخ ارز از ابتدای سال جاری تاکنون در راستای تغییر سطح انتظارات تورمی افراد جامعه و بازار رخ داده است. از روزهای انتهایی سال گذشته و با مطرح شدن گمانه‌هایی در زمینه بی‌نتیجه ماندن مذاکرات هسته‌ای وین،نرخ دلار در روندی افزایشی با شیبی نسبتا ملایم قرار گرفت. در روزهای پایانی اردیبهشت بود که با انتشار سیگنال‌های منفی قابل توجه در زمینه این نشست‌ها قیمت ارز به صورت هیجانی افزایش یافت و در همین دوره افزایشی بود که اسکناس آمریکایی در روز 22 خرداد در سقف تاریخی خود یعنی رقم 33 هزار و 150 تومان قرار گرفت. اما با شروع مجدد گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی مجددا قیمت دلار فرونشست کرد و در کانال 29 هزار تومانی به تعادل رسید. ا

دیدگاهتان را بنویسید