مشاوره روانشناسی چگونه افسردگی را درمان می‌کند؟

سلامت و زندگی
مشاوره روانشناسی چگونه افسردگی را درمان می‌کند؟

افسردگی اختلال بسیار رایجی در سراسر دنیا است. اگر شیوع افسردگی را با سرماخوردگی مقایسه کنیم، کم بی‌راه نیست. بنابراین مراجعه به روانپزشک یا کمک از یک مشاوره روانشناسی آنلاین در حکم رفتن به پزشک برای درمان سرماخوردگی است. درمان افسردگی به دلیل گستردگی آن در بین افراد، مورد توجه روانشناسان و روانپزشکان سرشناس دنیا قرار گرفته است. خبر خوب این است که این اختلال درمان‌های مختلفی دارد و درمانگران از طیف وسیعی از تکنیک‌های درمانی برای کمک به بیماران خود استفاده می‌کنند. این مطلب به شما می‌گوید که مشاوره روانشناسی قرار است چگونه افسردگی را درمان کند.

انواع درمان‌های روان‌شناختی افسردگی کدام‌اند؟

اگرچه درمان‌‌های دارویی برای درمان افسردگی وجود دارد، اما بسیاری از روانشناسان و متخصصان می‌گویند که درمان‌های روان‌شناختی، مکمل درمان‌‌های دارویی هستند. گرچه برخی درگیر افسردگی حاد نبوده و بدون مصرف دارو نیز می‌توانند از طریق درمان‌های روانشناختی درمان شوند. درمان‌های روان‌شناختی به فرد کمک می‌کنند الگوهای فکری خود را تغییر دهد. مهارت‌های مقابله‌ای را بهبود ببخشد و برای مقابله با استرس‌ها و درگیری‌های زندگی، مجهز شود. انواع روش‌های درمان‌های روان‌شناختی برای افسردگی وجود دارد. برخی از افراد ترجیح می‌دهند در جلسات خصوصی با یک روان‌درمانگر و روانشناس صحبت کنند؛ در حالی که برخی دیگر حضور در یک محیط گروهی را انتخاب می‌کنند. البته این روزها گزینه‌ای دیگر نیز افزوده شده که کمک گرفتن از یک روانشناس آنلاین است. در ادامه با انواع درمان‌های روان‌شناختی آشنا خواهید شد.

۱- درمان شناختی رفتاری (CBT)

CBT نشان می‌دهد که شیوۀ تفکر (شناخت) و عمل (رفتار) چگونه بر احساس ما تأثیر می‌گذارد. در این شیوۀ درمان، آن دسته از الگوهای فکری و رفتاری که احتمال افسردگی را افزایش می‌دهد یا در هنگام تجربۀ افسردگی مانع از بهبود است، توسط درمان‌گر شناسایی می‌شود. سپس درمان‌گر با آموزش تفکر منطقی در مورد مشکلات رایج، افکار و رفتار بیمار را تغییر می‌دهد و کمک می‌کند تا الگوهای فکری و واکنش‌های منفی یا غیرمفید را به رویکردی واقعی‌تر و مثبت‌تر تغییر دهد.CBT یکی از بهترین درمان‌‌هایی است که یک روانشناس آنلاین از آن استفاده می‌کند. مطالعات نشان داده که این روش به اندازۀ داروهای ضد افسردگی در درمان بیماران مؤثر واقع شده است.

۲- درمان بین فردی (IPT)

درمان افسردگی

IPT بر مشکلات در روابط شخصی و مهارت‌های مورد نیاز برای مقابله با آن‌ها تمرکز دارد. IPT بر این ایده استوار است که مشکلات در روابط می‌تواند بر روی فردی که افسردگی را تجربه می‌کند تأثیر قابل توجهی داشته باشد. IPT به فرد کمک می‌کند الگوهایی که باعث آسیب‌پذیری در روابط می‌شود، شناسایی کند تا بتواند روی بهبود روابط، کنار آمدن با غم و یافتن راه‌های جدید برای کنار آمدن با دیگران تمرکز کند. در حقیقت، هدف اصلی IPT، کمک به بیماران مبتلا به افسردگی خفیف تا متوسط ​​است تا مشکلات مربوط به ارتباطات بین فردی را برطرف کنند و روابط را بهبود ببخشند.

۳- رفتار درمانی

در حالی که رفتار درمانی جزء اصلی درمان شناختی رفتاری (CBT) است، برخلاف CBT سعی در تغییر باورها و نگرش‌ها ندارد. این روش بر تقویت فعالیت‌هایی متمرکز می‌شود که پاداش‌دهنده، خوشایند یا رضایت‌بخش هستند. هدف از این نوع درمان، ممانعت از رفتارهایی مانند: انزوا، کناره‌گیری و بی‌تحرکی است که افسردگی را بدتر می‌کنند. این درمان یکی از مؤثرترین درمان‌هایی است که یک روانشناس آنلاین می‌تواند از آن استفاده کند.

۴- رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT)

رفتار درمانی دیالکتیکی بسیار شبیه به CBT است. با این حال، DBT از این جهت متفاوت است که به بیماران یاد می‌دهد احساسات خود را شناسایی کرده، آن‌ها را بپذیرند و تنظیم‌شان کنند. می‌توان گفت DBT به بیماران کمک می‌کند تا با احساسات و رفتارهای خود گفت‌وگو کنند.

۵- فعال سازی رفتاری (BA)

 

افسردگی و درمان آن

فعال سازی رفتاری شباهت‌هایی به CBT و DBT دارد. BA نیز بر افکار و رفتارهای بیمار تمرکز دارد. BA به بیماران کمک می‌کند تا با شناسایی اهداف خاص و تلاش برای رسیدن به آن‌ها، یک استراتژی مقابله‌ای طولانی مدت اتخاذ کنند. وقتی فردی افسرده است، سعی می‌کند از فعالیت‌های خاصی مانند شرکت در مهمانی‌ها، بیرون رفتن از خانه برای تفریح با دوستان و… اجتناب کند. درمان‌گران با فعال‌سازی رفتاری به بیماران کمک می‌‌کنند تا یک برنامۀ عملی برای غلبه بر رفتارهای اجتنابی ایجاد کنند.در طول درمان با این روش، بیمار به طور فزاینده‌ای اعتماد به نفس پیدا می‌کند و تلاش می‌کند به اهداف واقع بینانه برسد. در نتیجه، حس مثبت‌اندیشی و موفقیت تقویت می‌شود و غلبه بر افکار و رفتارهای ناشی از افسردگی اتفاق می‌افتد.

۶- درمان حل مسئله (PST)

درمان حل مسئله یک تکنیک درمانی است که به افراد کمک می‌کند تا با استرس‌های زندگی که بر سلامت روان آن‌ها تأثیر منفی می‌گذارد، کنار بیایند. همۀ ما به طور عمومی استرس را تجربه می‌کنیم، اما استرس‌های اصلی زندگی یا استرس مزمن می‌تواند آسیب زیادی بر سلامت روان ما وارد کند. PST از تکنیک‌های تثبیت‌شده مانند حل مسئلۀ تطبیقی ​​و ذهن‌آگاهی برای درک بهتر و مقابله با استرس استفاده می‌کند. همچنین به بیماران کمک می‌کند تا هنگام تجربۀ مشکلاتی مانند از دست دادن شغل یا مرگ یکی از عزیزان به طور مؤثر احساسات منفی خود را پردازش کنند. این روش نیز اغلب توسط روانشناس آنلاین استفاده می‌شود. همچنین ترس از دست دادن یکی دیگر از دلایل افسردگی میباشد که با افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس برطرف می شود.

ترس از دست دادن در درمان حله مسپله ای افسردگی

۷- درمان شناختی مبتنی بر ذهن آگاهی (MBCT)

MBCT درمانی گروهی و شامل نوعی مراقبه به نام «مدیتیشن ذهن آگاهی» است. این شیوۀ درمان به شما می‌آموزد که روی لحظۀ حال تمرکز کنید و متوجه باشید که چه چیزی را تجربه می‌کنید (چه خوشایند باشد چه ناخوشایند)؛ بدون این‌که برای تغییر آن تلاشی بکنید. این نوع درمان، ابتدا برای تمرکز بر احساسات فیزیکی (مانند تنفس) استفاده می‌شود، سپس به سمت احساسات و افکار می‌رود.MBCT می‌تواند از سرگردانی ذهن شما دربارۀ افکار مربوط به آینده یا گذشته و افکار و احساسات ناخوشایند جلوگیری کند. این رویکرد برای جلوگیری از بازگشت افسردگی مفید است؛ زیرا شما را تشویق می‌کند تا قبل از رفع احساس غم و اندوه و آغاز تفکرات منفی، متوجه آن شوید.

درمان افسردگی چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان درمان افسردگی بر اساس نیاز افراد متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:·         شدت افسردگی و علائم آن·         اختلالات هم‌زمان (مانند اضطراب، اختلال در خوردن یا مصرف مواد)·         پایبندی بیمار به درمان·         تعداد دفعات جلسات درمانی

دارو یا مشاوره با روانشناس آنلاین؟

از آنجایی که هر بیمار علائم مختص به خود را دارد، مهم است که درمان، متناسب با شرایط فرد انجام شود. بر اساس مطالعات متخصصان روانشناسی، درمان‌های روان‌شناختی به اندازۀ داروهای ضد افسردگی مؤثر هستند. با این حال، واقعیت این است که بسیاری از بیماران مبتلا به افسردگی با ترکیبی از درمان دارویی و درمان روان‌شناختی بهبود می‌یابند.

اگر شما یا یکی از عزیزانتان با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنید، مهم است که سطح مناسبی از مراقبت را به دست آورید. اولین قدم برای درمان این است که از یک روانشناس آنلاین کمک بگیرید تا راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید. سایتyariway.com  یکی از تخصصی‌ترین سامانه‌های مشاوره آنلاین است که با کمک روانشناسان مجرب به درمان انواع اختلالات روانی به صورت آنلاین اقدام کرده است. وارد سایت شوید و مراحل درمان را قدم به قدم طی کنید.

 

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید