مشاوران ترامپ در امور ایران؛ مغزهای کوچک زنگ‌زده

جهان
مشاوران ترامپ در امور ایران؛ مغزهای کوچک زنگ‌زده

مصطفی داننده | «لن خودورکوفسکی» مشاور وزارت خارجه آمریکا در واکنش به حضور گسترده مردم ایران در مراسم‌های تشییع پیکر شهید قاسم سلیمانی توییت کرده است:« «تعداد زیاد حضور در مراسم تشییع سلیمانی را به حساب حمایت از رژیم نگذارید. وقتی در یک دیکتاتوری زندگی می‌کنید، گزینه دیگری ندارید. شما یا در تظاهرات شرکت می‌کنید، یا بازداشت یا کشته می‌شود…»

این توییت آقای مشاور، مرا به یاد فیلم سینمایی «مصادره» انداخت. اسماعیل یارجانلو با بازی «رضا عطاران» با دیدن گریه حمید استیلی بعد از زدن گل به آمریکا در جام جهانی ۹۸ فرانسه به پسرش ذکریا با بازی «هومن سیدی» گفت که این گریه برای این است که خانواده بازیکنان تیم ملی گروگان حکومت هستند.

به نظر می‌رسد حرف‌های مشاور وزرات خارجه آمریکا، برگرفته از تحلیل‌هایی است که برخی از ایرانی‌های مخالف جمهوری اسلامی به عنوان اتاق فکر به سران کاخ سفید تزریق می‌کنند.

جنس این توییت نشان می‌دهد ،مشاوران آمریکا در امور ایران، مجاهدین یا همان منافقین و سلطنت طلب‌هایی که بعد از انقلاب، ایران را ترک کردند هستند. کسانی که تحلیل دقیقی از شرایط کشور و تحولات آن ندارند.

آنها با دیدن ایران از راه دور و بر اساس پیام‌هایی که به صورت کانالیزه شده دریافت می‌کنند، مشاوره‌های خود را به کاخ سفید ارائه می‌دهند. آنها احتمالا به آمریکا گفته بودند بعد از حوادث آبان با یک ترور مثل ترور شهید سلیمانی می‌توانند به اهداف خود برسند.

صحبت‌ها و رفتار ترامپ در قبال ایران نشان می‌دهد که او مشاوران خوبی در قبال کشور ما ندارد وتصمیم‌هایی او بر اساس تحلیل‌ها و نظرهای یک سری مغزهای کوچک زنگ زده است.

ترامپ به عنوان رییس جمهور آمریکا، تصویر غیر واقعی از ایران دارد. این تصویر را افرادی ساخته‌اند که هیچ شناختی از وضعیت ایران ندارند. به طور مثال برخی از سلطنت طلب‌ها هنوز با همان تفکر دهه ۵۰ و ۶۰ به ایران نگاه می‌کنند و همان نگاه را از طریق مشاوره به ترامپ و هیات حاکمه آمریکا تزریق می‌کنند.

قطعا اگر مشاوران آمریکا در امور ایران، شناخت دقیقی از کشور داشتند هیچگاه به او توصیه نمی‌کردند دست به چنین اشتباه استراتژیکی بزند.

حضور مردم در خیابان‌های اهواز، مشهد و تهران به خاطر درک نقش سردار قاسم سلیمانی در سال‌های دفاع مقدس و سال‌های جنگ با داعش بود.

متاسفانه این نوع نگاه در برخی از تحلیل‌گران داخلی هم وجود دارد. آنها هم درک درستی از اتافاقات کشور ندارند و همیشه یک ساز می‌زنند. در حالی که جامعه ایران دچار تحولات و تغییرات اساسی است.

آنها به جامعه همان نگاهی را دارند که در سال۶۰ یا ۷۰ داشتند و متوجه این معنا نیستند که نسل جدید ایران با جوان‌های دهه ۶۰ متفاوت هستند.

منبع:عصرایران

بازدید اپلیکیشن 81 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

هفت نکته‌ درحاشیه مراسم تشییع تاریخی سردار ‌ هفت نکته‌ درحاشیه مراسم تشییع تاریخی سردار ‌
کاربران ویژه - سیاسی
روزنامه هفت صبح، مصطفی آرانی | یک: دیروز در خیابان‌های تهران جمعیت عظیمی برای تشییع پیکر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس، نایب رئیس هیات حشدالشعبی یا همان بسیج مردمی عراق و یاران شهیدشان که بامداد جمعه در حمله نیروهای آمریکایی به فرودگاه بغداد به شهادت رسیده بودند؛ جمع…...
گزارش جالب «نیویورک تایمز» درباره ترس ترامپ برای حمله به ایران گزارش جالب «نیویورک تایمز» درباره ترس ترامپ برای حمله به ایران
جهان
فارس نوشت: یک روزنامه آمریکایی گزارشی به نقل از مشاوران کاخ سفید، پنتاگون و اعضای کنگره منتشر کرده و از ترس دونالد ترامپ درباره حمله به ایران به دنبال سرنگونی پهپاد گلوبال هاوک خبر داده است. روزنامه «نیویورک تایمز» در یک گزارش خواندنی درباره چرایی تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا برای تلافی…...
زنی که سیاست ترامپ علیه ایران را هدایت می‌کند زنی که سیاست ترامپ علیه ایران را هدایت می‌کند
سیاسی
نشریه آتلانتیک در گزارشی با عنوان " زنی که سیاست ترامپ را درباره ی ایران می سازد"می نویسد: دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا سیاست سختگیرانه ای را در قبال ایران اتخاذ کرده است و تعدادی از مشاوران نزدیک او هم بر این سخت گیری به مقدار زیاد تاثیر گذاشته اند…...

پاسخ دهید