ماجرای دختر عموی تحت شکنجه بن‌سلمان چیست؟

جهان
ماجرای دختر عموی تحت شکنجه بن‌سلمان چیست؟

‌افشاگری نیویورک تایمز از هدف‌گیری فرزندان ملک عبدالله به دست بن سلمان. روزنامه نیویورک تایمز آمریکا در گزارشی فاش کرد بازداشت‌هایی که به دستور محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در حق شاهزادگان این کشور آغاز شده همچنان ادامه دارد که آخرین آنها شاهزاده فیصل بن عبدالله آل سعود، پسر عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه فقید این کشور است. این روزنامه همچنین جزئیات جدیدی را از بازداشت و اوضاع دخترعموی بن سلمان منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت العهد، این روزنامه آمریکایی در مقاله‌ای نوشت، شاهزاده فیصل پیش از این ریاست هلال احمر عربستان را برعهده داشت.همچنین این روزنامه به نقل از سه منبع نزدیک به این خاندان نوشت، بازداشت شاهزاده فیصل در تاریخ ۲۷ مارس ۲۰۲۰ انجام شد.این روزنامه نوشت: خانواده شاهزاده فیصل هیچ نظری درباره علت بازداشت او ندارند. در واقع افسران امنیتی عربستان به منزل شاهزاده فیصل در نزدیکی ریاض مراجعه کرده و به خانواده او اطلاع دادند که او به کرونا مبتلا شده است.

اما منابع یادشده تاکید کردند، شاهزاده فیصل اینکه به کرونا مبتلا شده را تکذیب و تاکید کرد، با اینکه تاکنون در انزوا زندگی می‌کرده اما با این حال بازداشت شده است. همچنین سه تن از نزدیکان او اظهار کردند، خانواده شاهزاده فیصل از آن زمان تاکنون اطلاعی از علت و محل بازداشت او ندارند. همچنین این روزنامه نوشت: بازداشت شاهزاده فیصل سوالات زیادی را ایجاد کرده چراکه او برخلاف دیگر شاهزادگانی که بن سلمان از زمان به قدرت رسیدن پدرش در سال ۲۰۱۵ آنها را بازداشت کرده است، از چهره‌های دارای قدرت یا نفوذ بالا نبوده و همچنین اقدامی که توجه عموم را جلب کرده باشد، انجام نداده و پیش از این در سال ۲۰۱۷ مدت کوتاهی در هتل ریتز کارلتون بازداشت شده بود.

همچنین این روزنامه آمریکایی برای اولین‌بار جزئیات جدیدی درباره بازداشت شاهزاده بسمه بنت سعود، دختر عموی بن سلمان را منتشر کرد. بسمه روز قبل با انتشار توئیت‌هایی جنجالی اظهار کرد: وضعیت سلامتی‌اش در داخل زندان به شدت امنیتی نزدیک ریاض رو به وخامت است اما چند ساعت بعد آن را حذف کرد. به نوشته نیویورک تایمز شاهزاده بسمه، دختر برادر پادشاه عربستان تهدیدهایی از طرف دیوان پادشاهی درباره خودداری از تمجید پسر عمویش بن سلمان دریافت کرد و این تهدیدها مربوط به قبل از بازداشت این شاهزاده ۵۷ ساله در زندان ریاض هستند.

بازداشت شاهزاده بسمه در فوریه ۲۰۱۹ سوالات زیادی را ایجاد کرد چراکه این شاهزاده سعودی چهره با نفوذ و قدرتمندی نبوده و چالشی برای محمد بن سلمان قلمداد نمی‌شد. این روزنامه آمریکایی در پایان به نقل از یکی از نزدیکان شاهزاده بسمه نوشت: مصاحبه‌ای که او در سال ۲۰۱۸ با BBC انجام داد او را به این دردسر انداخت. بسمه بنت سعود که ۵۶ سال دارد، قبل از حبس به بازرگانی و سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های اجتماعی مشغول بود. او در محافل سعودی به رک‌گویی و انتقاد از اوضاع مملکت مشهور است.

او بیش از یک سال قبل، در ماه مارس ٢٠١٩، هنگامی که قصد داشت برای معالجه به سوئیس برود، بازداشت شد. انتشار نامه او به پادشاه و ولیعهد، یکی دیگر از نشانه‌های اختلاف و تفرقه در خاندان سلطنتی سعودی تفسیر شده است. ملک سلمان عموی شاهزاده خانم بسمه بنت سعود است. اینک شاهزاده بسمه بنت سعود در نامه خود می‌نویسد:«نمی‌دانم خبر دارید که من همراه با دخترم سهود الشریف، به طور خودسرانه در زندان حایر حبس شده‌ایم، اما هیچکس ما را به جنایت یا جرمی متهم نکرده است؟»…

زندان حایر (سجن الحایر) که در نزدیکی ریاض قرار دارد، محل نگاه‌داری زندانیان سیاسی است. خبر بازداشت بسمه بنت سعود از چند ماه قبل منتشر شده بود. یک سال پیش، برخی رسانه‌های عرب نوشته بودند که وی هنگامی که برای آزادی دو پسرش تلاش می‌کرده، بازداشت شده. گفته می‌شود که دو پسر وی فعالیت‌هایی علیه دولت سعودی داشته اما اینک از زندان آزاد شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید