قیمت واکسن کرونا به پول ما چقدر می‌شود؟

اقتصادی
قیمت واکسن کرونا به پول ما چقدر می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین و اتفاقا پربازدیدترین خبرهای امروز مربوط به قیمت واکسن کرونا بود. رئیس شرکت بیوتکنولوژی ایالات‌متحده در مصاحبه‌ای با هفته‌نامه آلمانی Welt am Sonntag اعلام کرده است که دولت‌ها مجبورند بین ۲۵ تا ۳۷ دلار به ازای هر دوز واکسن ویروس کرونا هزینه کنند. در حالی‌که قیمت نهایی هر دوز به‌اندازه سفارش بستگی دارد، وی گفت که این شرکت علاقه‌ای به “سود حداکثری” ندارد و قیمت واکسن را با قیمت واکسن آنفلوآنزا مقایسه کرد.

شرکت مدرنا می‌خواهد تا پایان سال حدود ۲۰ میلیون دوز واکسن تولید کند و برخی از آن‌ها قرار است امسال در اروپا توزیع شود. رئیس شرکت بیوتکنولوژی ایالات‌متحده اظهار کرد: «بنابراین هزینه واکسن ما تقریبا مشابه واکسن آنفلوآنزاست که بین ۱۰ تا ۵۰ دلار است.»

در حال حاضر مدرنا در حال مذاکره درباره تهیه واکسن با کمیسیون اروپا است. یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که طرفین در مورد آن توافق می‌کنند هزینه ذخیره است. قیمت واکسن مدرنا از ماه آگوست، زمانی که شرکت مستقر در ماساچوست اعلام کرد که دوز واکسن کرونا بین ۳۲ تا ۳۷ دلار است تغییر زیادی نکرده است. این شرکت گفت که این مقدار کمتر از ارزش واقعی واکسن است اما هدف این است که قیمت کنترل همه‌گیری ارزان‌تر از شیوع غیرکنترل ویروس باشد.

بااین‌حال، قیمت واکسن مدرنا تقریبا دو برابر گران‌تر از نامزد واکسن کووید-۱۹  داروساز آمریکایی فایزر (Pfizer) و شرکت بیوتکنولوژی بیو اند تک (BioNTech) آلمان است. گفته می‌شود این شرکت‌ها در نظر دارند برای هر دوز ۲۰ دلار دریافت کنند.

با این تفاسیر قیمت واکسن به واحد پول کشور ما به گفته رئیس شرکت بیوتکنولوژی ایالات‌متحده (به قیمت دلار در حال حاضر) حدودا بین ۲۵۰‌هزار تومان تا یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان خواهد بود، البته اینکه این واکسن‌ها به کشور ما برسد و هزینه تمام شده آن به چه مبلغی برسد، هنوز مشخص نیست.

بازدید اپلیکیشن 58 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

اختلاف قیمت شدید خودرو در ایران و خاورمیانه! اختلاف قیمت شدید خودرو در ایران و خاورمیانه!
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح | در وضعیت نرمال اگر خودرویی آپشن‌های بیشتری داشته باشد و از موتوری قوی‌تر بهره ببرد، مصرف‌کننده ملزم به پرداخت مبلغ بیشتری نسبت به نسخه پایه‌‌ آن خواهد بود‌ اما طبق گزارشی که اخیراً دنیای اقتصاد منتشر کرده، در مقایسه بین ایران و دیگر کشورها شامل امارات،…...
دو یارانه جدید را چه کسانی می‎گیرند؟ دو یارانه جدید را چه کسانی می‎گیرند؟
اقتصادی
در حالی پرداخت یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی در آستانه یازده سالگی است که در شرایط کنونی به دلیل بحران ناشی از شیوع کرونا چهار یارانه متفاوت در کشور پرداخت می‌شود. به گزارش خبرآنلاین، سال ۱۳۸۹ بود که دولت احمدی‌نژاد با هدف از میان بردن یارانه پنهان در اقتصاد…...
‌پشت پرده افزایش عجیب و غریب قیمت مرغ ‌پشت پرده افزایش عجیب و غریب قیمت مرغ
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، فرید عطارزاده | حتما خودتان بهتر از ما در جریان افزایش قیمت مرغ هستید. روز گذشته نیز در صفحه بازار این موضوع را بررسی کردیم و درباره آن نوشتیم. در این گزارش اما می‌خواهیم از زاویه متفاوتی به بررسی این موضوع بپردازیم که تا به حال درباره…...

پاسخ دهید