قیمت هر واکسن خارجی کرونا چقدر است؟

اقتصادی
قیمت هر واکسن خارجی کرونا چقدر است؟

*** واکسن فایزر، دو دوز: ۳۹ دلار
بر اساس اعلام شرکت‌های فایزر و بایوتک، آنها فاز سوم آزمایش‌های بالینی خود را در ۱۸ نوامبر ۲۰۲۰ با موفقیت به پایان رساندند و واکسن تولیدی آنها ۹۵ درصد ایمنی ایجاد می‌کند. این واکسن ساخت مشترک دو شرکت داروسازی فایزر آمریکا و شرکت بیوتکنولوژی «بایو تک» آلمان است. شرکت فایزر پس از پایان موفق آزمایش بالینی خود به روی انسان‌ها در تاریخ ۲۰ نوامبر ۲۰۲۰ (۵ روز پیش) به سازمان غذا و داروی آمریکا درخواست رسمی داد تا اجازه استفاده اضطراری از این واکسن برای واکسیناسیون را بدهد.

این درخواست هم‌اینک در سازمان غذا و داروی آمریکا در دست بررسی است و گمانه‌زنی‌ها حاکی است احتمالا واکسن فایزر- بایوتک از اواخر سال جاری میلادی در ایالات متحده آمریکا برای واکسیناسیون شهروندان مورد استفاده قرار گیرد. قیمت واکسن فایزر- بایوتک ممکن است با توجه به مناطق مختلف دنیا متفاوت باشد اما با در نظر گرفتن قراردادی که با اتحادیه اروپا بسته شده می‌شود حدس زد که قیمت هر دوز واکسن فایزر- کرونا حدود ۱۵٫۵ یورو می‌شود. قیمت این واکسن در دو دوز در ایالات متحده نیز تقریبا ۳۹ دلار است.

*** واکسن مدرنا، هر دوز ۳۷ دلار
این واکسن نیز توسط شرکت داروسازی «مدرنا» با همکاری انستیتوی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا توسعه یافته و تولید شده است. این شرکت در تاریخ ۱۶ نوامبر ۲۰۲۰ اعلام کرد که اولین اطلاعات به دست آمده از مطالعات بالینی این واکسن نشان داده که این واکسن در ۹۵٫۴درصد موارد برای افرادی که واکسینه می‌شوند، موثر بوده و ایمنی ایجاد خواهد کرد. استفان باکسل مدیر عامل مودرنا اعلام کرده که قیمت هر دوز واکسن کرونا تولیدی این شرکت رقمی بین ۲۵ تا ۳۷ دلار خواهد بود.

*** واکسن آکسفورد: ۲٫۵ دلار
دانشگاه آکسفورد در راس تولید این واکسن قرار دارد اما در واقع واکسن با همکاری موسسه «جنر» دانشگاه آکسفورد و گروه واکسن این دانشگاه توسعه یافته است. حق تولید و پخش این واکسن از سوی شرکت دارویی انگلیسی- سوئدی «آسترا زنکا» خریداری شده است.

طبق داده‌های به دست آمده تزریق دوز نخست این واکسن در انسان‌ها ایمنی ۷۰درصدی و در صورت تزریق دوز دوم به آنها ایمنی ۹۰درصدی در برابر ابتلا به بیماری کووید۱۹ می‌دهد. این واکسن یکی از ارزان‌ترین واکسن‌های تولیدی کرونا در جهان محسوب می‌شود چون شرکت انگلیسی – سوئدی «آسترا زنکا» متعهد شده سودی بابت تولید و توزیع این واکسن نگیرد و قیمت هر دوز واکسن را ۲٫۵ دلار برای فروش تعیین کرده است.

*** واکسن اسپوتنیک: زیر ۱۰ دلار
روس‌ها می‌گویند میزان موثری این واکسن فراتر از ۹۵درصد است اما طبق گفته مقامات بهداشتی روسیه سطح ایمنی ۹۵درصد بر اساس نتایج اولیه آزمایش‌ها از داوطلبان ۴۲روز پس از تزریق نخستین دوز این واکسن پدیدار می‌شود. مقامات روسی با کشورهای آرژانتین، برزیل، مکزیک و هند برای فروش واکسن اسپوتنیک وی به توافقاتی دست یافته‌اند.

این واکسن یکی از اولین واکسن‌هایی بود که خبر تولید آن پیچیده شد. گفته می‌شود که دختران پوتین هم آنها امتحان کرده‌اند.مقامات روسیه گفته‌اند این واکسن برای شهروندان روسی رایگان تزریق خواهد شد اما قیمت هر دوز واکسن کرونا اسپوتنیک برای فروش در بازارهای جهانی از فوریه سال ۲۰۲۱ به بعد (از اول اسفند ۱۳۹۹) کمتر از ۱۰ دلار اعلام شده است.

بازدید اپلیکیشن 21 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

ماجرای معروف‌ترین عکس روز اول واکسیناسیون ماجرای معروف‌ترین عکس روز اول واکسیناسیون
کاربران ویژه - اجتماعی
روزنامه هفت صبح، نگین باقری| روز سه‌شنبه مرحله اول واکسیناسیون کرونا همانطور که وزیر بهداشت از اول گفته بود از پسر او، پارسا نمکی شروع شد. بعد از او، پرسنل آی‌سی‌یو بیمارستان همان‌جا در تالار بیمارستان امام خمینی واکسن روسی را تزریق کردند. برای این روز ویژه حسن روحانی هم…...
روایت دست اول از تزریق واکسن کرونا روایت دست اول از تزریق واکسن کرونا
کاربران ویژه - سلامت و زندگی
روزنامه هفت صبح، نگین باقری | حدود ۷۷ کشور واکسیناسیون را شروع کرده‌اند که در بین جمعیتشان، ایرانی‌های مقیم هم دیده می‌شود. برای اینکه ببینیم ماجرای واکسن زدن را آنها چطور پشت سر گذارده‌اند، با چند نفرشان گفت‌وگو کردیم. این را هم بگوییم که خوشبختانه ایران هم به این کاروان…...
سوئد چگونه شهروندانش را واکسینه می‌کند؟ سوئد چگونه شهروندانش را واکسینه می‌کند؟
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح، رامتین لطیفی | آخرین آمارها نشان می‌دهد که میزان کل تلفات سوئد بر اثر کرونا، ۱۱ هزار و ۵۹۱ مورد فوتی بوده است و ۵۶۶ هزار و ۹۵۷ نفر در این کشور به بیماری کرونا مبتلا شدند. در هفته اخیر هم بیشترین میزان مبتلایان اعلام‌شده حدود ۵…...

پاسخ دهید