قاب تاریخ| گلایه شاه از اشرف، حق تیغ و قلعه‌نویی

اسلایدر
قاب تاریخ| گلایه شاه از اشرف، حق تیغ و قلعه‌نویی

روزنامه هفت صبح،‌ مرتضی كليلی ‌| ‌با قاب تاريخ به ایران قدیم سفر‌ و یادی ‌‌از ‌گذشته مي‌كنيم. در تهیه این مجموعه، از تصاویر كمتر ديده ‌شده‌اي استفاده شده که تماشاي آنها خالی از لطف نيست. عكس‌هايي از مشاهير تاريخ معاصر ايران، شهرهای ايران، خودروهای نوستالژیک، عكس‌های فوتبالی و… براي ديدن تصاوير و شرح آن ادامه مطلب را بخوانيد.

‌قاب تاریخ 1
گرفتن «حق تیغ» از اعدامی‌ها؛ نقل می‌شود در زمان قاجار، فرد محکوم به اعدام باید از خانواده‌اش و مردمی که برای تماشای اعدامش آمده بودند، گدایی می‌کرد و پول جمع شده را به مامور اعدام خود می‌داد! درباره دلیل این کار هم گفته شده، دادن پول به مامور اعدام باعث می‌شد او با زجر کمتری اعدامی را خلاص کند و به این پول «حق تیغ» می‌گفتند. تصویر البته مربوط به اعدام با توپ جنگی در دوره قاجار است‌.

‌قاب مشاهیر ‌
عکس یادگاری ایرج سائلی (از چپ نفر اول) و امیر قلعه‌نویی (از راست نفر دوم) در محله نازی‌آباد – سال 1359.

‌قاب تاریخ 2
گلایه شاه از اشرف؛ دربار پهلوی و نخبگان سیاسی فاقد معیارهای اخلاقی بودند و با چاپلوسی و تملق به ساخت حکومت خودکامه کمک نمودند. این فرهنگ به‌تدریج باعث شد تا تملق، روابط و نزدیکی به دربار جای شایستگی، ضوابط و تخصص را بگیرد‌. ‌امیراسدالله علم در خاطرات محرمانه خود می‌نویسد: «والا‌حضرت اشرف در شرفیابی چند روز پیش خود به شاه عرض کرده بود، اطراف شما را یک عده متملق و چاپلوس گرفته‌اند. شاهنشاه خیلی برآشفته بودند و بعد به من هم گله کردند که خواهرم چنین گفت. من با آنکه خودم هم از متملقین هستم، عرض کردم بالاخره از خواهر خودتان، آن هم خواهر تنی و دوقلوی خودتان، گله نفرمایید. شاید هم گاهی راست بگوید.»
شرح عکس: بازديد اشرف ‌از دانشكده پرستاري و مامايي

‌قاب نوستالژی 1
عكسي از روستاي گرجي داشكسن در اصفهان – 47 سال پيش، سال 1354 (عكس قديمي)

‌قاب نوستالژی 2
بریده جراید؛ تبلیغ موتورسیکلت «ک -125» ساخت شوروی – سال 1333 (چاپ عصر)

دیدگاهتان را بنویسید