قاب تاریخ| کشف حجاب اجباری، پاکسازی تلویزیون و…

اسلایدر
قاب تاریخ| کشف حجاب اجباری، پاکسازی تلویزیون و…

روزنامه هفت صبح،‌ مرتضي كليلي ‌| ‌با قاب تاريخ به ایران قدیم سفر‌ و یادی ‌‌از ‌گذشته مي‌كنيم. در تهیه این مجموعه، از تصاویر كمتر ديده ‌شده‌اي استفاده شده که تماشاي آنها خالی از لطف نيست. عكس‌هايي از مشاهير تاريخ معاصر ايران، شهرهاي ايران، خودروهای نوستالژیک، عكس‌هاي فوتبالي‌ و… براي ديدن تصاوير و شرح آن ادامه مطلب را بخوانيد.

قاب نوستالژی 1
نمایی از میدان فردوسی – اوایل دهه 40

قاب تاریخ 1
عکسی از کالسکه ناصرالدین شاه قاجار با خدم و حشم. عکاس: آنتوان سوروگین

قاب تاریخ 2
دستور به پاکسازی ‌سر تا ته تلویزیون؛ با درنظر گرفتن ماهیت اقتدارگرایانه سلطنت پهلوی در کنار دیکتاتوری نظامی به عنوان مولفه ذاتی حکومت پدر و پسر پهلوی در ایران‌، تمامی ابعاد و شئونات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، نظامی، آموزشی و حتی بخش مطبوعاتی و رسانه‌ای جامعه‌ نیز از استبداد پدر و پسر پهلوی بی‌نصیب نماندند و به نوعی قربانی تمایلات اقتدارگرایانه قدرت سیاسی شدند. در این میان روزنامه‌های مستقل و منتقد دولت (اعم از داخلی و خارجی)، آماج حملات دربار پهلوی قرار گرفتند.

سانسور شدید روزنامه‌های داخلی و خارجی، رویه غالب در سیاست‌های فرهنگی پهلوی دوم بود. در یادداشت اسدالله علم از هراس شدید پهلوی دوم از رسانه‌ها و مطبوعاتی که علیه حکومت پهلوی انتقاد می‌کنند، پرده بر‌می‌دارد. شاه اظهار داشت: «رادیو و تلویزیون دولتی ما به دست خرابکاران افتاده است. شما و ارتشبد نصیری، رئیس ساواک باید این سازمان را از سر تا ته پاکسازی کنید…» (كافه تاريخ)

قاب تاریخ 3
تصويري از زنان طبقه متوسط شهري بعد از كشف حجاب اجباری توسط رضا‌خان .

قاب نوستالژی 2
تبلیغ یخچال آر.سی.ای – سال 1335؛ ثروت‌تان را آتش نزنید، همیشه پول‌هایتان را با بهتر از پول معاوضه کنید! (چاپ عصر)

دیدگاهتان را بنویسید