قاب تاریخ| پل منهدم شده خرمشهر، كارخانه چيت‌سازی و…

اسلایدر
قاب تاریخ| پل منهدم شده خرمشهر، كارخانه چيت‌سازی و…

روزنامه هفت صبح،‌ مرتضي كليلي ‌| ‌با قاب تاريخ به ایران قدیم سفر‌ و یادی ‌‌از ‌گذشته مي‌كنيم. در تهیه این مجموعه، از تصاویر كمتر ديده ‌شده‌اي استفاده شده که تماشاي آنها خالی از لطف نيست. عكس‌هايي از مشاهير تاريخ معاصر ايران، شهرهاي ايران، خودروهای نوستالژیک، عكس‌هاي فوتبالي‌ و… براي ديدن تصاوير و شرح آن ادامه مطلب را بخوانيد.

قاب نوستالژی 1
پاییز تهران – سال 1375. عکس‌ از بری ایورسن

قاب نوستالژی 2
بازدید از كارخانه چيت‌سازی تهران – سال ۱۳۳۹

قاب نوستالژی 3
کامارو ال‌تی ۸ سیلندر قهوه‌ای مدل ۱۹۷۴ در پیست اتومبیلرانی؛ در ابتدای شروع مسابقات اتومبیلرانی بعد از جنگ تحمیلی، اتومبیل‌های آمریکایی به نسبت مسابقات قبل از انقلاب بیشتر در پیست دیده می‌شدند‌. با این حال وضعیت مارپیچی پیست ‌‌مناسب برای کسب مقام با اتومبیل آمریکایی کمی دشوار بود.

در سال‌های ابتدایی دهه‌70 مسابقات اتومبیلرانی ابتدا در دور استادیوم آزادی و پیست چیتگر و در نهایت پیست اتومبیلرانی ‌ برگزار شد. ‌در همان ابتدا کلاسی به‌نام آمریکایی تاسیس شد و قبل از کلاس آزاد این کلاس برای اتومبیل‌های آمریکایی بود. ‌اتومبیل‌های آمریکایی در مسابقات اتومبیلرانی بین سال‌های ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۴ بیشتر پونتیاک ترنزم، مکوان و کامارو و از اواسط دهه 70 نمونه‌های بیشتری در مسابقات اتومبیلرانی شرکت مي‌کرد. (کلاسیک‌کار)

قاب تاریخ 1
بهار آزادی… اسفند 1357 . عکس از میشل ستبون .

قاب تاریخ 2
عکسی از پل منهدم شده خرمشهر – نوروز سال 1368 (عکس از فخرالدین مشکوه- اصفهان)

دیدگاهتان را بنویسید