قاب تاریخ| مینی‌ماینر، آيزنهاور، کشف حجاب و…

اسلایدر
قاب تاریخ| مینی‌ماینر، آيزنهاور، کشف حجاب و…

روزنامه هفت صبح،‌ مرتضي كليلي ‌| ‌با قاب تاريخ به ایران قدیم سفر‌ و یادی ‌‌از ‌گذشته مي‌كنيم. در تهیه این مجموعه، از تصاویر كمتر ديده ‌شده‌اي استفاده شده که تماشاي آنها خالی از لطف نيست. عكس‌هايي از مشاهير تاريخ معاصر ايران، شهرهاي ايران، خودروهای نوستالژیک، عكس‌هاي فوتبالي‌ و… براي ديدن تصاوير و شرح آن ادامه مطلب را بخوانيد.

‌قاب نوستالژی 1
‌عکس یادگاری با مینی‌ماینر 1275 قرمز ماتیکی ‌‌در محله ظفر سال 1371 را مشاهده می‌کنید‌. ظفر ‌و پاسداران و دروس از قدیم‌ ماشین‌بازهای زیادی داشت. بیشتر عکس‌ها از خودروهای قدیمی لوکس را در این محله‌ها دیده‌ایم. یکی از آنها این آقایی است که در بلوار آرش چندین اتومبیل اسپرت داشت.‌(کلاسیک‌کار)

‌قاب تاریخ 1
نمايي از داخل سفارت بريتانيا در تهران در اواخر دوره قاجار. عكس از آنتوان سوروگين.

‌قاب تاریخ 2
استقبال از آيزنهاور رئيس‌جمهور وقت آمريكا در تهران – سال 1338 (گتی ایمیجز)

‌قاب تاریخ 3
زنان روستایی در مقابل کشف حجاب چه کردند؟ آنها نمی‌توانستند در مقابل فرمان کشف حجاب، همانند زنان شهری مبارزه منفی در پیش گیرند و خانه‌نشینی اختیار کنند چرا‌که ناگزیر از کار در مزارع و مراتع بودند‌.‌ به گفته یکی از ماموران امنیه، زنان روستایی و عشایری برای آنکه از اجرای دستور طفره روند و در چنگال ماموران نیفتند، صبح‌ها خیلی زود از خانه خارج شده و از بیراهه به محل کار خود می‌رفتند و عصرها هنگامی باز‌می‌گشتند که هوا کاملا تاریک شده بود‌. در بعضی مواقع نیز با دادن مبلغی پول به رئیس پاسگاه، آزادی عمل می‌یافتند.
منبع: کتاب «کشف حجاب: زمینه‌ها، پیامدها و واکنش‌ها» ‌

‌قاب نوستالژی 2
تصویری از خانه‌های فلت ‌‌شرکت ‌نفت در آبادان – دهه 40دیدگاهتان را بنویسید