قاب تاریخ| سه تفنگدار ملوان، بوق ۱۰۱۱، مریم فیروز، هما و مهری

اسلایدر
قاب تاریخ| سه تفنگدار ملوان، بوق ۱۰۱۱، مریم فیروز، هما و مهری

روزنامه هفت صبح،‌ مرتضی كليلی ‌| ‌با قاب تاريخ به ایران قدیم سفر‌ و یادی ‌‌از ‌گذشته مي‌كنيم. در تهیه این مجموعه، از تصاویر كمتر ديده ‌شده‌اي استفاده شده که تماشاي آنها خالی از لطف نيست. عكس‌هايي از مشاهير تاريخ معاصر ايران، شهرهاي ايران، خودروهای نوستالژیک، عكس‌هاي فوتبالي‌ و… براي ديدن تصاوير و شرح آن ادامه مطلب را بخوانيد.

قاب نوستالژی 1
اداره اطلاعات و روابط فرهنگی آمریکا در تهران – چهارراه شاه (جمهوری) – سال 1310

قاب مشاهیر
سه تفنگدار ملوان در لیگ تخت‌جمشید در فصل ۵۴ در مجموع 25 گل زده‌اند؛ در شرح عکس نوشته شده: شمالی‌‌ها از همان اول حضورشان در گل زدن مهارتی دیدنی داشته‌اند.امسال هم ملوان صاحب بهترین خط حمله تاکنون است.از راست: اسپندار، نیاکانی و جهانی. (فدراسیون تاریخ و آمار فوتبال ایران)

قاب نوستالژی 2
تصویری از ‌ حاج‌ولی مصطفایی از اولین تنظیم‌کننده‌های بوق ۱۰۱۱ در تهران – در کنار یک دستگاه بنز ۲۰۰ شیری در شمال کشور – سال 1374. حاج ولی مصطفایی و ‌ سهراب سلمان از اولین کسانی بودند که در تهران به تنظیم بوق‌های بنزی مشغول به فعالیت بودند. ‌ سری مرسدس بنز w110 از سال ۱۹۶۰ میلادی ‌ روی خط تولید قرار گرفت و موتور پایه ۴سیلندر بنزینی و دیزلی با گیربکس ۴دنده بغل فرمان مجهز بود.

برخلاف برند‌های انگلیسی، مرسدس بنز در آن سال‌ها از طراحی داخلی ساده‌ای به‌کار می‌گرفت و داشبورد آهنی با کروم استیل جا‌کلیدی و نشانگر، مجهز بود و خبری از چوب و تزئینات چوب نبود.‌شرکت سهامی مریخ وارد‌کننده مرسدس بنز در ابتدا دهه 40 شمسی بنز‌های سری پونتون و سری w110 را وارد می‌کرد. مدتی بعد سری ۱۸۰ برای استفاده تاکسی داخل شهر استفاده می‌شد و این مدل که ۱۹۰ و ۲۰۰ معروف بودند، کرایه بین شهری بودند. در نهایت در دهه 50 و 60 شمسی جاده‌های ایران با این مرسدس بنز‌ها پرشد‌. ‌‌

قاب تاریخ
از دنیای زنان قاجار؛ از راست مریم فیروز، هما و مهری

دیدگاهتان را بنویسید