فتوشاپ نبود، کار خودم است! / گفت و گوی هفت صبح با پزشک جنجالی

اجتماعی
فتوشاپ نبود، کار خودم است! / گفت و گوی هفت صبح با پزشک جنجالی

فرید عطارزاده / در روزهای ملتهب سیاسی و اجتماعی چند روز گذشته جهان، پزشکان هنوز در تیررس افکار عمومی جامعه ایرانی قرار دارند و اتفاقات شوکه کننده ای مانند حوادث تروریستی فرانسه و کودتای ناموفق در ترکیه نیز سبب نشده که مردم از ماجراهای خطاهای پزشکی صرف نظر کنند. حاشیه های ناتمام درگذشت عباس کیارستمی همچنان موج های جدیدی را ایجاد میکند و وجهه مقبول وزیر بهداشت را در معرض خطر قرار داده است. جدا از پاسخ های دنباله دار پسر کیارستمی و وزارت بهداشت که به نظر می رسد هر روز تندتر می شود، آخرین اتفاق عجیب در روز جمعه رخ داد. عده ای از هنرمندان و هنردوستان جلوی بیمارستان جم (که عمل های اولیه کیارستمی در آن انجام شده بود) تجمع سکوت برگزار کردند. اتفاقی که بدون هیچ حاشیه ای رخ داد و هنرمندان تنها با چند پلاکارد خواستار رسیدگی و توجه بیشتر پزشکان در قبال مسئولیتهای خود شدند. پس از انتشار عکس های تجمع هنرمندان، ناگهان تصویری از پزشکان بیمارستان جم منتشر شد که با روپوش این بیمارستان در جلوی سر ساختمان ایستاده و پلاکاردی در دست دارد. موضوع مهم، نوشته عجیب این پلاکارد بود که روی آن نوشته شده بود: «آقای مهرجویی لطفا مواد صنعتی را با سنتی مخلوط نکنید!». تصویری که طوفانی عجیب در شبکه های اجتماعی ایجاد کرد و افکار عمومی حیرت زده به آن نگاه می کردند. ساعاتی از انتشار این عکس نگذشته بود که عکس های دیگری از همین پزشک با نوشته های دیگری منتشر شد. تقریبا شش عکس دیگر. همین موضوع سبب شد عده ای از کاربران شبکه های اجتماعی به این گمانه زنی روی بیاورند که شاید عکس توهین آمیز اولی دستکاری شده باشد. مدت زمان کوتاهی نگذشت که کاربران همیشه در صحنه شبکه های اجتماعی، نام و نام خانوادگی این پزشک و حتی محل صرف ناهار او را منتشر کردند! «دکتر حسن عباسی دهبکری»، متخصص ارتوپدی و جراحی استخوان و سهامدار بیمارستان جم. پس از آن، واکنش ها شدیدتر شد و بازیگرانی مانند بهنوش بختیاری نیز به پاسخ متقابل پرداختند. در ساعات اولیه روز گذشته اظهارنظر دوپهلوی سخنگوی وزارت بهداشت ماجرا را پیچیده تر کرد. ایرج حریرچی از «احتمال» فتوشاپی بودن این عکس ها خبر داد و اعلام کرد این موضوع نیاز به بررسی بیشتر دارد. این صحبت ها در حالی مطرح شد که قاعدتا پیدا کردن یک پزشک توسط وزارت بهداشت و اطلاع از صحت و سقم ماجرا نباید کار چندان سختی باشد. بنابراین برای پاسخ به این سوال، «هفت صبح» خودش دست به کار شد و با این پزشک به گفت و گو پرداخت. این گفت و گو را در ادامه می خوانید.

عدم پاسخگویی بیمارستان
از آن جایی که تصویر این پزشک در جلوی بیمارستان جم منتشر شده بود، ابتدا تصمیم گرفتیم با مسئولان این بیمارستان صحبت کنیم. با وجود تلاش ها و پیگیری های بی وقفه هفت صبح اما همه تلاش ها بی نتیجه ماند. مسئولان اطلاعات این بیمارستان تماس های ما را به بخش های مختلف ارجاع می دادند که آن بخش ها نیز چند پاسخ مشخص و آماده داشتند: «در جریان نیستیم، به واحد ما مربوط نمی شود، فردا تماس بگیرید.» پس از این تلاش های بی فرجام، با مطب پزشک تماس گرفتیم. منشی مطب پس از شنیدن صحبت های ما گفت: «آقای دکتر هنوز نیامدند و شما ساعت ۱۷:۳۰ تماس بگیرید اما با توجه به شلوغی مطب، فکر نمی کنم بتوانند پاسخگوی شما باشند.» پس از شنیدن این پاسخ، تصمیم گرفتیم به مطب این پزشک حضوری مراجعه کنیم.

تماس های رگباری
به مطب پزشک می رسیم. خانم منشی مسن و خوش برخورد مطب از دیدن ما به شدت جا می خورد و می گوید: «خدمتتان عرض کردم که تلفنی تماس بگیرید، فکر نمی کنم آقای دکتر صحبت کنند.» با این وجود در اتاق انتظار می نشینیم تا پزشک از راه برسد. یک مطب شیک که در آن مجلاتی مانند «مهرنامه، تجربه، بخارا و…» به چشم می خورد که عکس روی جلد آن ها محمدرضا شجریان و همایون شجریان است. در پشت میز منشی نیز تابلویی با این مضمون نصب شده است: «پرداخت حق ویزیت الزامینیست.» هنوز مریضی به مطب نیامده است اما تلفن ها به صورت رگباری زنگ میخورد. افرادی که وقت ویزیت می خواهند و افرادی که شماره مطب این پزشک را در شبکه های اجتماعی پیدا کرده اند و به صورت مداوم در مورد عکس منتشر شده حرف می زنند. در برخی تماس ها کار به شدت بالا می گیرد و منشی در پاسخ به آنها می گوید خفه شو و تلفن را قطع می کند! مریض ها یک به یک می آیند و مطب شلوغ م یشود. چند مریض عراقی نیز در مطب حضور دارد و خانم منشی به یکی از مراجعه کنندگان می گوید تا آخر هفته چندین مراجعه کننده عراقی دیگر نیز وقت گرفته اند. یکی از مسئولان حراست بیمارستان جم نیز وارد مطب می شود و در کنار من می نشیند. ساعت حوالی ۱۷:۱۵ دقیقه است که تلفن او زنگ می خورد. گوشم را تیز می کنم. او به فرد پشت خط می گوید: «دکتر هنوز نیامده اما زنگ ها و فحش ها شروع شده است.» چند دقیقه بعد، پزشک از راه می رسد و منشی به داخل اتاق می رود. در ابتدا مسئول بیمارستان جم به اتاق دکتر می رود و چند دقیقه ای با یکدیگر صحبت می کنند. پس از آن به من اجازه گفت و گو با پزشک داده می شود. پزشکی در ظاهر خوش رو و خوش برخورد که کتابی از کیارستمی نیز بر روی میز خود قرار داده است. بعد از احوال پرسی های معمول، به سرعت صحبت خود را آغاز می کند.

جواب ناسزا، ناسزا است

* آیا پلاکاردهای منتشر شده واقعی است و شما آن ها را تایید می کنید؟
قبل از همه چیز باید بگویم بنده از سال های دور ارادت ویژه ای به جامعه هنری داشته ام و افتخار می کنم که بسیاری از آنها را می شناسم و مورد عمل جراحی قرار داده ام. یکی از این افراد خود آقای کیارستمی بود. رابطه ما به حدی نزدیک بود که بسیاری از آثارش را خودش برای من آورده است، مانند این کتابی که روی میز است.

* تصویری از شجریان و شما نیز منتشر شده است. آیا شما آن را به اشتراک گذاشته اید؟
نمیدانم چه کسی این عکس را منتشر کرده و من نمیخواستم از شهرت استاد استفاده شود.

* آیا شما کیارستمی را نیز عمل کرده بودید؟
پیش از مشکلات اخیر ایشان، من او را قبلا چند بار در بیمارستان و همین مطب ویزیت کرده بودم و در مورد مسائل زانوی او ملاقات هایی را داشتیم. در چند ماه گذشته نیز با وجود آنکه او بیمار من نبود اما من نیز به شدت نگران حال کیارستمی بودم.

* بالاخره نگفتید آیا این تصاویری که منتشر شده واقعی است؟
بنده به جرات می گویم در حادثه از دست دادن آقای کیارستمی بنده بسیار بیشتر از آقای مهرجویی عزادار و سوگوار بودم. من نیز خودم در مجلس ترحیمی که آقای مهرجویی آن صحبت ها را انجام داد، حضور داشتم. او توهین کاملی به جامعه پزشکان صورت داد. من خودم سوگوار از دست دادن آقای کیارستمی بودم آن وقت آقای مهرجویی در آن جمع ما را عده ای جراح احمق، بی عرضه و… توصیف کردند.

* البته آقای مهرجویی بعدا صحبت های خود را تعدیل کردند و گفتند منظورشان همه جامعه پزشکی نبوده است.
در هر صورت در آن جمع خیلی واضح در مورد همه پزشکان صحبت کردند و این صحبت ها از نظر روحی بر روی من بسیار تاثیر گذاشت. از زمانی که آقای کیارستمی درگذشت، من حال و روز درستی نداشتم و بسیار ناراحت بودم. صحبت های آقای مهرجویی نیز حال من را خراب تر کرد. بعدا دیدم جلوی بیمارستان ما کمپین راه انداختند و عده ای را جمع کردند.

* نفس آن کمپین که اشکالی نداشت. یک کمپین سکوت و آرام.
خب ما هم سکوت کردیم و چیزی نگفتیم! آن ها بنر آورده بودند و یک نمایشی راه انداختند. من نیز در پاسخ آن ها بنری را آوردم. این کمپین و حمله تنها از جانب آقای مهرجویی بود.

* پس آن پلاکارد واقعی بود؟
من ناسزایی شنیده بودم و پاسخ آن را نیز با ناسزا دادم! بنده بنرهای مختلفی را بلند کردم که همه آن ها را یادم نیست ولی آن بنری که از همه بدتر است و در مورد آن مواد صنعتی و سنتی نوشته ام، کاملا واقعی است.

*ناسزا را باید با ناسزا جواب داد؟
در آن حالی که آقای مهرجویی بود و عصبانیتی که من داشتم این پاسخ طبیعی بود.

*نباید به عنوان پزشک با احترام بیشتری صحبت می کردید؟
وقتی آقای مهرجویی به عنوان فردی هنرمند و پیشکسوت چنین صحبت هایی را انجام داد، احساس کردم تحت تاثیر چیزهای خارجی است. ناسزایی شنیدم و ناسزایی پاسخ دادم.

نظرات کاربران

 1. ظاهر وباطن قضیه کاملا معلومه! سهامدار بیمارستان! انتظار دارید بیاد از بیمارستان و کادر آن بد بگه! ضمنا آقای سهامدار لطف کن بیخودوبی جهت جامعه پزشکان را درگیر ماجرا نکن که از آب گل آلود ماهی بگیری! تو برو حق سهمتو بردار!

 2. آقای دکتر من به جامعه پزشکان مخصوصا ایرانی که سبب مباهات و افتخار کشور در دنیا هستند ارادت دارم ولی این واکنش شما علامت سئوال بزرگی در ذهن من ایجاد کرده و متأسفانه پاسخهای شما اصلا قانع کننده نبود(به عنوان یک فرد فرهیخته).

 3. آقای پزشک بجای این قرتی باز هایی که به سن و سالتون هم نمی خوره بهتره بیشتر تو کارتون دقت کنید. فرق صنف شما با سایر اصناف اینکه اشتباه شما جبران ناپذیره. اگه میتونید کیارستمی رو زنده کنید و… . ۴ سال پیش یه پزشک نمایی تو اتاق زایمان یه بیمارستان خصوصی و پولی به اشتباهی کرد که نتیجش شد یه دختر بچه معلول. اون پزشک بی مسئولیت هنوزم داره تو همون بیمارستان جیبش رو پر میکنه و یه فامیل مونده و غم یه بچه معلول و نیازمند کلی هزینه و نگه داری. خجالت هم خوب چیزیه.

 4. اینا روزا همه دارن چهره و شخصیت واقعی شون رو نشون میدن.
  دکتر دمت گرم که شخصیتت رو نشون دادی و به مردم نشون دادی که توجه به حرف و نقل های تو فضای مجازی ارزشش از ادب و متانت بیشتره ، آفرین. خوشبختانه تو همه اقشار جامعه هم رخنه کرده از هنرمندان تا جامعه پزشکی و……
  شما که ادعا دارین و اینطوری هسیتن از مردم کوچه و خیابون چه توقعی میشه داشت.نتیجه ش هم میشه این که کاربران ایرانی در فضای مجازی برای توهین و فحاشی به افراد همیشه پرچم دار هستند.

 5. هزاران آفرین بر جناب آقای دکتر حسن عباسی دهبکری!جامعه ای که اونقدر وقیح شده که فکر میکنه از قشر پزشک فقط باید انتظار خدمات رسانی داشته باشه و در قبال هر حرف بی ربطی که به کل این جامعه تعمیمش میده این قشر باید روزه ی سکوت بگیرن و دم بر نیارن.چرا چنین توهم پوچ و بی اساس و غیر منصفانه ای در جامعه ی متمدن?ما فراگیر شده؟؟؟؟هنرمندان!!!!!جامعه هر جور دلشون میخواد حرف بزنن،هر طور دوست دارن رفتار کنن(کمپین در سکوت??!!!)اونوقت پزشکا بشینن و نظاره گر باشن.خوب معامله ای هست.کاملا منصفانه.پزشک معالج یک نفر بوده.چه طور در کمال بی انصافی یک صنف رو به چالش میکشن؟؟؟؟

 6. من بیشتر از همه از کار مسئولین برنامه 7 صبح تشکر میکنم که این یک کار خوب و مردم پسند را جهت افشای حقیقت انجام داد ، که هر مسئول یا مقامی که چه از نظر اقتصادی و اجتماعی و بهداشت و حتی سیاسی تخلف یا کم کاری انجام دهد بدین گونه نزد مردم و ملت و خداوند رسوا شود، دست مریزاد 7 صبح.

 7. خانم وطن خواه، به گمانم شما عضوی از این جامعه باشید چون صحبت‌هایتان بسیار طلبکارانه و جانب دارانه است. البته من حامی واکنش اقای مهرجویی نیستم، ولی لحن شما هم به هیچ عنوان قابل توجیه نیست. همیشه سعی کنید از دید سایرین هم به موضوعات نگاه کنید، شاید در آینده کمی هم به سایرین حق بدهید. ?

 8. با اینکه پزشک نیستم ولی وقتی به وجدانم مراجعه میکنم جواب مهر جویی همین بوده،چنانچه احمال پزشکی شده راهش پیگیری وشکایت به دادسرای پز شکان بوده نه توهین،جواب های هوی است

 9. دم دکتر گرم فعلا مملکت افتاده دست هنرمندها که هم پول پارو میکنن هم هر روز تو تلویزیون واسه هم در نوشابه باز میکنند هم سر مردم منت میزارن هم از همه طلب کارن وقتی هم میمیرن باز مردنشونم میشه یه داستان و افسانه هر چند وقت یه دفعه یه گندی بالا میارند هر ازچندی سر از از شبکه های بیگانه در میارن حالا آقایون چند تا فیلم ساختن پول خوبی ام در آوردن فکر میکنند چه خبره ولی یه جراح و پزشک ممکنه در روز جون چند نفر رو نجات بده که اصلا با پول قابل ارزش گذاری نیست یه جایی هم ممکنه اشتباه کنه اونم نه از روی عمد فقط پزشکهای ما مظلوم مند و رسانه در اختیار ندارد اونوقت اصحاب فرهنگ مثل آقای مهرجویی در قاب یک آدم بی فرهنگ ظاهر میشه و هر چی لیاقت خودشه میگه یک عده نادان هم از اون طرفداری میکنن این آقا که خودش پاش لب گوره با همت همین پزشکها هستند که هنوز نفس میکشن. آقای مهر جویی نمک نشناسی هم حدی داره بابا شعور داشته باشو در رسانه ‌ ملی از پزشک معالج مرحوم کیارستمی عذر خواهی کن.

 10. اقای مهرجویی باید بدونه هنر ادب داشتنه و احترام به دیگرانه و اینکه باید قدر ادما رو تا تو دنیا هستن دونست حالا اقای کیا رستمی دار فانی رو وداع گفت برای احترام ایشون هم بود باید رعایت ادب میکرد و به نظرم پزشک معالج خیلی محترمانه جوابشو داد حقش بیشتر بود

 11. یکی نیست به این مثلا دکتر بگه بجای اینکه خودتو قاطی این پلاکارد گرفتنای مسخره کنی برو به چندتامریض بدبخت بِرِس. اگه هم توهینی شده باشه ،بزارید تا مسئولین مربوطه رسیدگی کنن

  حرف آقای مهرجویی اگه اشتباه هم باشه مثل اشتباه غیر قابل بازگشت امثال شما پزشک نماها نیست . بی جنبه نباش

 12. یکی نیست بگه اصلا به ما و شما چه ربطی داره،خدارحمت کنه آقای کیارستمی رو 76سال عمرشون بود،اگر هم قصور پزشکی در مورد ایشون شده باشه خانواده ای دارن که مطمن باشید از من و شما بیشتر نفوذ دارن،میرن شکایت میکنن و پیگیری میکنن،شما به فکر خودتون باشید

 13. بنده شخصا به مطاب این دکتر رفتم چند ماه پیش و اصلا اون موردی که گفتین پرداخت ویزیت الزامی نیست نبود.احتمالا بعد این جریان و جهت حفظ ظاهر و حقه بازی بوده.مورد بعد اینکه ایشون شهامدار بیمارستان هستن و ب نحوی مشکلاتی که بیمارستان درگیرش بوده رو باعث ضرر مالی خوذشون دونسته و دست به هر کاری زده تا هزینه ای از دست ندن.متاسفانه طی سالهای اخیر قشر وسیعی از پزشکان پول رو مبنای خدمات قرار میدن و اگر مانند کشورهای پیشرفته که این موارد رو داشتن قبلا و الان کاری کردن که بصورت مستقیم این هزینه و پرداخت نباشه بین بیمار و پزشک و غیر مستقیم هست و با نظارت و مدارک مستدل قعطا مشکلات کمتر میشه الان حالت بده بستان بد کرده قضیه رو .بنده شخصا طی این سالهای اخیر متاسفانه مواردی دیدم که قسم بقراط پزشکان کشک و دوغ شده.برای هزار تومان حاضرن ادم بکشن برات قشر وسیعی از پزشکان و فقط شدن دلالان مرگ و کاسبان بیماری .دندانپزشکانی که پوست میکنن و پزشکانی که اصلا بیمار و سلامتی و وضع اقتصادی و وجدان و اخلاق و انسانیت براشون پشیزی معنی نداره.متاسفم برای این عده به اصطلاح پول پرست و خائن

دیدگاهتان را بنویسید