غذاهای مفید برای خواب بهتر

سلامت و زندگی
غذاهای مفید برای خواب بهتر
کارشناسان سلامت و تغذیه در یک مطالعه جدید بار دیگر تاکید کردند که غذای مصرفی در طول روز بر خواب شبانه تاثیر چشمگیر دارد.

غذاهای مفید برای خواب

به گزارش ایسنا، محققان اظهار داشتند: غذایی که افراد در طول روز مصرف می‌کنند بر الگوی خواب شبانه آنان تاثیر می‌گذارد و به همین دلیل لازم است برای برخورداری از خواب بهتر در انتخاب نوع مواد غذایی که در طول روز مصرف می‌کنیم، دقت کافی داشته باشیم.

محققان انگلیسی با تاکید بر اینکه نوع غذای مصرفی می‌تواند بر خواب تاثیر داشته باشد، بیان کردند: در بررسی که به تازگی انجام گرفته مشخص شد از میان ۲۰۵۸ فرد شرکت‌کننده بیش از ۶۵ درصد حداقل سه روز در هفته هنگام برخاستن از خواب احساس خستگی دارند.

در این مطالعه آمده‌ است: گیاهخواری بیشترین تاثیر را بر کیفیت خواب دارد. افراد گیاهخوار به طور میانگین چهار روز در هفته با احساس خستگی از خواب بیدار می‌شوند.

به گفته محققان برخی از مواد غذایی در بهبود کیفیت خواب شبانه موثر هستند. یکی از این مواد غذایی پنیر به ویژه پنیر موزارلاست که منبع غنی از تریپتوفان به حساب می آید و در تولید سروتونین و هورمون ملاتونین نقش حیاتی دارد. همچنین کربوهیدرات‌ها باعث می‌شوند میزان تریپتوفان بیشتری در دسترس مغز قرار گیرد.

جو دوسر نیز به دلیل دارا بودن ویتامین‌ها و مواد معدنی که خاصیت آرام‌سازی دارند، می تواند کیفیت خواب را بهبود دهد. این ماده غذایی منبع طبیعی ملاتونین به حساب می‌آید که تنظیم کننده خواب است.

ماهی آزاد یا سالمون نیز منبع مواد مغذی است که بر هورمون تنظیم کننده خواب سروتونین تاثیر مثبت دارد. این خوراکی منبع غنی از امگا ۳، منیزیم، ویتامین B۶ و تریپتوفان محسوب می شود که در ترشح سروتونین موثر است.
به گزارش شبکه خبری ان‌دی تی‌وی، شیر نیز منبع خوب دیگری از ملاتونین و تریپتوفان به حساب می‌آید.

بازدید اپلیکیشن 45 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

ویروس کرونا از طریق هوا منتقل می‌شود؟ ویروس کرونا از طریق هوا منتقل می‌شود؟
سلامت و زندگی
مهر نوشت: رئیس مرکز تحقیقات سل بالینی و اپیدمیولوژی بیمارستان مسیح دانشوری، در مورد انتقال ویروس کرونا از طریق هوا، توضیحاتی ارائه داد. پیام طبرسی، در پاسخ به این سوال که آیا ویروس کرونا از طریق هوا منتقل می‌شود، گفت: هنوز پاسخ قطعی درباره انتقال بیماری کوید ۱۹ از طریق…...
مشاوره رایگان تلفنی علیه کرونا مشاوره رایگان تلفنی علیه کرونا
سلامت و زندگی
سامانه مشاوره تلفنی رایگان «۴۵٢٩٨» به همت جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در راستای حفظ سلامت روان افراد جامعه در برابر بیماری کرونا در دو سطح برای کودکان و بزرگسالان راه اندازی شد. به گزارش مشرق، فرج حسینیان، معاون پژوهشی،جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به استرس…...
برنامه چین برای مهار کرونا برنامه چین برای مهار کرونا
سلامت و زندگی
بخش مهم گزارش روزنامه اعتماد درباره راهکار نتیجه بخش دولت چین درباره مهار ویروس کرونا را از قول سایت خبرآنلاین برایتان نقل می‌کنیم: به دستور دولت مرکزی، استان هوبی از اواسط ژانویه تحت قرنطینه شدید قرار گرفت. شدیدترین تدابیر در چهار شهر بزرگ استان هوبی، یعنی مرکز بحران، اعمال شده…...

پاسخ دهید