غذاهای محبوب ایرانی برای گردشگران خارجی

فرهنگی
غذاهای محبوب ایرانی برای گردشگران خارجی

«کباب»، «کشک بادمجان» و «میرزاقاسمی» از جمله خوراک‌های محبوب باب میل خارجی‌ها در ایران هستند.

مینا رضایی – پژوهشگر حوزه خوراک گیلان – درگفتگو با خبرگزاری ایسنا محبوب‌ترین خوراک این نقطه را در بین گردشگران خارجی، «میرزاقاسمی» معرفی می‌کند و می‌گوید:‌ «بسیاری از گردشگران خارجی شیفته مزه بادمجان کبابی و سیر می‌شوند.»

او ادامه می‌دهد: «ما نمی‌توانیم کباب را کنار بگذاریم زیرا این غذا در همه جای دنیا با اسم «کباب» شناخته شده است اما مشکل اینجاست که ما داریم روی کباب زیاد تمرکز می‌کنیم زیرا غذای ساده‌ای است و عطر و بو هم دارد. مشکل گردشگری خوراک این است که در منوها، تست غذاهای محلی وجود ندارد. برای مثال وقتی می‌خواهیم در یزد «آش شولی» بخوریم نمی‌توانیم ابتدا مزه آن را تست کنیم و حتما باید یک ظرف آش بخریم. به عقیده من، ما در طراحی منو و پذیرایی‌هایمان ضعیف عمل کرده‌ایم.»

در بحث سوغات هم زعفران و پسته نسبت به سوغات‌های دیگر برای گردشگران خارجی شناخته‌شده است در حالی که تنوع سوغات در شهرهای ایران بسیار بالاست.

مرضیه قادری – مسئول یکی از بومگردی‌ها در کویر مصر – هم کشک بادمجان را یکی از محبوب‌ترین غذاهای گردشگران خارجی می‌داند که برخی از آنان دوست دارند دستور پخت آن را داشته باشند یا در تهیه‌اش مشارکت کنند. او معتقد است گردشگران خارجی کمی با خوراک‌های ایرانی آشنا هستند و برخی هم فقط کشک بادمجان را می‌شناسند و معمولا این غذا را سفارش می‌دهند: «معمولا ما به آنها پیشنهاد غذا می‌دهیم که از کشک بادمجان استقبال می‌کنند. البته کال‌جوش، یتیمچه و قوروتی هم از جمله غذاهای سنتی منطقه هستند که به گردشگران خارجی پیشنهاد می‌دهیم. خورش قورمه‌سبزی و کباب بعد از کشک بادمجان محبوب گردشگران خارجی هستند.»

اما ایتالیایی‌هایی که خودشان به عنوان ملتی غذاباز شناخته می‌شوند در سفر به ایران به چه غذایی علاقه نشان می‌دهند؟

ماریا کریمی – راهنمای تور ایتالیایی‌زبان – با توجه به تجربه‌ای که در این زمینه دارد، می‌گوید: «گردشگران ایتالیایی به جز کباب‌ها، عاشق کشک بادمجان می‌شوند و معمولا از ایران کشک می‌خرند و با خودشان می‌برند تا بتوانند این غذا را در ایتالیا هم درست کنند. چند باری هم پیش آمده که دستور پخت غذاهای ایرانی را گرفته‌اند. ایتالیایی‌ها معمولا غذاهای ایرانی را دوست دارند اما نه همه‌ی غذاها را.»

بازدید اپلیکیشن 54 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

موسیقی سنتی‌ ‌رکورد‌دار بیننده در کنسرت‌های آنلاین موسیقی سنتی‌ ‌رکورد‌دار بیننده در کنسرت‌های آنلاین
کاربران ویژه - فرهنگی
روزنامه هفت صبح، بهنام مظاهری | وقتی از موسیقی مردم‌پسند صحبت می‌کنیم خیلی‌ها شاید ذهنشان به سمت خواننده‌ها و گروه‌های پاپ نوپا برود اما حداقل در این ماه‌های کرونایی، برگزاری کنسرت‌های آنلاین ثابت کرد که موسیقی سنتی ایران و چهره‌های آشنایش همچنان بیشترین طرفداران را در بین ایرانی‌ها دارد. بحث…...
یادداشت|‌ اکران آنلاین هدیه کرونا برای سینما یادداشت|‌ اکران آنلاین هدیه کرونا برای سینما
فرهنگی
امیرحسین جماعت | بحران اپیدمی ویروس کرونا در ایران در کنار ایجاد مشکلات زیادی که برای بازار و کسب و کارهای اقتصادی ایجاد کرده، صنعت سینما را هم تحت تأثیر شدید خود قرار داده است. از اوایل اسفندماه سال گذشته با تعطیلی سالن‌های سینما در کشور و اکران ناتمام فیلم‌های…...
ادامه ساخت فصل دوم «عصر جدید»‌ ادامه ساخت فصل دوم «عصر جدید»‌
فرهنگی
مدتی پیش به دلیل شیوع بیماری کرونا تولید و پخش فصل دوم برنامه «عصر جدید» نیمه کاره متوقف شد و به بعد از پیک شیوع این بیماری موکول شد. به نوشته فارس، طی تصمیم گیری های انجام شده، بناست ادامه ساخت فصل دوم از امروز -یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه- آغاز…...

پاسخ دهید