دانلود اپلیکیشن هفت صبح

علت گرمای طاقت فرسای این روزها چیست؟

اجتماعی
علت گرمای طاقت فرسای این روزها چیست؟

گرمای هوا از خاورمیانه تا کانادا در این تابستان بیداد می کند. خبرهایی از مرگ شهروندان کانادایی بر اثر گرما منتشر می شود که باور نکردنی است و به نظر می رسد که آینده برای ما ساکنان زمین سخت تر باشد.

به نوشته خبرآنلاین متخصصان هواشناسی علت این گرمای جهنمی را پدیده‌ای را به اسم «گنبد حرارتی» می‌دانند، البته که بدون تاثیر فعالیت‌های انسانی و تغییراقلیم، شدت گرما هم تا این حد نبود.
چند نکته در مورد این گرمای طاقت فرسا را با هم مرور کنیم:

شماره یک: کانادا؛ رکورد ۴۹.۶درجه‌ای و مرگ صدها نفر: کانادا یکی از کشورهایی است که به شدت اسیر گنبد حرارتی شده است، به طوری که در ۲۹ ژوئن دمای شهرستان لیتون در ۲۰۰کیلومتری ونکوور به ۴۹،۶درجه سلسیوس رسید و منچر به تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها و حتی مراکز واکسیناسیون در استان «بریتیش کلمبیا» شد.

دمای ۴۹.۶ درجه گرمترین دمایی است که تاکنون در کشور کانادا به ثبت دماسنج‌ها رسیده است، رکورد قبلی گرمترین دمای کانادا ۴۵درجه و مربوط به سال ۱۹۳۷ میلادی است. یک روز پس رکوردشکنی هفته گذشته دما در شهرستان لیتون، این منطقه با آتش‌سوزی شدیدی درگیر شد، تا حدی که دو نفر کشته شدند و جمعیت زیادی از آن منطقه تخلیه شدند. این گرمای عجیب و غریب در کانادا عامل مستقیم مرگ صدها نفر هم بوده است.

شماره دو: گرمای آمریکا و بازنویسی رکورهای هواشناسی در دنیا: کمی دورتر از کانادا و مرز جنوبی این کشور با ایالت اورگن ایالات متحده آمریکا، در شهر پورتلند دمای هوا به ۴۶.۶ درجه رسید و رکورد قبلی دمای این منطقه که ۴۱.۶ درجه و مربوط به سال ۱۹۶۵ میلادی بود شکسته شد.

اما این احتمال وجود دارد که گرمای شدیدتری در راه ایالات متحده آمریکاست، گرمایی که شاید تاکنون در تاریخ (از زمان ثبت اطلاعات هواشناسی) مشاهده نشده است.
پیشبینی‌های هواشناسی نشان می‌دهند که یکشنبه و دوشنبه همین هفته دمای هوای دره مرگ در کالیفرنیا به ۵۳.۹ درجه می‌رسد، گرمترین دمای ثبت شده زمین که از نظر علمی معتبر است، ۵۴ درجه و مربوط به همین دره مرگ ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۳ میلادی است.

شماره سه:‌اروپا؛ موج‌های گرمایی به اینجا هم رسیده‌اند: شرایط در اروپا بهتر از دیگر مناطق در نیم کره شمالی است و هنوز این قاره با موج‌های گرمایی مرگباری روبرو نشده است، اگرچه دما در کشورهای مختلفی مثل فرانسه و انگلیس چند درجه بیشتر از میانگین بود.

برای دمای هوا در دریای اژه یونان در یک هفته گذشته به ۲۸ درجه رسید، این عدد چهار درجه بیشتر از دمای دریای اژه در این زمان از سال است، گفته می‌شود علت این موضوع حضور یک موج گرمایی نسبتا قوی در کشور یونان است.

شماره چهار:‌خاورمیانه و دماهای ۵۰درجه:‌برخلاف اروپا شدت گرما در خاورمیانه زیاد است؛ در هفته‌های گذشته میزان دمای هوا در ده‌ها کشور در خاورمیانه یا با رکوردهای قبلی برابر شدند یا حتی رکوردها را شکستند شدند. به طوری که دمای هوا در چندین کشور منطقه از جمله ایران به بالای ۵۰درجه رسید.
حتی در روز ۲۲ ژوئن دمای هوا در شهری در کویت به ۵۳.۲ درجه شد، هواشناسی استان خوزستان پیشبینی کرده است که در روزهای اخیر دما در برخی مناطق استان خوزستان به بالای ۵۰ درجه برسد.
مکس هررا، تاریخ‌دان اقلیمی، درباره این موج گرمایی در توییتر خود نوشته بود: «خاورمیانه و مرکز آسیا با خشن‌ترین موج‌ گرمایی تاریخ برای این وقت از سال روبه‌رو شده‌اند.»

شماره پنج: آینده ترسناکی در راه است: درباره علت گرمای هوای چند ماه اخیر خاورمیانه هنوز گزارش علمی منتشر نشده است، اما محققان معتقدند که شدت گنبد حرارتی که در این منطقه تشکیل شده به حدی نبوده است که به تنهایی منجر به شکسته شدن رکوردهای دمایی شود و این موضوع احتمالا دلیل دیگری هم دارد.

متهم شماره یک این اتفاق پدیده تغییراقلیم یا گرمایش جهانی بخاطر انتشار گازهای گلخانه‌ای توسط انسان است؛ گرمایش زمین باعث شده اتفاقاتی که زمانی به عنوان نوسانات معمولی شناخته می‌شدند باعث رکورد شکنی شوند.

بازدید اپلیکیشن 40 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید