دانلود اپلیکیشن هفت صبح

علت مخالفت مردم و فعالان اقتصادی با طرح محدودسازی اینترنت

اجتماعی
علت مخالفت مردم و فعالان اقتصادی با طرح محدودسازی اینترنت

عده‌ای از نمایندگان درخواست کرده‌اند که مجلس به آنها اجازه دهد تا طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» را در قالب اصل ۸۵ در کمیسیون بررسی کنند. قرار است درباره این درخواست فردا در صحن علنی مجلس تصمیم‌گیری شود.

براساس اصل ۸۵، مجلس در موارد ضروری می‌تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را به کمیسیون‌های داخلی تفویض کند. در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می‌کند به‌صورت آزمایشی اجرا می‌شوند. به نظر می‌رسد مجلسی‌ها از اعتراض و واکنش کاربران و کارشناسان نسبت به این طرح اطلاع دارند و به دنبال تصویب این طرح از طریق اصل ۸۵ هستند.

تجارت‌نیوز می‌نویسد: در واقع با واگذری این موضوع به کمیسیون فرهنگی مجلس ۵۰ نفر برای موضوعی تصمیم‌گیری کنند که زندگی چند میلیون نفر از جمعیت کشور به آن وابسته است و هر اتفاقی در این حوزه بخش زیادی از کسب‌وکارها را متاثر می‌کند.

به‌همین خاطر موج اعتراض به تصویب این طرح در فضای مجازی به راه افتاده که از ۱۵ تیر با با هشتگ رسمی #صیانت_از_حقوق_کاربران آغاز شده است.در نامه‌ای از رئیس مجلس خواسته شده تا این طرح مجددا بررسی شود. چون در غیر اینصورت کسب‌وکارهای کوچک اینترنتی آسیب جدی می‌بینند. براساس این طرح حتی وب‌سایت‌هایی مثل دیجی کالا، فروشگاه‌های اینترنتی و آپارات که جزو خدمات پایه کاربردی هستند نیز دچار محدودیت می‌شوند.

در نامه ارسالی به رئیس مجلس که تاکنون توسط ۴۰۰ هزار و ۷۰۰ نفر امضا شده آمده: اجرای این مصوبه منجر به ایجاد اختلال جدی در پهنای باند بسیاری از پلتفرم‌های کاربردی کشور نظیر اینستاگرام و واتساپ می‌شود. همچنین تمام اپلیکشن‌هایی خارجی باید طبق قوانینی که مجلس تصویب می‌کند عمل کنند وگرنه فیلتر می‌شود.

عادل طالبی، عضو هیئت مدیره انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی درباره شرایط ابزارهای ارتباطی برای پذیرفتن قوانین ایران می‌گوید: «این موضوع یک‌بار تجربه شده و وقتی وایبر کند شد همه به سمت تلگرام کوچ کردند. در این طرح از تمام ابزار ارتباطی می‌خواهند نمایندگی بگیرند که چنین اتفاقی در ایران رخ نمی‌‍دهد. ممکن است عده‌ای بگویند پس چگونه تا ترکیه رفتند و این طرح را امضا کردند؟ باید بگویم که ترکیه مانند ایران تحریم نیست.»

در حال حاضر اینستاگرام به یکی از کارآمدترین ابزار برای کسب درآمد تبدیل شده. نتیجه فیلتر کردن اینستاگرام تا حدی است که حتی سخنگوی دولت نیز نسبت به بیکاری یک میلیون نفر هشدار داده است. طالبی درباره افرادی که با این محدود شدن اینترنت بیکار می‌شوند می‌گوید: «اینگونه است که می‌گویند اشتغال زایی مستقیم و اشتغال‌زایی غیر مستقیم. کسب‌وکارهایی که به طور مستقیم در اینستاگرام فعالیت دارند حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار است. به علاوه اینکه کسب‌وکاری وجود دارد که در اینستاگرام صفحه نداشته باشد و یا روی کسب و کارش برنامه ریزی نکرده باشد؟ قطعا خیر.»

این روزها بلاگرها، صاحبان کسب‌وکار اینترنتی و اینفلوئنسرها نیز یکی از حامیان اصلی این کارزا هستند تا طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی به تصویب مجلس شورای اسلامی نرسد.

طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» ابتدا در هفت تیر به مجلس ارائه شد. اما از آنجایی که با مخالفت تعداد زیاد از نمایندگان و بخش زیادی از مردم و کاربران فضای مجازی مواجه شد، طرح پیشنهادی از مجلس خارج شد و هفته پیش دوباره به مجلس ارائه شد.

بازدید اپلیکیشن 29 , بازدید سایت 1

نظرات کاربران

پاسخ دهید