عربستان سعودی و ایران از چند ماه پیش در حال مذاکره‌اند ؟

جهان
عربستان سعودی و ایران از چند ماه پیش در حال مذاکره‌اند ؟

روزنامه فیگارو در گزارشی از تماس های محرمانه عربستان و ایران خبر داد.

به گزارش عصر ایران به نقل از رادیو فرانسه، فیگارو در گزارشی به موضوع روابط عربستان سعودی و ایران و نقشی که محمد بن سلمان در این میان بازی میکند، پرداخته و نوشته است که پس از حملات به پالایشگاههای عربستان سعودی گردانندگان این کشور احساس ضعف کردند چون دانستند که آمریکا برای حفظ منافع آنها با ایران جنگ نخواهد کرد.

از آن به بعد عربستان سعودی در موضع گیریش در برابر ایران تجدیدنظر کرد. در این میان پاکستان نقش مهمی در میانجیگری میان دو کشور بازی کرد.

بعلاوه به نوشته وال استریت ژورنال، عربستان سعودی پیامهایی برای بستن پیمان عدم تعرض با ایران برای گردانندگان جمهوری اسلامی فرستاده است.

به گفته یکی از ﻣﺳﺆولان بلندپایه عربستان سعودی، گفته است که عمان در این میان نقش واسطه را بازی کرده است.

فیگارو فاش کرده است که این تماسها پیش از اینها هم وجود داشته است. به نوشته این روزنامه، یکی از ﻣﺳﺆولان دولت عربستان سعودی در دوازدهم نوامبر (۲۱ آبان) گذشته با دو دیپلمات سابق ایرانی در پاریس ملاقات کرده است.

نخستین دیدار در بیست و هشتم سپتامبر (۶ مهر) در نیویورک همزمان با برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد صورت گرفته بود.

به نوشته فیگارو، این محمد بن سلمان بود که پس از حملات هوایی به پالایشگاههای عربستان سعودی مذاکرات مخفیانه‌ای را با تهران ترتیب داد.

جمهوری اسلامی که در سپتامبر برنامه‌ای برای حفظ امنیت خلیج فارس با مشارکت کشورهای این منطقه ارائه داد، هر گونه تماس با ریاض را انکار میکند.

از سوی دیگر ایران میداند که عربستان سعودی که تحت فشار بود با دشمنان خود، حوثی های یمن، که از حمایت جمهوری اسلامی برخوردارند و نیز با رقیب و همسایه خود قطر باب مذاکره را باز کرده است.

بازدید اپلیکیشن 53 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

ایران هیچ مشکلی برای تجدید روابط با عربستان سعودی ندارد ایران هیچ مشکلی برای تجدید روابط با عربستان سعودی ندارد
سیاسی
رئیس جمهور با اشاره به روابط دوستانه و برادرانه ایران و عمان، بر تلاش مسئولان دو کشور در راستای تقویت بیش از پیش مناسبات تجاری و اقتصادی تهران-مسقط و توسعه همکاری‌های فی مابین در مسیر تأمین امنیت و ثبات منطقه‌ای تأکید کرد. به گزارش ایسنا،‌ حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز…...
پیشنهاد ضد ایرانی عربستان سعودی به بشار اسد چه بود؟ پیشنهاد ضد ایرانی عربستان سعودی به بشار اسد چه بود؟
سیاسی
نماینده و عضو فراکسیون حزب الله در پارلمان لبنان فاش کرد، رئیس جمهوری سوریه پیشنهاد عربستان برای بازسازی این کشور در مقابل قطع روابطش با حزب الله و ایران را نپذیرفته است. نواف الموسوی، عضو فراکسیون "وفا به مقاومت" وابسته به حزب الله لبنان در گفتگوی تلویزیونی با شبکه المیادین…...
سخنان زشت مشاور شاه سعودی: کاری می کنیم ایرانی ها در خیابان های عربستان گدایی کنند! سخنان زشت مشاور شاه سعودی: کاری می کنیم ایرانی ها در خیابان های عربستان گدایی کنند!
سیاسی
سایت اصولگرای مشرق نیوز: در ادامه سیاست خصمانه و تنش آمیز دولت عربستان سعودی و درپی حاشیه های حضور معترضان در مقابل سفارت عربستان در تهران یک مقام سعودی سخنان اهانت آمیزی علیه ایرانیان مطرح کرد. انور عشقی، مشاور پادشاه عربستان در گفتگو با شبکه تلویزیونی "المحور" مدعی شد: ایرانی…...

پاسخ دهید