عراق، واردات کالا از ایران را محدود کرد!

اقتصادی
عراق، واردات کالا از ایران را محدود کرد!

دنیای اقتصاد نوشت: به دنبال اعمال سیاست‌های ممنوع‌کننده وارداتی از سوی عراق، دامنه فروش کالاهای ایرانی به این کشور محدود شده است.

در این راستا دولت عراق، در جدیدترین تصمیم خود واردات گروهی از محصولات را به داخل مرزهای خود متوقف کرده است. بررسی کالاهایی که واردات‌شان به عراق ممنوع شده، نشان می‌دهد که فعالان اقتصادی و صادرکنندگان ایرانی در برخی گروه‌های کالایی اعلام شده، از بازار مناسب و گسترده‌ای در این کشور برخوردارند.

از سوی دیگر بخشی از ممنوعیت‌های وارداتی عراق برای ایران تعریف شده است اما بخش بزرگ‌تری از لیست ممنوعه‌های عراق مربوط به تمامی کشورها می‌شود که البته اثرات آن بر تجارت با ایران نیز نمایان خواهد شد. از این زاویه، فعالان اقتصادی معتقدند که چنین روندی می‌تواند هدف‌گذاری دو کشور درخصوص تحقق تجارت ۲۰ میلیارد دلاری و روند رو به رشد مبادلات تجاری دوجانبه در سال‌های اخیر را تحت تاثیر قرار دهد.

در این راستا جدیدترین آمارهای گمرک ایران از تجارت خارجی فروردین ماه امسال، نشان می‌دهد صادرات ایران به عراق به لحاظ ارزشی نسبت به اسفند ۹۷ افت قابل توجهی داشته است. در اسفند ماه سال گذشته ۷۲۲ میلیون دلار صادرات به عراق صورت گرفته بود اما این رقم در فروردین امسال به ۳۸۹ میلیون دلار کاهش یافته است.

به‌طور کلی بازار عراق درسال‌های اخیر به‌عنوان بازاری مهم و استراتژیک برای بخش‌خصوصی و بخش دولتی ایران مطرح بوده و تجار ایرانی حساب ویژه‌ای روی این بازار منطقه‌ای باز کرده‌اند. در این راستا مقامات دو کشور در دیدارهای دوجانبه خود همواره بر توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری تاکید کرده‌اند اما در این میان اعمال برخی سیاست‌ها از سوی دولت عراق مانند افزایش تعرفه‌های وارداتی یا ممنوعیت‌های تجاری، هدف‌گذاری‌های تعیین‌شده میان دو کشور را با دست‌اندازهایی مواجه کرده است.

بازدید اپلیکیشن 301 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

تاثیر رمز پویا بر تعداد تراکنش‌های اینترنتی تاثیر رمز پویا بر تعداد تراکنش‌های اینترنتی
اقتصادی
مرحله دوم اجرای طرح رمز پویا مبنی بر حذف رمز دوم ثابت، همزمان با اعمال معافیت برای تراکنش‌ها با مجموع مبالغ تا سقف یک میلیون ریال بصورت روزانه، از روز ۸ تا ۲۳ بهمن‌ماه بصورت تدریجی توسط بانک‌ها و موسسات اعتباری، با نظارت و اهتمام بانک مرکزی اجرا شد. با…...
نقش کم‌رنگ دلار در جهانگردی نقش کم‌رنگ دلار در جهانگردی
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، گروه بازار | مقایسه قیمت تورهای خارجی ‌در اسفند ماه با مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد‌ هزینه‌ سفر در بیشتر مسیرهای پرطرفدار با وجود کاهش قیمت دلار تنها اندکی ارزان شده است. ‌ بررسی قیمت تورهای مسافرتی به هشت‌ مقصد خارجی پرطرفدار ایرانی‌ها نشان می‌دهد، عموما…...
همه‌چیز درباره خبر ۷۲هزار تومانی شدن یارانه همه‌چیز درباره خبر ۷۲هزار تومانی شدن یارانه
اقتصادی
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور امروز در یک نشست خبری از تغییر نحوه پرداخت یارانه در سال ۹۹ خبر داده است. این اتفاق باعث شد بعضی‌ها درباره افزایش مبلغ یارانه نقدی به ۷۲هزار تومان در سال آینده حرف بزنند غافل از اینکه اظهارت هادی قوامی در نشست خبری…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید