عجیب‌ترین شروط ضمن عقد؛ خرج دندان‌ نمی‌دهم

اجتماعی
عجیب‌ترین شروط ضمن عقد؛ خرج دندان‌ نمی‌دهم
به‌تازگی تصویری از یک عقدنامه منتشر شده که خانمی برای ازدواجش شرط گذاشته شوهرش باید به ۱۰ کودک محروم از تحصیل کمک کند تا باسواد شوند و مرد این شرط را پذیرفته است. انتشار این تصویر واکنش‌های مثبتی را در پی داشته است از این لحاظ که می‌توان شروط خیرخواهانه و سازنده‌ای را هم موقع عقد لحاظ کرد. در ادامه نگاهی می‌اندازیم به عجیب‌ترین شروط ضمن عقد !

عجیب‌ترین شروط ضمن عقد

*** بچه‌دار نشویم ***

چند وقت پیش در فضای مجازی، از شیوع شرطی مبنی بر بچه‌دار نشدن سخن به میان آمد. شرطی که به نظر می‌رسد تا حدودی با اصول خود ازدواج مغایرت جدی داشته باشد. البته به‌دنبال انتشار این خبر، کانون سردفتران ازدواج و طلاق آن را تکذیب کرد و گفت: «چنین چیزی تاکنون از سوی مردم تقاضا نشده است. »همچنین اعلام شد از نظر فقهی هم بیشتر علما آن را شرطی باطل می‌دانند.

نداشتن رابطه زناشویی عجیب‌تر از شرط بچه‌دار نشدن، تعهد برای برقرار نکردن رابطه زناشویی است که این روزها چیزهایی در خصوص آن شنیده می‌شود. مخالفان این شرط معتقدند این شرط خلاف مقتضای ذات عقد است و با طبیعت ازدواج منافات دارد و اگر برقراری روابط جنسی را جزئی از طبیعت و ذات ازدواج بدانیم، شرطی که آن را ممنوع کند، باطل است و ازدواج را هم باطل می‌کند. ضمنا بعضی در توجیه آن می‌گویند این شرط برای این گذاشته می‌شود که مرد از اموری مثل عدم تمکین و ناتوانی جنسی زن به علت بیماری نتواند سوء استفاده کند وگرنه رابطه جنسی بین زوج ها برقرار است.

*** من خرج دندان نمی‌دهم ***

همه‌مان اگر یکی دو بار هم گذرمان به دندان پزشکی افتاده باشد، خوب می‌دانیم هزینه‌های دندان پزشکی واقعا بالاست و بعضی مخارج دندان پزشکی به‌راحتی می‌توانند حقوق یک ماه آدم را به خودشان اختصاص دهند. همین موضوع باعث شده تازه‌دامادی در ازدواجش شرط عجیبی برای شانه خالی کردن از زیر بار هزینه‌های دندان پزشکی بگذارد. خبری چند وقت پیش در این باره منتشر شد که آقادامادی در شرط ضمن عقد ذکر کرده تمام هزینه‌های دندان پزشکی همسرش تا پایان عمر باید با خانواده دختر باشد!

*** سالی یک سفر خارجی ***

برخی شروط ضمنی ازدواج هم اساسا با تفاهم و درک متقابل بین زوج ها منافات دارند. مثلا شرط الزام برای یک بار سفر خارجی در سال هم از آن دسته شرط‌هایی است که بین بخش تجمل‌گرای جامعه دیده و شنیده می‌شود. به نظر می‌رسد این گونه شروط از آن دسته شروطی هستند که از نداشتن درک متقابل می‌آیند و به نوعی گروکشی شبیه هستند. یعنی یک خانم بدون در نظر گرفتن وضعیت اقتصادی همسرش اصرار دارد حتما یک بار در سال سفر خارجی برود.

*** فعلا خانه نمی‌خرم ***

واقعیتی که وجود دارد این است که با حقوق‌های معمول این روزها خیلی نمی‌شود امیدوار بود یک زوج جوان بتوانند به‌راحتی پس از ازدواج خانه‌دار شوند. همین موضوع باعث شده یکی از ملاک‌های مالی خانواده‌ها وضعیت مسکن خواستگار مد نظر باشد. جای شگفتی است که همین موضوع باعث شده بعضی آقایان شرط ضمن عقد ی قرار دهند که تا چند سال اولِ ازدواج اقدام به تهیه مسکن نخواهند کرد!

بازدید اپلیکیشن 117 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

مروری بر عجیب‌ترین پرونده‌های کودک‌ربایی در ایران مروری بر عجیب‌ترین پرونده‌های کودک‌ربایی در ایران
اجتماعی
آزادی باران شیخی، دخترک ۸ ساله که در اراک دزدیده شده بود، پایان خوش ماجرایی کشدار و بدیُمن بود که در نهایت با آزادی این دختر، خاتمه یافت. دخترک که نزدیک به یک ماه در چنگال آدم دزدها بود، از این سر ایران به آن سر کشور به زور برده…...
عجیب‌ترین کارهای قانونی دنیا؛ از فروش کلیه در ایران تا ازدواج با سگ در هند عجیب‌ترین کارهای قانونی دنیا؛ از فروش کلیه در ایران تا ازدواج با سگ در هند
جهان
۱-راندن تانک در انگلستان از نظر قانونی در انگلستان هیچ منعی برای راندن تانک توسط شهروندان وجود ندارد. شاید شنیده باشید که در برخی نقاط آمریکا برای سرگرم شدن گردشگران به آنها اجازه‌ی راندن خودروهای زرهی را می‌دهند اما بازهم کسی اجازه‌ی رانندگی در ملاعام با تانک را در آمریکا…...
عجیب‌ترین زنان مشهور در جهان عجیب‌ترین زنان مشهور در جهان
دیدنی‌ها
اکثر انسان‌ها دارای زندگی‌های معمولی هستند و به همین روال نیز به زندگی شان ادامه می‌دهند. اما برخی از افراد هستند که با خصوصیت خارق العاده‌ای که دارند، توانستند نامشان را در میان مشهورترین افراد جهان ثبت کنند. در این مطلب ما زنانی را به شما معرفی می‌کنیم که با…...

پاسخ دهید