ظریف:وقت تغییر مسیر فرا رسیده است

سیاسی
ظریف:وقت تغییر مسیر فرا رسیده است

وزیر امور خارجه کشورمان در هفتادوپنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکید کرد که وقت تغییر مسیر فرا رسیده است تا از هدر رفتن خون و سرمایه مردم آمریکا و رنج بیشتر جهان جلوگیری شود.

به گزارش خبرآنلاین، متن سخنرانی محمدجواد ظریف به شرح زیر است:

آقای رئیس،

هفتاد و پنج سال پیش، سازمان ملل متحد تاسیس شد تا صلح و امنیت بین المللی را پس از دو جنگ دهشتناک احیا کند. اما تا چه میزان موفق بوده ایم؟

بر اساس پژوهشی جدید، در نتیجه «جنگ‌های همیشگی» آمریکا از سال ۲۰۰۱ میلادی—«سال ملل متحد برای—سی و هفت میلیون نفر آواره شده‌اند.

هشت جنگ مرگ بار که آمریکا از سال ۲۰۰۱ ذیل عنوان جنگ علیه ترور به راه انداخته یا به آن پیوسته است، به از دست رفتن جان صدها هزار نفر از مردمان بیگناه، جوامع و خانواده‌های بی‌شمارِ نابود شده، دولت‌های متعددِ فرومانده و در حال فروپاشی و افراطی گری بی سابقه انجامیده است.

از این رو، امروز ما باید از خود بپرسیم:

آیا امروز جهان ما ایمن‌تر—یا ناامن‌تر— از سال ۱۹۴۵شده است.

چگونه می‌توانیم با یکجانبه‌گرایی و عناد با حقوق بین‌الملل از سوی قلدری که تنها یاد گرفته تهدید به زور نماید و با تکبر سخن بگوید، مقابله نماییم.

چگونه می‌توانیم رژیمی را متوقف کنیم که بیش از ۲۲۰ سال از تاریخ ۲۴۴ ساله‌اش را در جنگ بوده‌است: از جنگ‌های علیه بومیان آمریکا تا جنگ علیه بخشی از مردم خود که آنها را به بردگی کشانده بود—که هنوز هم در نهایت وحشی‌گری ادامه دارد، تا ۳۹ درگیری نظامی و همچنین نزدیک به ۱۲۰ جنگ اقتصادی—که برای مقبولیت بخشی آن را به دروغ “تحریم” می‌نامد—از ۱۹۴٫ علیه هر کس که تسلیم هوی و هوس آمریکا نشده است.

جالب است که ایالات متحده در اکثر این “جنگ‌های همیشگی” شکست خورده است.

در واقع، هیچکس در جنگ پیروز نمی‌شود.

وقت تغییر مسیر فرا رسیده است تا از هدر رفتن خون و سرمایه مردم آمریکا و رنج بیشتر جهان جلوگیری شود.

دوستان عزیز،

تن دادن دیگران به خواسته‌های آمریکا به مثابه اکسیژنی است که ایالات متحده برای تداوم قلدری‌هایش بدان نیازمند است. تلاش برای جلب رضایت آمریکا از طریق پذیرش قانون شکنی آن کشور علیه دیگران—به امید در امان ماندن از خشم آمریکا—صرفا اشتهای این کشور را تشدید می‌کند.

دوستان من، این روش کار نمی کند.

ملل متحد ما در ۷۵ سالگی باید بار دیگر خود را متعهد به ایستادگی– یک‌پارچه– در برابر جنگ و یکجانبه‌گرایی نماید.

بازدید اپلیکیشن 68 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

موضع عجیب رسانه‌های اصولگرا به شکست ترامپ موضع عجیب رسانه‌های اصولگرا به شکست ترامپ
کاربران ویژه - سیاسی
روزنامه هفت صبح، ساعد برقی | آقا توکل کنید به خدا ! جدی می‌گویم. ماشاالله که همه متدین و معتقد هستید،‌این همه علاقه‌تان به مهندسی کردن همه چیز و همه کس از کجا آمده؟ نمی‌دانم دیروز تلویزیون را دیدید یا نه.محسن هاشمی روی آنتن زنده ابراز خوشحالی کرد از تحقیر…...
نخستین دستور کرونایی جو بایدن چیست؟ نخستین دستور کرونایی جو بایدن چیست؟
سیاسی
جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا قرار است در نخستین گام مقابله با شیوع ویروس کرونا که به گفته کارشناسان، اولین اولویت کاری وی در کاخ سفید خواهد بود، از تمامی مسئولان ایالتی در سراسر آمریکا خواهد خواست تا دستور العمل استفاده اجباری از ماسک را درایالت‌های خود به اجرا…...
لحظه مبادله جاسوس اسراییل با سه ایرانی در مهرآباد لحظه مبادله جاسوس اسراییل با سه ایرانی در مهرآباد
سیاسی
یک فعال اقتصادی و دو شهروند ایرانی که به اتهامات واهی، در خارج از کشور بازداشت شده بودند، با یک جاسوس دو تابعیتی که برای رژیم صهیونیستی فعالیت می‌کرد، تبادل و آزاد شدند. کایلی مور گیلبرت" شهروند استرالیایی انگلیسی به اتهام جاسوسی در ایران به ۱۰ سال زندان محکوم شده…...

پاسخ دهید