طرح بنزین دو هزار تومانی در صحن علنی مجلس

اقتصادی
طرح بنزین دو هزار تومانی در صحن علنی مجلس

نماینده مجلس از بررسی پیشنهادی خبر داد که می‌تواند باعث شود قیمت بنزین در سال آینده به دو هزار تومان در هر لیتر کاهش پیدا کند. غلامعلی جعفرزاده، نماینده مردم رشت و عضو کمیسیون برنامه و بودجه درباره جزییات این طرح پیشنهادی به عصر ایران گفته:

*** مجلس درسال ۹۸ به خاطر تایید حکم حکومتی در مورد بنزین نمی‌توانست ورود پیدا کند اما درسال ۹۹ با چند شرط می تواند به موضوع بنزین ورود داشته باشد. اصل ۷۵ قانون اساسی می گوید ما حق نداریم یک ریال درآمد دولت را کم کنیم و یک ریال هم نمی توانیم هزینه آن را افزایش دهیم، در واقع درآمد را می توانیم افزایش دهیم و هزینه را نیز می توانیم کاهش دهیم ولی عکس آن را نمی توانیم عمل کنیم.

*** از حیث افزایش قیمت بنزین ۳۱هزار میلیارد درآمد دارد اگر فرمولی ما در مجلس تهیه کنیم که ۳۱هزار میلیارد تومان به اضافه یک ریال بیشتر شود و درآمد دولت تامین شود آقایان دولت نمی توانند اعتراض کنند.

*** ما در محاسبات مان گفته‌ایم اگر بنزین تک نرخی بخواهیم داشته باشیم باید بین هزار و ۷۰۰ تومان تا ۲ هزار تومان یک نرخ را ثابت کنیم و صددردصد با این قیمت، عدد ۳۱هزار میلیارد تومان دولت نیز تامین می شود، برآوردهای ما می گوید اگر قیمت بنزین را حتی ۲ هزار تومان تعیین کنیم چیزی بالغ بر ۴۰ هزار تومان درآمد حاصل می شود.

*** ما در کمیسیون برنامه و بودجه به اتفاق دیگر خبرگان مجلس کار کارشناسی حرفه ای دراین زمینه انجام داده ایم که در عین حال که مغایر اصل ۷۵نباشد، اصل ۵۱ و ۵۲ را نیز خدشه دار نکند و جلوی رانت و فساد را هم بگیرد و درآمد دولت تامین و رضایت مردم هم جلب شود .

*** با بنزین تک نرخی یعنی نرخی ثابت بین هزار و ۷۰۰ تومان تا ۲ هزار تومان هم اصل ۷۵ رعایت می شود، هم مردم رضایت دارند و هم درآمد دولت تامین و در عین حال جلوی رانت و فساد هم گرفته می شود. قرار است این پیشنهاد در کمیسیون تلفیق وصحن مجلس مطرح شود و عقلانی این است که کمیسیون با آن موافقت کند، دولت نیز دلیلی برای مخالفت ندارد مگر اینکه بخواهد مردم را اذیت کند.

بازدید اپلیکیشن 233 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

عروسی به کوچه دلال‌های باکلاس بنزین رسید عروسی به کوچه دلال‌های باکلاس بنزین رسید
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، گروه بازار | کسب‌و‌کار استارتاپ‌های فعال در حوزه فروش سیار سوخت رونق گرفته است. آنها واقعا بنزین را به کالایی لوکس تبدیل کرده‌اند. یکی‌دو‌سالی از آغاز فعالیت اولین استارتاپ بنزین‌رسان می‌گذرد. شرح فعالیتشان مشخص است؛ کاربر درخواست بنزین می‌دهد و اولین سوخت‌رسان سیار برایش بنزین را به…...
چقدر بنزین سه‌هزار تومانی فروخته می‌شود؟ چقدر بنزین سه‌هزار تومانی فروخته می‌شود؟
اقتصادی
معاون سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: فقط ۲۵ میلیون لیتر بنزین از ۹۵ میلیون لیتر مصرفی کشور که حدود ۲۷ درصد مصرف می‌شود قرار است به قیمت آزاد فروخته شود. به‌گفته حمیدرضا عدل در سال آینده روزانه شاهد کاهش شش تا ۱۰میلیون لیتر بنزین خواهیم بود، درحالی که از…...
داستان هزار و ۵۰۰تومانی شدن قیمت بنزین از ساعت ۱۱صبح امروز داستان هزار و ۵۰۰تومانی شدن قیمت بنزین از ساعت ۱۱صبح امروز
اقتصادی
اگر امروز در کانال‌های تلگرامی خبر خوانده‌اید مبنی بر اینکه افزایش قیمت بنزین به ۱۵۰۰تومان قطعی شده است، احتمالا ناامیدانه دنبال اخبار تکمیلی هستید. هفت صبح «قطعی بودن این خبر تا این لحظه» را زیر سوال می‌برد و برای آن استدلال خاص خودش را دارد. درست است که بر اساس…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید