دانلود اپلیکیشن هفت صبح

طالبان جزییات تصمیماتش برای افغانستان را فاش کرد

جهان
طالبان جزییات تصمیماتش برای افغانستان را فاش کرد

طالبان این روزها بیش از ۸۵ درصد افغانستان را تحت تصرف خود در اورده است. حالا سخنگوی تحریک طالبان افغانستان می گوید، از پاکستان برای کمک به ورود طالبان به یک سازش مذاکره شده در افغانستان استقبال میکند اما پاکستان “نمیتواند به ما دیکته کرده یا دیدگاهش را به ما تحمیل کند.”

از این سخنگو درباره دیدگاه او درباره روابط طالبان افغانستان با پاکستان، به ویژه در رابطه با گزارش هایی مبنی بر اینکه طالبان مایل به گوش کردن به پاکستان نیست، سوالی پرسیده شد. او توضیح می دهد: ما روابط برادرانه میخواهیم. آنها همسایه هستند، یک کشور مسلمان و ما ارزش های مشترک داریم؛ تاریخی، مذهبی و فرهنگی. آنها میتوانند به ما در فرایند صلح کمک کنند اما نمیتوانند به ما دیکته کرده یا دیدگاه هایشان را تحمیل کنند. این مغایر با اصول بین‌المللی است.

سهیل شاهین درباره رویای طالبان برای ایجاد “امارت اسلامی” در افغانستان گفت: داشتن چنین امارتی، حق مشروع مردم افغانستان است. ما حرفی درباره دیگر دولتها نمیزنیم. آنها نباید دیدگاهشان را به ما تحمیل کنند. این با اصول بین‌الملل هم مطابقت ندارد.

به نوشته خبرآنلاین او مدعی می شود: تحولات جدیدی در چند ولایت اتفاق افتاده و علت این است که نیروهای امنیتی به دولت کابل اطمینان ندارند. آنها داوطلبانه به ما ملحق شدند. نه در نتیجه جنگ. ممکن است چند جنگی بوده باشد اما آنها ۹۰ درصد از طریق میانجی… نمیگویم تسلیم، به رده های ما ملحق شدند. نیروهای امنیتی قبلا هم اطمینانی به دولت کابل نداشتند اما با حضور نیروهای خارجی و پهپادها و دیگر هواپیماهای پیچیده، اگر آنها برای پیوستن به ما تلاش میکردند، بمباران میشدند. بنابراین پیوستن آنها به ما در گذشته دشوار بود. اما بعد از خروج نیروهای خارجی، آنها به ما پیوستند و اکنون ظرف شش هفته بیش از ۱۷۰ منطقه را گرفته ایم.

این سخنگو گفت: کابل در جریان مذاکرات هیچ انعطافی در قبال طالبان نشان نداده است. این واقعیت دارد. طبق توافق دوحه تمام زندانیان باید ظرف سه ماه آزاد میشدند. اما چنین اتفاقی رخ نداد. آنها همچنین به ما کمکی نکردند که از لیست سیاه خارج شویم. سیاست ما، صلح پایدار در افغانستان است. چنین چیزی ممکن نیست مگر آنکه ما با تمام گروه ها در افغانستان صحبت کنیم. دیدگاه ما این است که هیچ طرفی نمیتواند به تنهایی حکمرانی مسالمت آمیزی در افغانستان داشته باشد. بر این اساس، ما به حصول یک سازش مذاکره شده اعتقاد داریم. میخواهیم روی بازسازی افغانستان و توقف مداخله خارجی تمرکز کنیم. برای همین ما از همه افغان ها میخواهیم تا جمع شوند و مذاکره کنند.

او در پاسخ به اینکه رهبران پیشین طالبان ریش و برقع را به مردان و زنان تحمیل میکردند و اکنون چه تغییری انتظار میرود، میگوید: طالبان با فناوری و علم مخالفتی ندارد. این حتی با استانداردهای اسلامی ضرورت دارد. ما تنها اطمینان حاصل میکنیم که محتوا مطابق ارزش های اسلامی، درخواست های مردم ما، تاریخ و فرهنگ ماست. فناوری اطلاعات یک سلاح است و ما از آن سود می بریم و همچنان همینطوری خواهد بود.

سخنگوی طالبان افغانستان گفت: آزادی بیان “همواره در ارزش های ما بوده است.” او تاکید میکند : این برای ۱۴۰۰ سال پیش است و غرب تازه به آن رسیده است. ما دیکتاتوری اسلامی نخواهیم داشت. حقوق اساسی زنان تضمین خواهد شد. دسترسی به آموزش و کار مهیا میشود.

سهیل شاهین در پاسخ به اینکه آیا موسیقی همچنان حرام دانسته میشود، می گوید: مفتی میتواند درباره این اظهارنظر کند، نه من و شما. ما درباره این به احکام مذهبی رجوع میکنیم.

بازدید اپلیکیشن 77 , بازدید سایت 1

نظرات کاربران

  1. اگر طالبان 85درصد افغانستان را در اختیار دارد،یعنی دولت افغانستان فقط 15درصد افغانستان را در اختیار خود
    دارد!!اسم( طالبان) را با( دولت )افغانستان جابجا کنیم معادله را بهتر میتوان فهمید!!?

پاسخ دهید