صعود ایران در رنکینگ فیفا با پیروزی ارزشمند مقابل اروگوئه

ورزشی
صعود ایران در رنکینگ فیفا با پیروزی ارزشمند مقابل اروگوئه

پس از پیروزی برابر تیم ملی اروگوئه، ایران توانست به رتبه بیستم رنکینگ دنیا صعود کند

پیش از آغاز فیفا دی کنونی، تیم ملی ایران در رتبه بیست و دوم دنیا ایستاده بود و اروگوئه نیز با حضور در جایگاه سیزدهم، جزو تیم های تاپ رنکینگ فیفا به شمار می رفت و طبیعتا از آنجایی که لا سلسته در جایگاهی بالاتر از شاگردان کی روش قرار داشت، پیروزی در این بازی امتیاز بیشتری را نصیب ملی پوشان ایرانی کرد. حالا، با پیروزی روز گذشته ایران با کسب 5.78 امتیاز مثبت، جایگاه خود در رنکینگ فیفا را بهبود بخشید و به رتبه بیستم دنیا رسید.

امتیاز ایران به 1,564.42 امتیاز رسیده و ولزی را بالاتر از خود می بیند که پس از شکست برابر بلژیک، با 4.27 امتیازی منفی روبرو شد تا بدین صورت جمع امتیازات یاران گرت بیل به عدد 1,577.86 برسد. ولزی ها قرار است در دور پایانی رقابت های لیگ ملت های اروپا به مصاف لهستان بروند. شکست در این بازی منجر به کسر 8.04 امتیاز از آنها خواهد شد و اگر ایران نیز بتواند سنگال را شکست دهد، شاگردان کی روش می‌توانند امیدوار باشند اختلاف خود با این رقیب مستقیم در جام جهانی را کاهش داده و حتی در فیفا دی بعدی، جای آنها را در رتبه نوزدهم دنیا بگیرند.

علاوه بر این، پیروزی روز گذشته ژاپن مقابل آمریکا باعث شد تا آنها نیز 5.76 امتیاز مثبت دریافت کنند و اکنون اختلاف سامورایی ها با شاگردان کی روش تنها 3.97 امتیاز است. آنها چند روز دیگر و در مسابقه ای دوستانه با اکوادور دیدار خواهند کرد و برای اینکه ایران در پایان این فیفا دی صدر رنکینگ آسیا را از دست ندهد، باید برابر سنگال مغلوب نشود.

اگر ژاپن موفق به شکست اکوادور شود، آنها 4.08 امتیاز را به دست می آورند و در آن صورت تساوی ایران مقابل سنگال نیز چیزی کمتر از یک امتیاز را به حساب تیم کی روش اضافه می کند ولی باز هم رتبه اول آسیا در اختیار ایران خواهد بود اما پیروزی سامورایی ها در بازی بعدی و شکست ایران، منجر به از دست رفتن رنک اول قاره کهن خواهد شد.

چند سالی است که فیفا برای چیدمان رنکینگ خود، از محاسبات و فرمول های خاص و ثابتی استفاده می کند. به طور مثال، ضریب پیروزی در بازی های دوستانه، بسیار پایین تر از تورنمنت های مهمی مانند جام جهانی، لیگ ملت های اروپا، مقدماتی جام جهانی، جام ملت های آسیا، آفریقا، آمریکای جنوبی و … است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید