صدای زیر هانیه توسلی و مسئله‌ کاشت حلزون

فرهنگی
صدای زیر هانیه توسلی و مسئله‌ کاشت حلزون

روزنامه هفت صبح | نشست خبری «بی‌صدا حلزون» با حضور عوامل و بازیگران این فیلم در پردیس ملت برگزار شد.
* بهرنگ دزفولی‌زاده کارگردان «بی‌صدا حلزون»‌: ساختار و قصه فیلم این را می‌طلبید که با ریتمی آرام به این مسئله نگاه کنیم زیرا به افراد ناشنوا باید فرصتی برای دیده‌شدن می‌دادیم. فقط در هفته‌های خاصی به ناشنوایان پرداخته می‌شود. در انتخاب بازیگران برایم مهم بود از بازیگرانی استفاده کنم که تکلیفشان با زبان بدنشان مشخص باشد. می‌خواستم این فیلم اکران عمومی داشته باشد تا مردم با ناشنوایان ارتباط بهتری داشته باشند.

کاشت حلزون بخشی از فیلمنامه بود و اصلا قصد تبلیغ نداشتم، درام قصه باعث شد به این موضوع بپردازم. پولی که برای ساخت فیلم مصرف می‌شود باید پاک و درست باشد، بعضی از سرمایه‌داران دانش کمتری درباره سینما داشتند. در آخرین مرحله زمانی که سمعک پاسخگو نباشد آن فرد ناشنوا به سمت کاشت حلزون توسط پزشکان سوق داده می‌شود.

در سینمای ایران انتخاب بازیگر بسیار مهم است. در این فیلم انتخاب بازیگر چهار ماه طول کشید زیرا می‌خواستیم از کسی استفاده کنیم که بتواند از عهده بازی در این فیلم بربیاید. صدای هانیه توسلی زیر است و بیننده را نمی‌ترساند، صدای او باعث ناراحتی مخاطبان نمی‌شود و می‌توانند با این کاراکتر همراه شوند. فکر نمی‌کردم فیلمم در بخش سودای سیمرغ نباشد و زحمت دوستانم نادیده گرفته شود اما باز با این حال به انتخاب داوران احترام می‌گذارم.

* مرتضی شایسته‌، تهیه کننده : دو سال فعالیت کمتری داشتم اما از سال ۹۶،۹۷ و ۹۸ پنج فیلم تمام کردم و در حال حاضر به دنبال کارهای جدید هستم.

* هانیه توسلی بازیگر نقش الهام: اولین چیزی که درباره این نقش وجود داشت این بود که باید همزمان هم با زبان ناشنوایان آشنا شوم و هم روی حرف زدنم به عنوان یک نیمه شنوا آمادگی پیدا کنم. رسیدن به این مهم نیاز به تمرین زیادی داشت و حدودا دوماه قبل از فیلمبرداری تمرین کردم.

با چندین نفر برای یادگیری زبان ناشنوایان تمرین می‌کردم حتی صدای نیمه شنوا در تلفن همراهم ذخیره کرده بودم و سعی می‌کردم آن را بازی کنم. در حین فیلمبرداری من با این عزیزان همزیستی داشتم و در جمعی بودم که تعدادی شنوا و ناشنوا حضور داشتند.
چیزی که برایم‌جای تعجب داشت این بود که بسیاری از خانواده‌های ناشنوا علاقه ندارند فرزندشان کاشت حلزونی داشته باشند.

* سحر عصرآزاد، منتقد : رویکرد بهرنگ درفولی‌زاده برایم بسیار اهمیت داشت زیرا در زیر مایه و متن، نقدی به بشر امروز زده می‌شود همچنین مشکلاتی که این قشر در جامعه دارند بیان می‌شود. فکر می‌کنم به تنوع مضمون و کاراکترهای نمایشی نیاز داریم، فیلم از آن فیلم‌های خوبی است که باید به آن فرصت دیده شدن داد تا بیشتر به این موضوعات پرداخته شود. نکته قابل توجه نشست این فیلم که مضمونی درباره ناشنوایان دارد، ترجمه همزمان آن توسط رابط ناشنوایان بود.

بازدید اپلیکیشن 74 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

بهترین‌ها و بدترین‌های شش ماه گذشته سینمای ایران بهترین‌ها و بدترین‌های شش ماه گذشته سینمای ایران
کاربران ویژه - فرهنگی
روزنامه هفت صبح، آرش خوشخو | چهارشنبه بچه‌های بخش سینما و تلویزیون مرور خود از سینمای ایران در تابستان ۹۸ را در پرونده‌ای مفصل و جامع ارائه دادند‌. اما بگذارید سلیقه‌های دیگر هم بتوانند از زاویه‌ای دیگر در مورد سینمای ایران حرف بزنند. مطلبی که خواهید خواند جمع‌بندی بهترین‌ها و…...
کی گفته هانیه توسلی در تلویزیون ممنوع التصویر است؟ کی گفته هانیه توسلی در تلویزیون ممنوع التصویر است؟
فرهنگی
مدیرکل روابط عمومی سازمان صداوسیما ممنوع‌التصویری هانیه توسلی در تلویزیون را نادرست خواند. محمدحسین رنجبران در صفحه شخصی خود نوشته است که با رییس مرکز صیانت سازمان صداوسیما صحبت کرده و او گفته که مرکز صیانت به عنوان متولی موضوع، تاکنون ممنوعیتی برای هانیه توسلی نداشته است. مدیر کل روابط…...
دفاع تمام قد هانیه توسلی از داریوش مهرجویی/جمع کنید این توهین های وقیحانه را! دفاع تمام قد هانیه توسلی از داریوش مهرجویی/جمع کنید این توهین های وقیحانه را!
فرهنگی
در پی حمایت‌های اخیر هنرمندان از داریوش مهرجویی٬ هانیه توسلی با انتشار یادداشتی به دفاع از کارگردان محبوبش پرداخت. به گزارش خبرآنلاین٬ هانیه توسلی در این باره در اینستاگرام خود نوشت:«مهرجویى براى من یعنى سینما. سینما براى من با «هامون» شروع شد. آن روز، وقتى در پانزده سالگى مسخ شده…...

پاسخ دهید